Dodaj do ulubionych

A co jest w "Lalce" niepotrzebne?

19.09.12, 17:51
Oczywiście dla prawdziwego fana "Lalki" wszystko, co w powieści jest, ma jakieś znaczenie, ale może są wątki (czy jakieś pojedyncze zdarzenia), jakie można byłoby bez większej szkody dla akcji usunąć, ewentualnie skrócić?

Bo dla mnie jest to wątek żołnierskich losów Rzeckiego podczas Wiosny Ludów. Ważny z punktu widzenia biograficznego oczywiście, ale po co te przydługawe nieco opisy zakończonej klęską kampanii i dość szczegółowo opisana śmierć Katza? Przyznam, że przy czytaniu tę część pamiętnika starego subiekta pomijam.
Obserwuj wątek
  • weteran_pl Re: A co jest w "Lalce" niepotrzebne? 20.09.12, 10:47
   @Soovo, te dłużyzny obecne w Lalce, to wynik rozmowy Prusa z wydawcą "Kuriera Codziennego", który nakłonił go do tego, aby było jak najobszerniej ( bo powieść drukowana była w tej gazecie od 29 września 1887 do 24 maja 1889 ) i wobec ogromnego zainteresowania czytelników, nakład gazety bardzo się podniósł.
   A będąc przy wydawcy, to także i za jego wpływem pojawiły się w Lalce nazwy firm, które dawały swoje anonsy w "Kurierze Codziennym".

   Sam Prus wspominał, że przystępując do pisania Lalki, miał w planie tej powieści 2/3 tego, co się potem ukazało...

   Tak więc czysta komercja :)
   • soova Re: A co jest w "Lalce" niepotrzebne? 20.09.12, 14:26
    Chapeau bas! Po prostu boję się spytać, co jeszcze o "Lalce" i Prusie wiesz, bo się może okazać, że dotarłeś do jakiegoś ocalonego z pożogi wojennej brudnopisu brudnopisu schowanego w najgłębszej internetowej czeluści Biblioteki Kongresu, z którego wynika, że Wokulski ożenił się jednak z panią Stawską, adoptował Helenkę, a jej bezpośrednim potomkiem jest Jerzy Kamas. ;)

    A poważniej: to szkoda w takim razie, że Prus, skoro już musiał produkować tekst, nie pociągnął jakiegoś ciekawszego tematu. Jak myślicie w takim razie, czego brakuje, który wątek się urywa, a wart rozwinięcia?
    • weteran_pl Re: A co jest w "Lalce" niepotrzebne? 20.09.12, 16:38
     soova napisała:

     > Chapeau bas! Po prostu boję się spytać, co jeszcze o "Lalce" i Prusie wiesz, bo
     > się może okazać, że dotarłeś do jakiegoś ocalonego z pożogi wojennej brudnopisu brudnopisu schowanego w najgłębszej internetowej czeluści Biblioteki Kongresu, z którego wynika, że Wokulski ożenił się jednak z panią Stawską, adoptował Helenkę, a jej bezpośrednim potomkiem jest Jerzy Kamas. ;)
     >

     .....

     @Soovo, żarty żartami - ale naprawdę mam jeszcze coś bardzo ciekawego w tym guście, a co postaram się jutro rano tu podać, w tym Twoim wątku...


     • weteran_pl Re: A co jest w "Lalce" niepotrzebne? 20.09.12, 19:45
      Oto znalezione w Internecie opracowanie, którego fragment zacytuję i proszę o zwrócenie uwagi na punkt f/ :

      "Pozytywizm.

      „Lalka” B. Prusa – geneza powieści.

      1. „Lalka” reprezentująca nurt realizmu krytycznego powieści Prusa, której pierwsze wydanie książkowe ukazało się w 1890r. (jest to jednocześnie jego najpopularniejszy utwór, którego pierwotny tytuł brzmi „Trzy pokolenia”.

      2. Przyczyny napisania utworu:

      a) doskonała znajomość współczesnych autorowi stosunków ekonomiczno-społecznych i jego zdecydowanie krytyczny osąd występujących w nich nieprawidłowości,
      b) chęć ukazania jak to określił sam pisarz „naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu” (w powieści występują reprezentanci trzech pokoleń tych idealistów, dlatego też utwór miał nosić pierwotnie tytuł „Trzy pokolenia”,
      c) zaczerpnięta z prasy wiadomość o procesie o lalkę jaki miał miejsce w Brnie; zainspirowała ona powieściowy wątek konfliktu i procesu pomiędzy Stawską, a baronową Krzeszowską,
      d) silny emocjonalny związek Prusa z W-wą, który znalazł swój zewnętrzny wyraz w prezentacji niezwykle realistycznego obrazu niemal wszystkich przejawów jej życia,
      e) osobiste przeżycia autora związane z uczestnictwem w powstaniu styczniowym (uczestnikiem tego zrywu jest również bohater „Lalki”),
      f) zainteresowanie się Prusa naukami ścisłymi (znalazło ono wyraz nie tylko w wyeksponowaniu w powieści kultu nauki i naukowców, ale także w zamiarze napisania powieści pt.: „Sława” przedstawiającej dalszy ciąg losów Wokulskiego już jako człowieka poświęconego bez reszty badaniom naukowym). "

      źródło pobrania: chomikuj.pl/monisss90/Literatura/Pozytywizm/Pozytywizm,726799209.doc

      ..................

      Natomiast inne źródła jak np. pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Prus podają, że Prus rozpoczął pisanie powieści "Sława" przed opublikowaniem "Lalki", projekt ten jednak zarzucił.
      Czyżby więc "Lalka" miała stanowić wstęp do ciągu dalszego dziejów już naukowca Wokulskiego, opisanych następnie w powieści "Sława" - a przedwczesna śmierć pisarza to udaremniła?
      Bo Prus bardzo dokładnie i precyzyjnie podchodził do swojej pracy literackiej i jak sam pisał, projekt powieści "Trzy pokolenia" ( czyli "Lalki" ) miał wszechstronnie przeanalizowany.

      ..........

      Tak na marginesie:
      @Soovo, ja wiem nawet co Prus jadł, pisząc nocami "Lalkę" w Nałęczowie! :)
      A było to coś, co bardzo lubił: otóż idąc na noc do pokoju w którym pracował do rana, zabierał z kuchni kawałek czarnego chleba i kwaszony ogórek...


  • matylda1001 Re: A co jest w "Lalce" niepotrzebne? 20.09.12, 12:40
   No, proszę! Jeszcze raz potwierdza sie prawda płynąca z powiedzenia : "jak nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze" :) Mnie też nigdy ten wątek (a raczej nadmierne eksponowanie szczegółów) nie pasował do powieści. To on sprawia, że sympatyczny pan Ignacy wychodzi na starego nudziarza.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka