Dodaj do ulubionych

pomnik Szalonego Konia

06.06.09, 12:29
https://bi.gazeta.pl/im/8/6666/z6666598X.jpgW 1939 r. wódz Siuksów Stojący Niedźwiedź, zainspirowany widokiem niemal ukończonego pomnika prezydentów na Górze Rushmore, zwrócił się do Korczaka Ziółkowskiego z niecodzienną propozycją. Napisał: "Nasi wodzowie chcieliby, aby biały człowiek wiedział, że czerwonoskórzy również mieli swoich bohaterów" - i zachęcił do podjęcia podobnej pracy. Upłynęło jednak prawie 10 lat, zanim mieszkający w Bostonie rzeźbiarz przeniósł się na stałe do Południowej Dakoty i rozpoczął realizację projektu znanego obecnie jako Crazy Horse Memorial.


turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,81967,6664732,List_z_Dakoty__Epopeja_Szalonego_Konia.html
Obserwuj wątek
  • tropem_misia1 Szalony Koń 06.06.09, 12:31
   Szalony Koń, właściwie Tasunka Witko lub Tashunka Uitko (co znaczy: jego koń jest nieposkromiony)[1] (ang. Crazy Horse, ur. 4 grudnia 1849, zm. 5 września 1877) – wódz Indian plemienia Oglalów należących do konfederacji Teton Dakotów (Siuksów).

   Urodził się w obecnej Dakocie Południowej, niedaleko Rapid City. Data urodzenia nie jest pewna - podaje się także ok. 1842 rok. W 1865 roku sprzeciwił się zbrojnie planom wybudowania drogi do złotonośnych pól w Montanie. W 1874 roku odmówił opuszczenia terenów przyznanych Siuksom, a które stały się obiektem zainteresowania poszukiwaczy złota. Doprowadziło to do zwycięskiej dla Indian bitwy nad Powder Creek (17 czerwca 1876). W walce tej brali też udział Czejenowie.

   Później Szalony Koń ruszył na północ, by tam nad rzeką Little Big Horn połączyć się z głównymi siłami Siuksów. Był jednym z głównych wodzów Indian i autorów zwycięstwa w bitwie nad Little Big Horn, zakończonej kompletnym zniszczeniem pułku kawalerii Custera. Powrócił następnie wraz z resztą plemienia w rodzinne strony. Ścigany przez generała Crooka, poddał się mu w Nebrasce w 1877 roku powodowany głodem swoich ludzi i namówiony przez swego wuja, Pstrego Ogona. Ale zanim do tego doszło, stoczył dwudniową bitwę 7 i 8 stycznia z wojskiem gen. Milesa w okolicy Wolf Mountains.

   Internowano go w Forcie Robinson w Nebrasce, gdzie został zabity bagnetem przez wartownika podczas próby ucieczki.

   Ogromny, powstający pomnik Szalonego Konia wykuty w skale, autorstwa rzeźbiarza polskiego pochodzenia Korczaka Ziółkowskiego, można obejrzeć niedaleko Custer City (Dakota Południowa) w Górach Czarnych.

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/CrazyHorse.jpeg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka