Dodaj do ulubionych

Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postaci..

06.04.10, 13:10
W serialu TVP "Lalka" w reżyserii R. Bera , aktorzy obsadzeni w głównych
rolach bardzo nieznacznie różnili się swoim faktycznym , metrykalnym wiekiem
jaki mieli w roku 1977 , od wieku powieściowych bohaterów w roku 1878...
I tak:
Małgorzata Braunek ur.1947 miała w momencie rozpoczęcia zdjęć lat 30 a Izabela
Łęcka lat 25.
Jerzy Kamas ur.1938 miał w 1977 lat 39 a Stanisław Wokulski lat 46.
Bronisław Pawlik ur.1926 miał lat 51 a Ignacy Rzecki lat 50.
Emil Karewicz ur.1923 miał lat 54 a hrabia Tomasz Łęcki "był to
sześćdziesięciokilkoletni człowiek" ....
Andrzej Zaorski ur.1942 miał lat 35 a Julian Ochocki lat 28.
Stanisław Bareja ur.1929 miał lat 48 a młodszy z braci Minclów , Jan Mincel w
roku 1861 też ok.48 ...

Obserwuj wątek
    • weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 07.04.10, 12:18
      c.d.
      Zofia Czerwińska ur.1933 miała w roku 1977 44 lata , a Małgorzata Mincel gdy
      owdowiała na przełomie roku 1870/71 miała ( będąc rówieśnicą Ignacego Rzeckiego
      ) lat 42/43.
      Dokładna data śmierci jej męża Jana Mincla nie jest podana , ale wiemy , że
      stało się to już po powrocie Wokulskiego z Irkucka - co nastąpiło jesienią 1870
      roku.
    • weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 07.04.10, 17:32
      weteran_pl napisał:

> W serialu TVP "Lalka" w reżyserii R. Bera , aktorzy obsadzeni w głównych
      > rolach bardzo nieznacznie różnili się swoim faktycznym , metrykalnym wiekiem
      > jaki mieli w roku 1977 , od wieku powieściowych bohaterów w roku 1878...
      > I tak:
      > Małgorzata Braunek ur.1947 miała w momencie rozpoczęcia zdjęć lat 30 a Izabela
      > Łęcka lat 25.
      > Jerzy Kamas ur.1938 miał w 1977 lat 39 a Stanisław Wokulski lat 46.
      > Bronisław Pawlik ur.1926 miał lat 51 a Ignacy Rzecki lat 50.
      > Emil Karewicz ur.1923 miał lat 54 a hrabia Tomasz Łęcki "był to
      > sześćdziesięciokilkoletni człowiek" ....
      > Andrzej Zaorski ur.1942 miał lat 35 a Julian Ochocki lat 31.
      > Stanisław Bareja ur.1929 miał lat 48 a młodszy z braci Minclów , Jan Mincel w
      > roku 1861 też ok.48 ...
      >
      >
    • sza.aliczek Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 18.04.11, 10:49
      A mnie od dawna mocno zastanawia fakt, dlaczego w serialu Wokulskiego zagrał Kamas? :) Za ładny! Zdecydowanie za ładny! :) Przyrównując go do fircykowatych baronów, hrabiów czy zdezelowanych książąt, był po prostu zbyt urodziwym i przystojnym facetem :)
      Dmochowski! o! - dokładnie: kupiec z romantyzmem w oku, ale z rozklepanymi łapami od dźwigania skrzyń :)
      • weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 18.04.11, 15:44
        sza.aliczek napisała:

> A mnie od dawna mocno zastanawia fakt, dlaczego w serialu Wokulskiego zagrał Ka
        > mas? :) Za ładny! Zdecydowanie za ładny! :) Przyrównując go do fircykowatych ba
        > ronów, hrabiów czy zdezelowanych książąt, był po prostu zbyt urodziwym i przyst
        > ojnym facetem :)
        > Dmochowski! o! - dokładnie: kupiec z romantyzmem w oku, ale z rozklepanymi łapa
        > mi od dźwigania skrzyń :)

A oto Wokulski widziany kobiecym okiem pani Misiewiczowej:
        "Ależ on kompletnie piękny człowiek!... Cóż to za budowa, jaka szlachetna fizjognomia, a co za oczy!... Pan się chyba nie znasz, panie Rzecki. A ja wyznam (bo mi to wolno w moim wieku), że lubo widziałam wielu pięknych mężczyzn (Ludwik był także bardzo przystojny), przecież takiego jak Wokulski widzę pierwszy raz. On między tysiącem zwróciłby uwagę..."
      • soova Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 18.04.11, 18:56
        Reżyser posłuchał pani Misiewiczowej i w roli głównego bohatera obsadził przystojnego Kamasa. Ale dlaczego nie posłuchał narratora i w głównej roli żeńskiej obsadził niezbyt ładną Małgorzatę Braunek? :) Przecież Izabela była nieziemsko piękna, stracił dla niej głowę nie tylko Wokulski, ale także Ochocki, marszałek i baron, interesował się nią wszak nie tylko amerykański milioner, ale i włoski król! Jej uroda była w zasadzie jedynym powodem, dla którego mężczyźni w jej otoczeniu nie dostrzegali prawdziwych cech jej charakteru. Powierzenie tej roli aktorce wizerunkowo poprawnej sprawia, że powstaje pytanie: "czemu tak straszliwie się w niej zakochał, skoro na pierwszy rzut oka nie widać w Izabeli niczego specjalnego?" Sam miły głos nie wystarczy, aktorka z wizją postaci wg pisarza dla mnie porównania nie wytrzymuje.

Z kolei Beata Tyszkiewicz w ekranizacji filmowej wzbudza we mnie dwojakie uczucia: istotnie, jako arystokratka w filmie wiele do grania nie ma, po prostu jest sobą. :) Z drugiej jednak strony 30-letnia w chwili kręcenia filmu aktorka wygląda jakoś tak dojrzale, że się nieco z książkowym wizerunkiem młodej dziewczyny kłóci.
        --
        A może warto rozruszać to forum? :) forum.gazeta.pl/forum/f,86797,_Lalka_Noce_i_Dnie_.html
        • weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 05.05.11, 16:57
          Zastanawia mnie, czym kierował się Ryszard Ber, reżyser serialu TVP Lalka - gdy do retrospektywnych scen z udziałem młodego, liczącego w powieści 25-28 lat Stanisława Wokulskiego ( granego przez 39-letniego Kamasa ) zaangażował innego aktora, a np. w scenach batalistycznych Wiosny Ludów 1848 z udziałem 20-letniego Ignacego Rzeckiego, wciąż grał wtedy 51-letni Pawlik...
          • bikej5 Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 08.05.11, 15:13

Wokulski powracający z Irkucka nie jest już tym samym Stachem,który z takim uporem wydobywał się z piwnicy u Hopfera ("Oszukano mnie")
            W poczciwym zaś Rzeckim nie nastąpiły tak gwałtowne zmiany poglądów na świat,czy ludzi.Do końca wierzył w Napoleonka i za rogatki Warszawy nigdy się nie wybrał...

Toteż w przypadku pierwszego, zmiana aktorów podkreślała tę transformację ,u Rzeckiego była ona zbyteczna.

• weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 08.05.11, 15:26
              bikej5 napisała:

>
              >
              > Wokulski powracający z Irkucka nie jest już tym samym Stachem,który z takim
              > uporem wydobywał się z piwnicy u Hopfera ("Oszukano mnie")
              > W poczciwym zaś Rzeckim nie nastąpiły tak gwałtowne zmiany poglądów na świat,
              > czy ludzi.Do końca wierzył w Napoleonka i za rogatki Warszawy nigdy się nie wyb
              > rał...
              >
              > Toteż w przypadku pierwszego, zmiana aktorów podkreślała tę transformację ,u Rz
              > eckiego była ona zbyteczna.
              >
              Gdyby to rzeczywiście zmiany poglądów miały decydować o obsadzie, to 12-letniego Ignasia Rzeckiego także powinien zagrać Bronisław Pawlik, bo w tym wieku miał już wpojony mu przez ojca kult dla napoleonidów....
                • weteran_pl Re: Faktyczny wiek aktorów a wiek granych postac 16.05.11, 15:35
                  ewa9717 napisała:

> Kamas jednak zdecydowanie zbyt przystojny i dandysowaty. W oczach zakochanej St
                  > awskiej moze i wyjątkowy, ale to jednak facet pod pięćdziesiątkę (czyli wtedy r
                  > aczej liczony jako dość posunięty w leciech), no a panna Izabela widziała go j
                  > ako pień z czerwonymi łapskami.

To nie Stawska uważała Wokulskiego za człowieka wyjątkowego, a jej matka, pani Jadwiga Misiewiczowa!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka