Dodaj do ulubionych

nowe rozporządzenie o studiach doktoranckich

22.09.11, 09:52
isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111961169
Obserwuj wątek
  • marionaud_1 Re: nowe rozporządzenie o studiach doktoranckich 23.09.11, 08:10
   Minimalistyczne. Nie ma dobitnego stwierdzenia, że świadectwem ukończenia studiów doktoranckich jest dyplom doktora, co było zapowiadane i postulowane; nie ma dobitnego stwierdzenia, że warunkiem uczestnictwa w tych studiach jest prowadzenie badań (co to ma znaczyć, że te studia "stwarzają warunki" do badań ?). W par. 5 widać odniesienie do ram kwalifikacji, to i dobrze. 10-15 punktów ECTS dotyczące metodyki nauczania? - to najlżej licząc 250 godzin pracy słuchacza - nie za dużo? Tym bardziej, że dopuszcza się 15 godzin zajęć na ten temat - to co z resztą? Chyba, że tu idzie o praktyki i wykorzystywanie doktorantów do porwadzenia zajęć. Widać skupienie się na duperelach w rodzaju przygotowania do nauczania. Myślałam, że lepiej zadbają o jakość tych studiów, która leci na łeb.
   • pfg Re: nowe rozporządzenie o studiach doktoranckich 23.09.11, 08:19
    marionaud_1 napisała:

    > Myślałam, że lepiej zadbają o jakość tych studiów, która leci na łeb.

    Ale rozporządzeniem się tego nie załatwi. Upodobnianie studiów doktoranckich do "normalnych" studiów będzie przeciwskuteczne. Problem polega przecież na tym, że, z jednej strony, na studia III stopnia idzie coraz więcej osób, które *nie planują* zajmować się nauką, z drugiej zaś uczelniom taki stan rzeczy odpowiada, zyskują bowiem wyrobników, którym mogą płacić znacznie mniej, niż asystentom.
    • sendivigius Re: nowe rozporządzenie o studiach doktoranckich 23.09.11, 08:42
     Wiekszy problem polega na tym ze sie probuje tym sterowac centralnie i to metoda udziwaczonych zarzadzen. Tak sie nigdy nie uda i tak nigdy nic nie bedzie to dzialac. I tak dlugo jak ludzie w Polsce tego nie zrozumieja tak dlugo beda toczyc dyskusje czy rozporzadzenie jest takie czy smiakie, ale beda to dyskusje jalowe i dlatego niekonczace sie - bo jak to robic dobrze to sprawa kazdego wydzialu, kazdy zrobi to po swojemu i tyle.
     • marionaud_1 Re: nowe rozporządzenie o studiach doktoranckich 24.09.11, 08:16
      Ba, gdby to była sprawa jak DOBRZE robić, to nie byłoby problemu. Ponieważ jednak wiele wydziałów robi to źle, więc zarządzenia, koślawo jak to one, próbują ukrócić patologie. KPD już kilka lat temu alarmowało, że są studia doktoranckie (niestacjonarne i płatne, oczywiście), które składają się z powtórki wykładów ze studiów magisterskich, gdzie nie ma żadnej pracy ani opieki naukowej a doktoranci czekają na świadectwo "ukończenia studiów doktoranckich" sprzyjające ich karierze zawodowej - bo pracy naukowej nigdy robić nie chcieli. O stacjonarnych nie wspomnę, bo wszyscy znamy sytuację.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka