Dodaj do ulubionych

Komu grant NCN?

21.11.20, 13:20
www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2020-11-20-opus19-preludium19
Pozycja 2: Zaawansowane metody modelowania procesów wiralnych, dr hab. Piotr Sankowski MIM Solutions Sp. z o. o. 1.063.200 zł

Jak pięknie można ograć NCN!
Obserwuj wątek
  • pan.toranaga Re: Komu grant NCN? 21.11.20, 13:59
   Czemu od razu ograć? Wpasowali się:
   MIM Solutions specializes in hard tasks. We are proficient in providing effective solutions, especially when standard methods have failed. However, for the most common problems we specialize in, we offer a set of generic services ready to deploy on any environment in no time
   • trzy.14 Re: Komu grant NCN? 21.11.20, 22:34
    pan.toranaga napisał:

    > Czemu od razu ograć? Wpasowali się:
    > MIM Solutions specializes in hard tasks. We are proficient in providing effecti
    > ve solutions, especially when standard methods have failed. However, for the mo
    > st common problems we specialize in, we offer a set of generic services ready t
    > o deploy on any environment in no time

    Jeżeli sugerujesz, że właśnie takie projekty od samego początku chcieli w konkursach widzieć, finasować i pozytywnie rozliczać twórcy NCN, to przyznaję, to możliwe. Narzut panu prywaciarzowi, ogarek, czyli publikacje - uczelni.
    • pan.toranaga Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 11:45
     To miała być złośliwość
     Do dorobku:
     MIM Solutions specializes in hard tasks. We are proficient in providing effective solutions, especially when standard methods have failed.

     Do metodyki badań:
     However, for the most common problems we specialize in, we offer a set of generic services ready to deploy on any environment in no time .

     Ale tak serio, przynajmniej jeśli chodzi o HS, to byłoby niesprawiedliwe wobec NCN. Trochę znam tę instytucję i naprawdę ona działa przejrzyście i uczciwie.
     • trzy.14 Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 16:55
      pan.toranaga napisał:

      > Ale tak serio, przynajmniej jeśli chodzi o HS, to byłoby niesprawiedliwe wobec
      > NCN. Trochę znam tę instytucję i naprawdę ona działa przejrzyście i uczciwie.

      Z punktu widzenia "użytkownika" NCN ja ma problem z 1 etapem oceny wniosków, jeszcze przed wysłaniem do recenzentów zewnętrznych. To są z reguły płytkie, pobieżne komentarze, które podnoszą mi ciśnienie. I to jest miejsce, w którym NCN nie działa ani przejrzyście, ani uczciwie.

      Nawet jeśli NCN działa przejrzyście i uczciwie, to ja mam ciągle problem z celem jego działalności. Jeżeli jest nim uzyskiwanie w Polsce jak największej liczby wysokopunktowanych artykułów z polską afiliacją na dowolnym miejscu listy autorów, to przecież nie powinno mieć znaczenia, czy finansuje się publicznych, czy prywatnych, byle papiery z tego były, nie? Więc jak najbardziej firmy typu MiM Solutions powinny być na topie wśród grantobiorców. Aż się uniwerki połapią i podziękują zatrudnionym w nich naukowcom za współpracę.

      A może chodzi o finansowanie grup, które "robią" najwięcej publikacji wysokopunktowanych, z polskimi nazwiskami na liście autorów na dowolnym miejscu listy autorów?

      Każdy z tych celów jest absurdalny, o ile celem NCN nie jest promocja słynnego kultu Cargo.

      W wymiarze faktycznym NCN służy do "obiektywnego" kierowania środków z ośrodków prowincjonalnych do kilku centralnych. I tu już mamy wielką politykę, bo przecież nikt nie wyobraża sobie takiej samej polityki w skali UE: w zacofanej Polsce nie zostałby kamień na kamieniu. Więc dlaczego sami sobie fundujemy podobne rozwiązanie i jakie będą tego długofalowe skutki społeczne? Czy w miastach typu Opole, Kielce, Białystok mają funkcjonować tylko szkoły zawodowe, nawet jeśli nikt nie zdjął im szyldu uniwersyteckiego? Nie jest więc to ohydne kłamstwo, że patrzcie, było WSP, jest Uniwersytet, choć wtajemniczeni wiedzą, że to znów WSP?

      Ale tak, owszem, krytykuję, ale sam nie wiem, jak to zmienić.

      Chciałbym jakiejś "niebibliometrycznej" polityki państwa, chciałbym wyjścia uczelni do ludzi, do świata nieakademickiego - o Boże, zgadzam się tu z Czarnkiem! - ale jak pomyślę, że kierunki tego wyjścia wskazywałby właśnie Czarnek Gowin, albo inny Macierewicz, to już wolę "komputerowo obiektywną" punktozę, z którą ministerstwo z takim poświęceniem walczy i w walce tej odnosi kolejne zwycięstwa.

      • dystansownik Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 17:41
       trzy.14 napisał:
       > Każdy z tych celów jest absurdalny, o ile celem NCN nie jest promocja słynnego
       > kultu Cargo.

       Właśnie co jest rzeczywistym celem to główny problem. Podejrzewam, że tego jaki jest cel nie wie ani NCN, ani politycy, którzy go powołali, ani tym bardziej naukowcy, którzy do niego aplikują. Póki cel jest niedoprecyzowany, to wrzucanie kasy w maszynkę nie ma sensu.

       Może celem rzeczywiście są publikacje wysokopunktowane w jak największej ilości? Tylko co z nich wynika? Wzrost prestiżu Polski na arenie międzynarodowej? Może, ale to samo w sobie nie ma żadnej wartości.
       • cristiano2563 Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 18:02
        Dziwna wypowiedz. Mozesz doprecyzowac?W nauce tak naprawde nie liczy sie to co robisz (bo robic sobie mozna rozne rzeczy bez zadnego rezultatu) tylko cos wymiernego. W glupim grancie przepytuja cie z publikacji. Ale pogadajmy o tym.
        • ewa_65 Re: Komu grant NCN? 07.01.21, 21:48
         cristiano2563 napisał(a):

         > Dziwna wypowiedz. Mozesz doprecyzowac?W nauce tak naprawde nie liczy sie to co
         > robisz (bo robic sobie mozna rozne rzeczy bez zadnego rezultatu) tylko cos wym
         > iernego.

         Co to znaczy "wymiernego"? Granty NCN są na badania podstawowe. A badania tego rodzaju z założenia nie dają efektów wymiernych. Przynajmniej nie tu i teraz. To ma być nauka. Zawsze uważałam, że w nauce najważniejsza jest ciekawość, dociekliwość. Badać można dziwne rzeczy, byle poprawnie metodycznie. Czasem wszyscy się śmieją a ktoś weźmie wynik i jest to klocek w jego układance na Nobla ;).
         Tylko, że teraz mało kto tak myśli...
       • dobrycy Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 18:26
        za Gowina, co jasno była zadeklarowane w Ustawie 2.0 celem był prestiż
        dziedziczony zgodnie z zasadą dziedziczenia prestiżu - czyli kult Cargo w czystej postaci.

        Za Czarnka, chyba wartości katolickie - np. www.gov.pl/web/nauka/oglaszamy-konkurs-na-najciekawsze-prace-magisterskie-i-doktorskie-zwiazane-z-historia-ruchu-narodowego-i-katolicyzmu-spolecznego-w-polsce
        i coś w stylu restytucji pl.wikipedia.org/wiki/Ministerstwo_Wyzna%C5%84_Religijnych_i_O%C5%9Bwiecenia_Publicznego

        • dystansownik Re: Komu grant NCN? 23.11.20, 19:31
         Problem tkwi w tym, że z nauki w formule z jaką mamy do czynienia obecnie nic nie wynika. Co z tego, że będziemy mieć masę artykułów w dobrych journalach? Większy prestiż? Tak, wybijemy się może w rankingach gdzieś pomiędzy Indie i Bangladesz. Dużych graczy i tak nie pokonamy. A nawet gdybyśmy mogli, to co będzie nagrodą? Większy wzrost gospodarczy wynikający z mitycznych "innowacji" powstających w odmętach akademickich murów?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka