Dodaj do ulubionych

xx współczesny-kolonializm

05.09.23, 21:23
zostawiam .. poznać w wolnym czasie ..forsal.pl/artykuly/705059,wspolczesny-kolonializm-korporacje-wydzieraja-ziemie-biednym.html
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: xx współczesny-kolonializm 05.09.23, 21:25
   Kiedyś konkwistadorzy zabijali Indian i przejmowali ich bogactwa. Później europejskie mocarstwa zajęły Afrykę. Dziś proceder jest podobny – z tym że tereny przejmują wielkie korporacje, a nie państwa.
   W 2009 r. działająca w Mozambiku spółka Chikweti Forests of Niassa otrzymała zgodę od plemienia Licole na założenie plantacji sosny. Rok później firma poszerzyła obszar upraw – tym razem zrobiła to na terenach, których społeczność jej nie przekazała. Skutkiem tego działania był wybuch zamieszek w 2011 r. Uzbrojeni w maczety oraz motyki chłopi zniszczyli 60 tys. sosen. Mozambijska policja w końcu opanowała sytuację, aresztowano 12 liderów plemienia Licole.
   Jeden z nich tłumaczył w sądzie, że przez nielegalną ekspansję Chikweti Forests of Niassa stracił poletko, dzięki któremu utrzymywał rodzinę. – Spółka zajęła nasze ziemie i co teraz mamy uprawiać? Nasze pola znajdowały się blisko domów, a teraz musimy chodzić daleko za góry – opowiadał rozgoryczony.
   • asdzxcvfsrggxdfsd Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 11:58
    Kiedyś Europa bogaciła się na koloniach a dzisiaj to Chiny po cichy wykupują biznesy w Europie. Nie mówiąc o Azji - daleki wschód rassii już dawno zalany kincykami.
    • asdzxcvfsrggxdfsd Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 12:02
     Ps - jak myślisz, dlaczego putain jest tak grzeczny wobec Chin? Bo na tamtej granicy to sobie tupta milion chińskich kamaszy i jak puchatek się zdecyduje na specjalną operację wojskową dla ochrony chińskiej mniejszości - to rassija straci w kilka dni swoje dalekowschodnie surowce,
     • marii51 Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 14:04
      przed wojna
      .. odwiedzały ekipy rozmawiające w jęz rosyjskim z KITAJCAMI
      Ukraińcy czują,że
      PUTIN IM OBIECAŁ ZAJĄĆ ŻYZNE MIEJSCA
      ==BOGACTWA UKRAINY
       • asdzxcvfsrggxdfsd Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 14:31
        A niestety Okudżawa należy do mniejszości, co ma tam gówno do powiedzenia...
        • marii51 Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 15:11
         asdzxcvfsrggxdfsd napisał:

         > A niestety Okudżawa należy do mniejszości, co ma tam gówno do powiedzenia...


         treśc spiewanej piosenki płomyczek nadzieii ,że PUTIN OPAMIĘTA SIĘ
         • asdzxcvfsrggxdfsd Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 15:16
          Chyba żartujesz. nawet jakby coś któregoś dnia mu do głowy strzeliło - to za jego plecami są takie grupy nacisku, że na nic mu nie pozwolą.
          • marii51 Re: xx współczesny-kolonializm 09.09.23, 21:12
           ‹ wróć
           Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu
           W odniesieniu do wojny w Ukrainie "podkreśliliśmy, że wszystkie państwa muszą działać w sposób zgodny z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych", muszą "powstrzymać się od użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub politycznej niepodległości jakiegokolwiek państwa" – napisano w deklaracji opublikowanej przez MSZ Indii, gospodarza szczytu.

           "Użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne" – dodali przywódcy, nie wymieniając wprost Rosji.

           W dokumencie wyrażono natomiast poparcie dla "wszelkich znaczących i konstruktywnych inicjatyw, które wspierają wszechstronny, sprawiedliwy i trwały pokój w Ukrainie". "Obecna era nie może być erą wojny" – czytamy.

           Dalszy ciąg materiału pod wideo

           Wątpliwości wokół spotkania G20
           Przed rozpoczętym w sobotę szczytem komentatorzy mieli wątpliwości, czy grupie G20 uda się osiągnąć kompromis w sprawie sformułowań dotyczących wojny w Ukrainie. Kraje zachodnie naciskały na potępienie Rosji, ale niektóre inne państwa chciały skupić się na sprawach gospodarczych – podała agencja Reutera.

           REKLAMA

           Według agencji Kyodo USA i ich sojusznicy z grupy G7 zabiegali o jedność w sprawie sankcji przeciwko Rosji, ale państwa takie jak Chiny i Indie, które importują rosyjskie surowce, mogły się temu sprzeciwiać.

           W deklaracji zaznaczono, że G20 nie jest platformą do rozwiązywania sporów geopolitycznych i kwestii bezpieczeństwa, ale przyznano, że mają one poważne konsekwencje również dla światowej gospodarki.

           "Podkreśliliśmy ludzkie cierpienie i dodatkowy negatywny wpływ wojny w Ukrainie w odniesieniu do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, łańcuchów dostaw, stabilności makrofinansowej, inflacji i wzrostu" – napisano. W tym kontekście dodano jednak, że "pojawiły się różne spojrzenia i opinie dotyczące tej sytuacji".

           Chiny, Brazylia, Indie. Oto trzy powody, dla których szczyt G20 jest trudniejszy niż zeszłoroczny
           Wezwano również do "pełnego, szybkiego i skutecznego" wprowadzenia w życie tzw. inicjatywy zbożowej, czyli porozumienia zawartego przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ w lipcu 2022 roku w sprawie umożliwienia eksportu produktów żywnościowych przez Morze Czarne. W połowie lipca br. Rosja wprowadziła de facto blokadę portów Ukrainy, wycofując się z tej umowy.

           REKLAMA

           Przywódcy zgodzili się również co do konieczności przyspieszenia wysiłków na rzecz odchodzenia od energii węglowej "w zgodzie z warunkami krajowymi", uznając potrzebę wsparcia tej transformacji, a także zwiększenia globalnych inwestycji, aby osiągnąć cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.

           We wspólnej deklaracji potwierdzono też przyznanie Unii Afrykańskiej stałego członkostwa w grupie G20, co ma "znacznie przyczynić się do rozwiązywania globalnych wyzwań naszych czasów". Decyzja ta oznacza, że organizacja zrzeszająca 55 państw Afryki otrzymała w G20 taki sam status jak Unia Europejska.

           Joe Biden i Narendra ModiSEAN KILPATRICK / PAP
           Joe Biden i Narendra Modi
           Wielcy nieobecni na szczycie G20
           W spotkaniu w Delhi nie uczestniczy przywódca Chin Xi Jinping, a jego kraj reprezentowany jest przez premiera Li Qianga. Nieobecny jest także prezydent Rosji Władimir Putin, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

           Szczyt G20 potrwa do niedzieli. Następne odbędą się kolejno w Brazylii w 2024 r., w RPA w 2025 r. i w USA w 2026 r. – wynika z dokumentu.wiadomosci.onet.pl/swiat/znaczaca-deklaracja-na-szczycie-g20-swiatowi-przywodcy-nie-potepili-rosji/tjrp5rf
           • marii51 Re: xx współczesny-kolonializm 12.09.23, 16:30
            TO JAK NA DŁONI,,, co im krązy po głowie ,,obudwy

            .. PUTIN POSIADA JAKIS DYSHONOR.. ?

            SZUJE Kim Dzong Un już u Putina. Oto, czego można się spodziewać po ich spotkaniu
            - Dla Rosji jest to pewien dyshonor, aby prosić o pomoc takiego pariasa jak Korea Północna. Skoro jednak Kim Dzong Un przyjechał już do Rosji, oznacza to, że współpraca została podjęta, a spotkanie przywódców wieńczy ten sukces - mówi WP dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
            Na zdjęciach z wizyty widać, że skład koreańskiej delegacji to głównie eksperci wojskowi, w tym dwóch generałów pełniących funkcje w sztabie oraz minister spraw zagranicznych. Należy spodziewać się, że wizyta Kim Dzong Una w Rosji zakończy się sukcesem rozumianym jako przypieczętowanie pomocy w dostarczaniu Rosji uzbrojenia. Nie wiemy, czy ta kwesta zostanie ujawniona w oficjalnym komunikacie po spotkaniu - mówi Marceli Burdelski.

            We wtorek rosyjskie media cytowały wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który ogłosił, że wizyta Kima będzie miała charakter państwowy i będzie poświęcona "umacnianiu przyjaźni".Tekst linku
            ```````````````````
      • asdzxcvfsrggxdfsd Re: xx współczesny-kolonializm 06.09.23, 14:29
       marii51 napisała:

       > przed wojna
       > .. odwiedzały ekipy rozmawiające w jęz rosyjskim z KITAJCAMI
       > Ukraińcy czują,że
       > PUTIN IM OBIECAŁ ZAJĄĆ ŻYZNE MIEJSCA
       > ==BOGACTWA UKRAINY
       >

       Pardą - dupa tam. rassija ma od cholery ziem i surowców. Pospolity russek może żreć trawę byle matuszka rassija była wielikaja. To jest azjatyckie myślenie w XXI wieku i nic z tym nie zrobisz.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka