Dodaj do ulubionych

Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjerstwa

11.06.22, 12:06
glos.pl/marcin-jozefaciuk-dyrektor-szkoly-anglista-sam-koncze-studia-podyplomowe-z-fizyki-nie-bylo-innego-wyjscia

Obserwuj wątek
  • dobrycy Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 13.06.22, 14:44
   Aż zdumiony jestem że Pan z takimi niekatolickimi tatuażami może być dyrektorem szkoły w kraju który wiadomo
   kogo obrał na króla!
   A już całkiem serio - uczeń idzie do szkoły i ma prawo domniemywać, że nauczyciel jest kompetentny.
   Tak samo jak idąc do lekarza, oczekujemy (mamy nadzieję) że tam jest ktoś kto wie co robi.
   Nie ma co sie dziwić, że nie ma studentów kierunków ścisłych jak tak wygląda nauczanie tych przedmiotów.


   • behavior_science Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 14.06.22, 15:05
    dobrycy napisał:

    > Nie ma co sie dziwić, że nie ma studentów kierunków ścisłych jak tak wygląda na
    > uczanie tych przedmiotów.

    Są studenci kierunków ścisłych, którzy są zainteresowani aktualną wiedzą, rozwojem.
    Problem w tym, że tacy studenci to zdecydowana mniejszość, byli niewygodni dla prowadzących, wiedzieli więcej, wymagali, wymądrzali się, mieli cel.
    Łatwiej wmawiać ogólniki przeczytane z Wikipedii studentom nie zainteresowanym, którzy wybrali kierunek ze względu na atrakcyjność, dyplom, przyjmują wszystko bezkrytycznie, nie wymagają, nie sprawiają problemów.
    Dlatego wprowadzono system przyjęć eliminujący zainteresowanych, który promuje ciułaczy punktów.
    To, co piszesz, dotyczy ciułaczy punktów.
    • trzy.14 Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 16.06.22, 13:12
     "ciułacze punktów" to produkt szkolnictwa powszechnego, od podstawówki po technika i licea.
     Zdecydowana większość studentów kierunków ścisłych JEST zainteresowana wiedzą, rozwojem, problem jednak jest w braku kompetencji na wielu płaszczyznach, indywidualnie dla studenta (znaczy się: mało który student jest w pełni "przygotowany do studiowania", ale te braki u każdego są indywidualne). Studenci młodszych lat są jednak niedojrzali społecznie i emocjonalnie, są bardziej jak uczniowie niż studenci, niemal wymagają, by zapewnić im i potem egzekwować ścisły harmonogram nauki, od A do Z i ani kroku w bok, nie są nauczeni samodzielnego poszukiwania metod rozwiązań (a nie copy-paste), często mają dramatyczne braki w edukacji szkolnej (na kierunki ścisłe i techniczne z jakichś powodów przyjmuje się też maturzystów, którzy nie zdali lub wręcz nie zdawali matematyki rozszerzonej czy też choć jednego z przedmiotów biol-chem-inf-fiz). Zupełnie odrębną sprawą są niskie umiejętności w pisemnym formułowaniu myśli (kłania się mała liczba rozprawek pisanych w szkole?) w tym brak umiejętności logicznej argumentacji pisemnej (brak zadań otwartych i/lub nieszablonowych z matematyki w liceach?). To często nie ich wina. Są tacy, jakimi uformowały ich szkoły. A szkoły, zwłaszcza na prowincji, ech, dużo by gadać.

     • behavior_science Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 16.06.22, 16:40
      Piękne wypracowanie, dopracowane logiczne formułowanie myśli przekonuje "większość" odbiorców, że jest to prawda (górale znają trzy prawdy). Po co się więc trudzić weryfikowaniem takich poglądów, łatwiej przyjąć za prawdę objawioną.
      Deklaruję więcej czasu poświęcić, na dopracowanie myśli formułowanych pisemnie.
    • behavior_science Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 17.06.22, 12:14
     Jak to mówią fizycy, punkt wiedzenia zależy od punktu siedzenia. Stosując radę pewnego menadżera, aby na problem spojrzeć góry. Po spojrzeniu z góry nasuwają się spostrzeżenia, że jeżeli ktoś się natrudził, aby przekonywać do swojej tezy, to nie trudził się bez powodu. Powód jest niewiadomą wielu zmiennych, dobrą estymatą do analizy jest bilans zysków, kto na tym zyska? W fizyce obowiązują prawa zachowania, więc gdzieś musi pojawić się zysk ujemny ?
     :)
  • sendivigius Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 13.06.22, 20:52
   trzy.14 napisał:

   Mily PI. Czy ktos zobie zadal pytanie - skad sie wzieli nauczyciele?

   To proste ktos ich zatrudnil jako nauczycieli. Tyle że pytanie dlaczego ich?

   To co sie dzieje w oswiacie od 30 lat (jak i w srodowisku akademickim znacznie dluzej) to wynik wieloletniej polityki kadrowej. Przy wysokim bezrobociu ktore w Polsce sie skonczylo praktyczne dopiero ok. 5 lat temu przyczyny zatrudnienia danej osoby sa zupelnie niemerytoryczne. Ktos chcial pracowac w wodociagach ale tam nie mial znajomosci. Mial za to ciotke w kuratorium wiec zostal nauczycielem. Lepsze to niz bezrobocie. Legendy krazyly o tym jakie to znajomosci potrzebne aby dopchac sie na posade nauczyciela. W tygodniku Polityka jest blog pana Chętkowskiego (nauczyciela w liceum w Łodzi) - mozna o tym poczytac.

   I teraz jest rezultat. Te osoby co sie zwalniaja nigdy nie chcialy byc nauczycielami. Te co chcialy a pracuja w wodociagach zostana tam.

   BTW - mnie fizyki przez rok w podstawowce uczyla wlasnie anglistka. To byla najlepsza nauczycielka fizyki. Nie kombinowala niepotrzebnie sama ale korzystala z podrecznika i wystarczylo. Tym niemnej to byla owczesna anglistka takze po owczesnym liceum i owczesnej maturze wiec dzis moze byc inaczej.

   Z drugiej strony jest zupelnie niepowazne aby tak nadawac uprawnienia. Nauczyciel z 10 przedmiotowymi uprawnenieniami to jest calkowity chaos.
   • pan.toranaga Re: Łatwiej o nauczyciela informatyki niż fryzjer 17.06.22, 10:36
    Przesłaniem tekstu jest "zostań fizykiem/matematykiem, a masz gwarancję zatrudnienia". Numer zdaje się polega na tym, że taką gwarancję masz także poza szkolnictwem. Co gorsza szkolna wypłata jest słaba i w pieniądzu i w "prestiżu".
    Kiedyś ktoś powiedział, że niby prestiż tego zawodu nie jest wysoki, ale jak wysyłasz własne dziecko do szkoły, to nagle rozpytujesz o opinie na temat nauczyciela jak o opinie na temat twojego potencjalnego lekarza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka