Dodaj do ulubionych

NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak?

04.03.23, 13:09
Koniec kadencji szefa NATO. Onet: Powinien go zastąpić ktoś z naszego regionu
W tekście opublikowanym w sobotę 4 marca Onet informuje, że "przesunięcie środka ciężkości NATO na wschód powoduje, że coraz częściej mówi się o tym, iż Stoltenberga powinien zastąpić ktoś z naszego regionu".

Jak wskazuje serwis, na liście potencjalnych następców szefa NATO nie znalazłby się obecny prezydent Polski Andrzej Duda. Według Onetu "Waszyngton nie zapomniał [...] Andrzejowi Dudzie obraźliwego zachowania w stosunku do prezydenta Bidena po jego zwycięstwie wyborczym" (chodzi m.in. o to, że depesza z gratulacjami od prezydenta Polski dotarła do nowego prezydenta USA dopiero po ok. miesiącu oraz że znajdowały się tam jedynie gratulacje dot. udanej kampanii).
~~~~~~~~~~~~~~Kto mógłby zastąpić szefa sojuszu na stanowisku? Wśród następców Polak
Osoby, z którymi rozmawiał dziennikarz Onetu, podają także nazwisko jednego z polskich polityków, który mógłby wystartować w wyścigu o stanowisko szefa NATO. Trzech ambasadorów państw NATO miało w rozmowie z serwisem wymienić jako potencjalnego następcę również Aleksandra Kwaśniewskiego.

"W ich ocenie byłby on idealnym kandydatem, gdyż ma bardzo wysokie notowania tak za oceanem, jak i w praktycznie wszystkich europejskich stolicach. Równocześnie znany jest, w ocenie rozmówców Onetu, ze zdolności dyplomatycznych. Problem polega na tym, że rozmówcy Onetu sami nie wierzę w to, aby obecne władze RP zdecydowały się poprzeć byłego prezydenta" - czytamy w serwisie.
~LECZ PROPOZYCJI JEST O WIELE WIĘCEJ
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,29526126,nato-konczy-sie-kadencja-jensa-stoltenberga-kto-moze-go-zastapic.html
Obserwuj wątek
  • mobic Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 04.03.23, 19:52
   Szef NATO powinien mieć doświadczenie wojskowe a nie partyjne.
  • marii51 Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 05.03.23, 10:34
   pomyslalam,że zerknę o obecnym Norwegu ,,
   Jens Stoltenberg (ur. 16 marca 1959 w Oslo) –
   norweski polityk, ekonomista, od 2002 do 2014 przewodniczący Partii Pracy, premier Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013. Od 1 października 2014 sekretarz generalny NATO.
  • marii51 Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 05.03.23, 10:38
   "Szanse mają natomiast chociażby prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, premier Litwy Ingrida Simonyte i premier Estonii Kaja Kallas. Często wymienianym kandydatem jest też prezydent Rumunii Klaus Iohannis" - czytamy w serwisie. Zdaniem autora artykułu, Witolda Jurasza, wysokie notowania mają także sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, premier Holandii Mark Rutte, wicepremier i zarazem minister finansów Kanady Chrystia Freeland, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, a także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
   ~~~~~~~~~~~~~~~~
   imobic
   masz rację taka najwyżśzego znaczenia
   szef NATO POWINIEN JAK NAJBARDZIEJ BYC wysokij rangi wojskowym
   • marii51 Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 04.04.23, 13:48
    Aleksander Kwaśniewski na czele NATO? Janusz Zemke: Byłby świetnym kandydatem
    REKLAMA

    Oprac. Katarzyna Romik
    04.04.2023 10:56
    - Nie mamy szansy na to, żeby Polak stanął na czele NATO - tak uważa Janusz Zemke, były wiceminister obrony i były europoseł. W Porannej Rozmowie Gazeta.pl przyznał, że świetnym kandydatem na to stanowisko jest były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

    ok poczekamy --okaże sie... czy to możliwe
    a były, były rozwazane że OBEC
    Tekst linku
    • pia.ed NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 22.04.23, 14:25
     Tutaj wiecej o wyborze kandydata... nie jest nim w kazdym razie Kwasniewski ani Duda,
     natomiast mocnym kandydatem jest obecna premier Danii, Mette Fredriksen, faworytka
     Joe Bidena... smile


     https://images.aftonbladet-cdn.se/v2/images/f9c9bd13-3972-45dc-8715-436e0810aace?fit=crop&format=auto&h=733&q=50&w=1100&s=18bbc676822d97bc0bedbc50fdc8239ab3127d00


     www.aftonbladet.se/nyheter/a/wA0gvP/mette-frederiksen-kan-ta-over-nato-efter-jens-stoltenberg
     • marii51 Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 25.04.23, 20:58
      MOŻLIWE , jak najbardziej może spełnic sie
      • pia.ed NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 25.04.23, 22:23
       [imarii51 napisała:
       > MOŻLIWE , jak najbardziej może spełnic sie ... [/i]

       A jakie obce jezyki zna Kwasniewski? Oprocz rosyjskiego oczywiscie... W jakim jezyku
       bedzie rozmawial z pozostalymi czlonkami NATO? wink Bedzie chodzil wszedzie z tlumaczem?
       • asdzxcvfsrggxdfsd Re: NATO- CZY MOŻLIWE ,ŻE SZEF - Polak? 26.04.23, 10:49
        Nie przesadzaj, daje radę... Nato-miast wink na różne rozmowy celowo chodzi się z tłumaczem (nawet jak język się świetnie zna)- - żeby potem móc coś ewentualnie zwalić na jego pomyłkę smile
        No i w ogóle cywilny szef NATO to jest taki kwiatek do kożucha i o niczym nie decyduje. Ogólne pierdu pierdu itp. Liczy się to, co zdecyduje prezydent usa i jak poprowadzą wojskowi.

        • marii51 Re politycy i znajomość języków 26.04.23, 14:58
         cyt,,,,,,,Spośród dotychczasowych prezydentów po angielsku płynnie mówił jedynie Aleksander Kwaśniewski. - My, polscy politycy, wypadamy pod tym względem średnio, nawet w porównaniu z innymi politykami środkowoeuropejskimi - mówi Kwaśniewski. - Najbardziej uzdolnieni są w tej strefie Rumuni. Właściwie każdy polityk wysokiego szczebla w tym kraju włada francuskim i angielskim. Dobra znajomość angielskiego, i, co zrozumiałe, również rosyjskiego, jest w krajach bałtyckich.

         Kwaśniewski wspomina jedną z rozmów z Lechem Kaczyńskim: - Pan prezydent powiedział mi: "Wiesz, mam dzisiaj rocznicę". "Jaką?" - zapytałem, myśląc, że chodzi o ślub albo inną prywatną okazję. "50. rocznicę bezskutecznej nauki angielskiego" - odpowiedział.

         a tu rożne przykłady www.tygodnikpowszechny.pl/kandydaci-na-jezykach-143163
         • asdzxcvfsrggxdfsd Re: Re politycy i znajomość języków 26.04.23, 15:10
          Kwaśniewski mógłby być też dobrym kandydatem ze względu na przeszłość. Dołączenie do NATO i UE. A zwłaszcza to, że był ministrem PRL - czyli podporządkowanym ZSRR. (Tylko nie wiem, czy świat o tym wie.) Pięknie to by okazywało innym państwom możliwości zmiany.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka