Dodaj do ulubionych

Otwarcie o unieważnieniu małżeństwa...

10.01.23, 12:12
weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,29339855,adwokat-koscielna-katolicy-nie-powinni-mieszkac-ze-soba-przed.html


Kim są pani klienci? Wydawałoby się, że to powinni być ludzie tuż po ślubie, którzy się orientują, że na przykład zostali fundamentalnie oszukani.

Zgłaszają się 20- i 30-latkowie, ale i klienci mający 50 i więcej lat, którzy z reguły szybko się
orientowali, że coś jest bardzo nie tak, a jednak trwali w małżeństwie. "Dla dobra dzieci",
dlatego, że – szczególnie w kobietach – jest dużo strachu, "jak ja sobie sama poradzę",
oraz obawy, "co ludzie powiedzą".
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: Otwarcie o unieważnieniu małżeństwa... 10.01.23, 15:23
   pia ale się naczytalam...smile

   cyt,,,Słuchając o przesłankach do uznania małżeństwa za niebyłe, zastanawiam się, czy nie powinno się pogadać o tak fundamentalnych kwestiach przed ślubem?
   Ależ oczywiście! Jeśli absolutnie nie wyobrażam sobie bycia matką, to jedną z pierwszych rzeczy, jaką przekazuję mężczyźnie, jest informacja: "Stary, zrobię wszystko, żeby nie mieć dzieci". Tylko że mówimy teraz o idealnym świecie dojrzałych ludzi.

   A w realnym świecie ludzie tak nie robią?
   Nie robią.

   Wydawałoby się, że żyjemy w XXI wieku, w smartfonie mamy dostęp do całej wiedzy, jaką dysponuje ludzkość, tymczasem w kwestiach emocji pozostajemy troglodytami.

   Gdyby małżeństwa były zawierane tak, jak postulował papież Benedykt XVI, to mielibyśmy o 50 proc. mniej unieważnień. A postulował jedną jedyną rzecz: bardzo wymagającą katechezę przedślubną!

   cdn
   • marii51 Re: Otwarcie o unieważnieniu małżeństwa... 10.01.23, 15:24
    cyt
    O postulatach papieża Benedykta XVI nie wiedziałam, ale o tym, że papież Franciszek wprowadził "szybką ścieżkę" do uznania małżeństwa za niebyłe, trwającą 45 dni – już tak. Uściślijmy: nie rozszerzono katalogu przesłanek?
    Absolutnie! Ale ponieważ papież Franciszek jest cool – nie to co "pancerny kardynał Ratzinger", który zastąpił "naszego papieża" – to do społeczeństwa dotarła informacja, jakoby "ułatwił rozwody kościelne". Nieprawda. By się starać o uproszczoną ścieżkę, czas trwania związku musi być krótki, przyjmuje się, że maksymalnie dwa lata. a przesłanki nie mogą budzić najmniejszych wątpliwości. Znam być może jedną sprawę, która by się kwalifikowała.

    Jaką?
    Kobieta dwa dni po ślubie dowiedziała się, że mąż ma inną kobietę, z którą również ma wspólne życie. To było, zanim wprowadzono krótką ścieżkę, jednak nawet hipotetycznie nie mam pewności, czy udałoby się sprawę przeprowadzić tym trybem. Najtrudniejszy wymóg nowej zasady jest bowiem taki, że ona i on muszą zgodnie wystąpić o unieważnienie ślubu, co się praktycznie nie zdarza.

    Zatem jedna strona wywalcza orzeczenie na podstawie tego, że druga strona piła albo była niedojrzała. Rozumiem, że tylko powódka lub powód mogą zawrzeć kolejny związek, a druga strona jest na wieki potępiona?
    Na wieki nie. Zdarza się, że sąd kościelny nakłada tzw. klauzulę wyrokową, na mocy której zakazuje jednej stronie – a czasem obydwu – zawierania nowego związku małżeńskiego. By ją zdjąć, trzeba udowodnić, że przyczyna, która dyskwalifikowała przed zawarciem małżeństwa, przestała istnieć.

    Sędzia Waldemar Żurek powiedział mi, że rozwód po polsku to jest wojna. Przed sądami kościelnymi również?
    • marii51 Re: Otwarcie o unieważnieniu małżeństwa... 10.01.23, 15:26
     cyt Nie. Proces jest głównie pisemny, a strony stawiają się na przesłuchanie raz – ewentualnie dwa, ale wówczas już u biegłego psychologa – i nie doprowadza się do ich konfrontacji. Moim zdaniem ta procedura jest naprawdę ludzka.

     * W 2020 r. sądy kościelne w Polsce wydały wyroki w 3643 sprawach. W 2512 – za nieważnością małżeństwa. Oznacza to, że w około 70 proc. spraw małżeństwa zostają uznane za niebyłe. Proces w sądzie biskupim trwa przeciętnie od roku do nawet pięciu lat.
     ps bardzo znane osoby mają po dwa nawet rozwody kościelne i
     kto wie? cy to nie koniecsmile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka