Dodaj do ulubionych

Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 lat

21.07.22, 19:52
Nie znam faceta ani branży, ale po przeczytaniu o nim i jego listy "prestiżowych" wyróżnień jakie otrzymał, mam wrażenie, że właśnie dorasta nam to nowe pokolenie liderów nauki, kolekcjonerów grantów, networkerów, których sobie wymarzyło nasze Ministerstwo:
next.gazeta.pl/next/7,172690,28712363,mateusz-holda-nie-ukonczyl-jeszcze-30-lat-a-juz-zostal-profesorem.html#do_w=57&do_v=428&do_st=RS&do_sid=750&do_a=750&s=BoxOpLink
Przy okazji, podziwiam dorobek naukowy po sprawdzeniu Scopusa, co ciekawe pod afiliacją Manchesteru, ale dochodzi nawet do 18 publikacji rocznie, czyli produkcji średnio 1.5 artykułu na miesiąc. Podziwiam i współczuję.
Obserwuj wątek
    • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 21.07.22, 22:02
      > Podziwiam i współczuję.
      podzielam te uczucia. Ponadto: człowiek nobla raczej nie dostanie. Co to za życie, kiedy już na dzień dobry osiągnęło się wszystko, co było do osiągnięcia. Ok, oczywiście nie dzwonki tylko subiektywne poczucie, że się wymyśliło coś naprawdę fajnego jest istotne, ale dla ego chyba jednak najważniejsze są dzwonki. No i co, całe życie jest się po prostu profesorem?
      • dystansownik Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 21.07.22, 22:43
        > No i co, całe życie jest się po prostu profesorem?
        Zawsze można iść do polityki, tam sporo profesorów wbrew pozorom idzie, jak im się już profesorowanie przejadło.

Niestety większość "gwiazd" naukowych jakie ja miałem okazję poznać (głównie nauki techniczne) to są bardzo produktywni publicyści, ale nikt z nich realnie nie doprowadził do progresu swojej dziedziny. Za to znam "średniaków", którzy potrafili wpłynąć na to jak pewne rzeczy robi się w praktyce. Jeden się cieszy, bo jego artykuł zacytuje 50 kolegów z innych uczelni, inny się cieszy, bo jego wnioski z badań wykorzystuje 50 000 inżynierów na świecie.

Mnie ciekawi tu jednak właśnie kwestia praktyczności badań. Gość jest lekarzem, wyspecjalizowanym w tematach związanych z kardiologią, ale jak tak szybko natrzepał tyle publikacji (czyli pewnie nic poza skróconą ścieżką do doktoratu, habilitacji i profesury nie robił, bo nie miałby na to czasu), to prawdopodobnie poza okresem studiów nie widział nawet sali operacyjnej na oczy.
        • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 21.07.22, 23:09
          Jest anatomem, wystarczy, że bywa w prosektorium.
          • trzy.14 Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 26.07.22, 00:45
            "cardiology anatomy medical imaging 3D "

Możliwe, że on serca widuje tylko na ekranie komputera.
    • sendivigius Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 23.07.22, 22:28
      dystansownik napisał:

To troche zalezy od kiedy liczy sie "Polska"

Był już podobny:

Paweł Bożyk (ur. 18 maja 1939 w Siedliskach, zm. 12 października 2021 w Warszawie[1]) – polski ekonomista, publicysta i polityk, profesor nauk ekonomicznych.

W 1971, mając 32 lata, uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Przez 8 lat pełnił funkcję osobistego doradcy ekonomicznego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Jego rady do dzis niektorym wychodza bokiem.

pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Bo%C5%BCyk

Mozna by jeszcze przywołac najmlodszego generała - ale to nie to forum.
      • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 24.07.22, 08:53
        Skoro mowa o tow. Gierku, jego syn profesurę osiągnąl w wieku 34 lat:pl.m.wikipedia.org/wiki/Adam_Gierek
      • tadeusz.rysiakiewicz Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 02.08.22, 19:27
        a sam gierek ile mial lat zostajac profem?
    • piotrek786 Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 29.07.22, 08:31
      Moim prywatnym zdaniem takie kreowanie luminarzy jest na rękę Państwu. Z p.w. finansującego lepszy taki, co to komputer biurko i artykuły, niż taki, co to kasa na badania a o swoich badaniach trąbi dookoła mniej. Zresztą Państwo nad tym już żadnej kontroli nie ma.
    • plociara Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 01.08.22, 13:11
      co za frustracja bije z waszych wypowiedzi.
      • dobrycy Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 01.08.22, 14:34
        To dlatego, że jesteśmy nieudacznikami i zadrościmy. Trzeba sobie było lepiej rodziców wybrać
        albo sie zapisać do partii, to by nie było frustracji.
      • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 01.08.22, 16:04
        >co za frustracja bije z waszych wypowiedzi.

W mediach społecznościowych 29-letni naukowiec napisał, że jest to wynik wielu lat pracy. 

Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości "wiele" nie było słowem tak niejednoznacznym.
      • sendivigius Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 01.08.22, 20:11
        plociara napisała:

> co za frustracja bije z waszych wypowiedzi.

Alez skąd! To pocałunek smierci.

The mean life span [of Nobelist] after the selection is 20.3 years (from 13.6 years in writers to 24.6 in physicists).

Mathematical analysis of age and life span of the Nobel prize winners, 1901-2003]

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15754950/
        oraz

For all Laureates their average age when their Prize-winning research was conducted was 44.1±9.7, with Laureates in physics generally being younger compared to the other fields. It is shown to be statistically significant that Laureates in physics have published their Nobel Prize winning works within a shorter span of years compared to the other fields, whereas Laureates in economics use a longer span of years. The number of papers cited by the Nobel Foundation for each Laureate was found to be 9.6±8.6, with Laureates in physics have significantly fewer papers cited compared to the other fields, 5.4±4.8, while Laureates in economics have significantly more, 17.3±11.5.

5.4 papiera wystarcza na Nobla. A na habilitacje to za malo!

The age at which Noble Prize research is conducted

orbit.dtu.dk/en/publications/the-age-at-which-noble-prize-research-is-conducted

Ale to nic. To jest najwazniejsze:

Brodę nosiło % laureatow

20 fizyka
        31 chemia
        31 medycyna
        37 literatura
        24 pokoj
        17 ekonomia

www.vox.com/xpress/2014/10/14/6966291/nobel-prize-winners-youngest-chart-graphic-age-demographics-facial-hair

Strasznie jestem ciekaw czy ktos przeprowadzil podobne analizy dla polskich profesorow. Szczegolnie w tej ostatniej katygorii. I podobnych np: najstarszy profesor bez okularow.
        • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 02.08.22, 09:01
          www.eui.eu/ProgrammesAndFellowships/AcademicCareersObservatory/AcademicCareersbyCountry/USA#BarriersforCareerAdvancement :

Very few people become Full Professors before the age of 40; the average age of Full Professors is 55 and the average age when tenure is granted is at 39.
          • tadeusz.rysiakiewicz Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 02.08.22, 17:33
            ale polskie geniusze sa lepsze… jeden z kochankow maciarewicza mial mnostwo publikacji medycznych (z rodzicami) jeszcze w wieku licealnym… ale dla maciarewicza mial jeszcze inne zalety
      • piotrek786 Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 02.08.22, 22:56
        Mam na karku karku kilkadziesiąt wdrożeń, kilka (może już nawet kilkanaście patentów) , kilkadziesiąt przemysłowych instalacji uruchomionych z moim udziałem większym czy mniejszym. Ale i również kilkanaście projektów w których młodzi profesorzy brali tylko kasę i unikali jak mogli jakiejkolwiek pracy, kilkanaście projektów zrealizowanych jako główny autor widmo w tym kilka właśnie dla profesorów - pisarzy .

Jestem właśnie w trakcie kolejnego projektu, gdzie pani profesor wraz z zespołem dostała kilkanaście milionów na coś, czego nie rozumie, ale ma hiperduper sprzęt i będzie "wdrażać". Wiec w roli tego autora widmo coś tam wiem... Szybki awans w nauce to są bardzo często ludzie, którzy za chwile będą zarządzać innymi nie posiadając żadnej wiedzy praktycznej. W ten właśnie sposób w Polsce wiedza praktyczna, merytoryczna i mądrość naukowa jest realizowana poza nauką. tyko czy o to chodzi?

Chyba mogę w związku z powyższym czasem trochę popsioczyć? Dzisiaj zaś skończę pracę, którą lubię o godzinie 2 w nocy. Robię to z pasją. Ale już poza nauką.
        • dystansownik Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 06.08.22, 09:39
          piotrek786 napisał(a):
          > Jestem właśnie w trakcie kolejnego projektu, gdzie pani profesor wraz z zespoł
          > em dostała kilkanaście milionów na coś, czego nie rozumie, ale ma hiperduper sp
          > rzęt i będzie "wdrażać".

Generalnie moja osobista niechęć odnośnie "gwiazdorzących" młodych doktorów i profesorów nie dotyczy tego, że dostają kasę i robią karierę, ale właśnie kwestii związanej z tym o czym piszesz. Problem tkwi w tym, że oni często nie są naukowcami, a naukowymi menedżerami, którzy jednak promują się na naukowców i specjalistów w danej dziedzinie.

Nie ma nic złego w tym, że ktoś sukces swojego zespołu i dokonania opiera nie na swojej wiedzy i umiejętnościach twardych, ale na umiejętności zebrania i pokierowania zespołem kompetentnych osób. Tyle, że system profesorski w Polsce promuje przypisywanie dokonań zespołowych głównie własnym kompetencją, co jest w większości przypadków dużym nadużyciem.
    • pan.toranaga Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 25.08.22, 17:02
      Profesor udzielił wywiadu Plusowi Minusowi www.rp.pl/plus-minus/art36895691-mateusz-holda-nie-mamy-powodow-by-miec-kompleksy. Garść cytatów:
      Niektórzy uważają, że to hańba dla polskiej nauki, że tak szybko zostałem profesorem, bo trzeba mieć siwą głowę, by zasłużyć na ten tytuł.

myślę, że teraz znowu w polskiej nauce wzbiera fala 30-40 letniej młodzieży.

Trzeba szybko zdobyć pierwszy grant, a później to już grant rodzi grant. Ale jeśli pierwszego nie zrobi się szybko, to już później o bezproblemowej karierze naukowej można zapomnieć.

Znalazłem sobie trochę taką niszę (...) terapie [w kardiologii - P.Toranaga] tak naprawdę wyprzedzają wiedzę podstawową. Anatomia i morfologia układu sercowo-naczyniowego nie nadążały za rozwojem nowoczesnych terapii, szczególnie technik radiologicznych i tych mniej inwazyjnych zabiegów interwencyjnych.

Szkolę się teraz na specjalistę kardiologa, więc przede mną ta druga droga - skoro na tej naukowej już więcej stopni nie ma, to teraz czas na pracę kliniczną i drogę lekarską.
      • sendivigius Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 27.08.22, 13:16
        pan.toranaga napisał:

> Profesor udzielił wywiadu Plusowi Minusowi www.rp.pl/plus-minus/art36895691-mateusz-holda-nie-mamy-powodow-by-miec-kompleksy.

Ano nie mamy. Kiedys mielismy ale to sie zminilo.

W czasie juz ponad pokolenia obserwowalem jak sie zmieniaja studenci (doktoranci, postdocki) z Europy Wschodniej w USA i opinia o nich. Kiedys uwazano ze to sa wyjatkowo bystrzy ludzie i jeszcze dodatkowo mocno obkuci w starym dobrym stylu. W szczegolnosci dobrze myslano o Ruskich (niestety). Przyjezdzaja i chca zrobic i nauczyc sie jak najwiecej w jak najkrotszym czasie, bo zabierajac taki dorobek maja wysmienity start do kariery u siebie.

Po 89 nastapila ewolucja. I zaczelo sie, powoli ale w jednym kierunku. Zaczęły przyjezdzac rozkapryszene mlode doktory, utuczone kumulacja stypendiow, z poczuciem ze to normalne ze zarabiaja wiecej niz promotor i ze dziekan sie nad nimi trzesie bo punkty i klasyfikacje, a promotor gotowy za nich napisac wszystko bo jemu tez to potrzebne do awansow. A tu niestety wciąż Ameryka - protestantym i zasady jak u kwakrow i szejkerow w konfrontacji do "ludzi bez kompleksow". Konsekwentnie opinia padła. Więc gdy czytam:

> myślę, że teraz znowu w polskiej nauce wzbiera fala 30-40 letniej młodzieży.

ogarnia mnie przerazenie. Bo ja widze jaka to fala to wzbiera. Myslicie ze nie moze byc gorzej, optymisci mowia ze owszem moze.

NIe jest tak i nie zgadzam sie ze zawsze starzy narzekaja na mlodych. Pokolenia i epoki bowiem roznia sie i fluktuuja. W Europie po starozytnosci nastapilo sredniowiecze. Rzymskie drogi zarosly, ludzie zapomnieli co to beton, geometria i maszyna parowa, a nawet czytac i pisac.
        • trzy.14 Re: Najmłodszy profesor w historii Polski ma 29 l 01.09.22, 15:19
          A to nie jest tak, że do 1989 jeździło się na Zachód znacznie rzadziej niż teraz, i praktycznie wyłącznie za zachodnie pieniądze*, znaczy się, selekcja była zupełnie inna. Coś jak z przedwojenną maturą.

* W przypadku mojego pierwszego wyjazdu konferencyjnego na Zachód ten Zachód nawet podróż mi opłacił.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka