Dodaj do ulubionych

INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodzin?

03.12.11, 00:03
Jak wygląda u Was w sklepach praca w inwenturę?U nas zawsze były nadgodziny, ale teraz podobno przyszedł jakiś prikaz, że ma ich nie być. Taki nowy pomysł na cięcie kosztów. W dniu inwentaryzacji tyrka 12 godzin a w inny dzień te 4 godziny mniej. Niby wszystko zgodnie z przepisami,ale kasiory za nadgodziny już nie będzie..
Obserwuj wątek
  • 8003poz Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 03.12.11, 10:43
   Witam. W kodeksie pracy jest taki zapis który mówi o tym kiedy można wykorzystywać równoważny system czasu pracy:
   "Art. 135. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.".

   W naszym przypadku jest to uzasadnione tylko i wyłącznie chęcią zabrania pracownikom dodatku za nadgodziny czyli wypracowanie oszczędności dla firmy.

   Pytanie czy to co robi nasza firma jest uzasadnione?
   • trawers-ocynk Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 03.12.11, 13:25
    Co ma być uzasadnione ? Skoro obowiązuje nas średnio 40 godzinny tydzień pracy to pracodawca ustawia czas pracy w taki sposób żeby był on maksymalnie efektywnie wykorzystany . Czyli jeżeli nie ma potrzeby to jesteś w pracy 4 godziny a nie 8 , a jeżeli jest taka potrzeba to zamiast 8 jesteś 12. To całkowicie normalna sytuacja i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego.
    Są natomiast w kodeksie pracy zapisy których pracodawca nie stosuje chociaż mógłby bo są one jak najbardziej zgodne z przepisami ale wtedy pracownik dopiero by sie czuł poszkodowany.
    Na przykład 10 dni pracy z rzędu i wszystko zgodnie z kodeksem prawa pracy.Nie wiem może w innych casto jest to praktykowane chociaż nie sądze.
    • jedenzmiliona Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 22:53
     10 dni z rzędu jest niezgodne zarówno z prawem pracy, jak i z regulaminem pracy Castoramy. Zgodnie z KP tydzień pracy nie może przekraczać 48h (art. 131 § 1). Ponadto w każdym tygodniu pracownikowi należy się co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku (Art. 133 § 1).

     Więc drogi kolego, przestań pierdolić głupoty!
     • trawers-ocynk Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 05.12.11, 08:45
      No , gdzieś tam coś słyszałeś tylko nie do końca nie wszystko i nie to co najważniejsze.
      Już wyjaśniam jak twój kierownik jak będzie chciał cie docenić to ustawi ci 10 dni pracy i będziesz maszerował aż miło .
      Kodeks pracy mówi o 2 dniach wolnych na każde 5 dni pracy , więc na 10 dni pracy przypadają 4 dni .
      Pierwszy tydzień pracy zaczynasz dwoma dniami wolnymi ,chodzisz 5 dni do pracy , drugi tydzień zaczynasz 5 dniami pracy i kończysz dwoma dniami wolnymi .
      Przelicz sobie raz jeszcze czy wszystko się zgadza .
      Mądzrejsi od nas wymyślali prawo pracy , zacytowanie kilku paragrafów to jeszcze nie wszystko , należy je jeszcze zrozumieć .
      Pozdrawiam
      • jedenzmiliona Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 09.12.11, 20:13
       Nie będę powtarzał tego co napisałem wyżej. Jak masz problem ze zrozumieniem to twój problem. Nie twórz własnego prawa. Kodeks nie mówi nic o dwóch dniach wolnych na 5 przepracowanych, a wyłącznie o ilości godzin w tygodniu i przerwach pomiędzy nimi.

       Jak już napisałem, przestań pierdolić głupoty, bo nie tylko mijasz się z prawdą, ale też próbujesz przekonać do tego innych.
        • jedenzmiliona Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 09.12.11, 21:17
         Nie będę dyskutował z człowiekiem, którego wiedza prawnicza opiera się na: "a bo słyszałem że..". Być może twój kierownik ustala ci takie godziny pracy, ty sobie na to pozwalasz i dlatego wylewasz tyle żali na tym forum. Na szczęście dla reszty pracodawców i pracowników istnieje coś takiego jak kodeks i regulamin pracy. Pisałeś że nie wystarczy zacytować paragrafu, ale trzeba go jeszcze zrozumieć, szkoda tylko, że to właśnie ty jesteś osobą, która go nie rozumie. Nie wiem jak rozumiesz zapis, że tydzień pracy nie może przekraczać 48h, skoro uważasz że może trwać 56 (7dni x 8h). Nie wiem jak rozumiesz zapis o 35h przerwie raz w tygodniu, skoro maksymalna przerwa może wynieść 22h. Tydzień pracy to okres 7 dni i jest to okres ciągły (od do), w zależności od przyjętego okresu rozliczeniowego. W Castoramie (zapewne tego nie wiesz), okresem tym jest okres od wtorku do poniedziałku i za każdym razem w tym okresie pracodawca nie ma prawa dać więcej niż 48h i musi zapewnić 35h odpoczynku.
       • trawers-ocynk Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 10:20
        Dlaczego , na to akurat odpowiedź jest prosta . Prosta i niestety brutalna .
        Jak za każdym kiedy pojawiał się post o tym co daje nam firma , i pojawiały się opisy , a że 14 a czasami 15 pensji , a że dodatki za niedziele , a że pakiet socjalny a że imprezy , opieka medyczna to większość z Was to obśmiewała , i uważała że takie rzeczy należą się jak psu buda .
        Więc jaka jest odpowiedź? A no taka : W dupach się wszystkim poprzewracało ! Od firmy wymagać pensji, premii dodatków, podwyżek to bardzo chętnie , ale jak firma chce żebyście już nawet nie zostali dłużej... tylko w innych godzinach do pracy przyszli to wszyscy czują sie poszkodowani ,oszukani i okradzeni pewnie jeszcze.
        Może teraz część osób doceni to co kiedyś wyśmiewała , czyli to że firma dawała a w zamian za to wymagała jedynie minimum zaangażowania.
        • 8003poz Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 12:23
         Skoro jest w umowie to się kurwa należy jak psu zupa.
         Skoro firma nie potrafi wypierdolić tych co generują starty, awarie i marnują nasz czas a tylko wpada na coraz nowsze sposoby obcięcia kosztów to się kurwa nóż w kieszeni otwiera.
         Kiedyś zapierdalaliśmy i były obroty, teraz zapierdalamy i jest -20%.
         Co się zmieniło po za tym ,że wszędzie słyszy się o kryzysie??
         Zredukowano stan osobowy załogi, obcięto pomoc przy załadunku, podniesiono marżę.
         Niech każdy kto widzi i angażuje się w prace w tej firmie odpowie sobie sam na pytanie co było pierwsze, cięcia czy spadki.
         Oczywiście można zauważyć pozytywne zmiany i całe szczęście.
         Na przykład nasza nowa stronka www. Może nareszcie klient dzwoniąc na dział drewna z zapytaniem o panele które prezentujemy na naszej stronie usłyszy ,że mamy je w sprzedaży, wcześniej mógł usłyszeć ,że od około dwóch lat na stronie nic się nie zmieniło a panele które tam prezentujemy już dawno wypadły z gamy albo po prostu nie są produkowane!!!
         Ciekawe co teraz odpowie mi Pan "mądry".
        • castoludz Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 12:27
         Trawers, fascynuje mnie Twój tok myśleniawink Układ pracodawca- pracownik to nie jest układ jednostronny, w którym ten drugi nie ma nic do powiedzenia. Cały szereg działań, które podejmuje ostatnio góra,uderza w pracowników. A, że w naturze każda akcja wywołuje reakcję,to mamy taki stan rzeczy,jaki mamy. Jest wzrost wymagań,ale nie ma nic w zamian. Niedziele są pościnane(jak masz alejkę to kiero idzie żebrać do starego o dodatkową osobę),imprezy działowe zawieszone,itd....Fundusz socjalny fajna rzecz, ale z karnetów do kina zupy nie ugotujesz -poza tym,zgodnie z obowiązującym prawem, jest obowiązkowy.
         Tu nie ma co doceniać, tu trzeba szukać nowego pracodawcy. W Casto pracuje wiele osób z potencjałem, jest wiele firm, które z pewnością to docenią i w zamian za szacunek dostaną dobrych i ambitnych ludzi. A ludzie to firmawink
         • trawers-ocynk Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 13:03
          Bardzo słuszna uwaga , to nie jest układ jednostronny . Tu własnie obie strony powinny korzystać ,dlaczego jak teraz firma chce żebyśmy dali od siebie cos więcej , to wszyscy są obrażeni ?? Jak firma dawała coś więcej niż tylko wypłatę to nikt sie o nic nie pytał.Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tych dodatkowych przywilejów że przestaliśmy je zauważać przechodząc nad nimi do porządku dziennego.I nie upatrywałbym w tym co piszesz wzrostu wymagań ,raczej próbę wyegzekwowania tej dwu stronnej współpracy , my Wam to w zamian za to bo czasy tego wymagają Wy nam.
          To że firma nie idzie może w najlepszym kierunku i strategia z jakiej kiedyś tak bardzo byliśmy dumni odeszła w cień to jedno , a wycieranie sobie gęby i usprawiedliwianie się każdym mozliwym pretekstem żeby tylko stwierdzić że to firma jest najgorsza to coś zupełnie innego.
          Drodzy koledzy i koleżanki przykro mi to stwierdzić ale mam wrażenie że większość z nas potrafiłaby bez zająknięcia podac 10 wytłumaczeń dlaczego firma jest taka zła i że wszystko jest przez nią , natomiast żadna z osób nie potrafiłaby stwierdzić co ona robi źle (albo inaczej , nie źle bo przecież pracują tam sami geniusze) tylko co mogłaby zrobić lepiej żeby firmie pomóc.(i wogóle to z jakiej racji mam robić coś jeszcze lepiej..)
          I odpowiadając jeszcze koledze z poprzedniego postu , nic w umowie na temat 15 pensji nie ma , nie ma również nic co obligowałoby firmę do dawania pracownikowi więcej niż to co przewiduje prawo , ta cała reszta to przywileje. Wiec albo tak długo pracujesz w Casto że zapomniałeś jak to może być w innych firmach (podobnych specyfiką pracy) albo to twoja pierwsza praca i j e s z c z e ,nie wiesz jak może być w innych firmach.
          • 8003poz Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 14:41
           Pierdolisz. Nikt mi jak pracuje w tej firmie nie dał piętnastej pensji. Staram się co dzień robić wszystko jak należy i znam zasadę szanuj szefa swego bo możesz mieć gorszego.
           Też jestem zdania ,że jak ktoś nie chce to niech zmienia na "lepsze" ale twoja zawziętość w obronie pracodawcy najzwyczajniej bulwersuje...
           • trawers-ocynk Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 14:55
            Mogę zrozumieć to że masz firmie za złe że pomimo tego ze z czystym sumieniem twierdzisz że robisz wszystko tak jak sie nalezy nie dostałeś nigdy 15 pensji .
            Ja może tak bronię jak twierdzisz , chociaz moim zdaniem to nie bronienie tylko przedstawianie obiektywnie faktów moimi oczami , mam takie zdanie bo też staram się wywiązywać ze swoich obowiązków najlepiej jak potrafię , chociaż jak wiadomo nie zawsze da się zasuwać na najwyższych obrotach , i dostałem 15 pensję wtedy kiedy takowe przyznawane były . Na przykładzie sklepu w którym pracuję i podejrzewam że jest to obraz który da się zauważyć w wielu sklepach ,jest bardzo wyraźny podział na pracowników którzy bardzo dużo mówią o pracy i na takich którzy bardzo dużo pracują . Ci drudzy o pieniadzach nie dyskutują , oni je zarabiają...
            • zawszeczarny Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 19:02
             Jeśli ktoś czuje się okradziony powinien to zgłosić do inspekcji pracy która to zweryfikuje. Po takiej kontroli raport powinien zostać opublikowany na tej stronie i będziemy mogli porozmawiać o dramacie w firmie castorama. Jak kupowaliście towar za 10 % jego wartości to nie było okradanie? Czy to było normalne zachowanie zdrowego pracownika, świadome działanie na szkodę pracodawcy? Szkoda że wtedy nie zwolniono dyscyplinarnie kilu osób dla przykładu. Teraz za nędzny dodatek za inwenturę jesteście w stanie swój market spalić. Dają bilety do kina to oczywiście źle, jak je zabiorą to będzie jeszcze gorzej. Warto się zastanowić może w Obi albo u zielonych będzie lepiej. Tam zapewne docenią takich zaangażowanych pracowników smile
             • almon33 Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 19:53
              Są tu i mądre i ciekawe wypowiedzi w tym temacie..
              Jednak pamiętając te "przywileje" sprzed 4-5 lat, jak dobrze pamiętam były wypłacane za pracę i poświęcenie ekipy ( np. w styczniu dyrektor rzucał na sklep do podziału na działy 100tys.). Zgadzam się, że się człowiek przyzwyczaił, ale to wynikało z tego, że było normalnie i jak trzeba było zostać po godzinach, to każdy zostawał, bo wiedział, że zostanie to wliczone w premię, całkiek pokoźną... zmianiło się dużo. Uważam, że pracownicy pracują w tym samym tempie i poświęceniu, a premii jakoś ubywa.. przyzwyczajenie do większego poświęcenia, które w żadnej umowie nie istnieje się kończy, tak jak wykańcza się dobrych, starych pracowników kosztem nowych.. smutne.
              Myślę, że te opinie pisane są albo przez tych co pamiętają jak było "kiedyś", lub przez tych, którzy "nasłuchali" się jak było za dobrych czasów w firmie, gdzie pracownik - Castorama stanowili jedno...Ciężko więc teraz od ludzi wymagać więcej, jeśli wiedzą, że nie wiąże się to z pieniążkami w tych ciężkich czasach. Każdy robi, lub powinien robić co do niego należy i idzie do domu. Poświęcenie się skończyło. Soją drogą jak pojadę do Casto w sąsiednim mieście, to ze starej ekipy różnych implantacji widzę 2 - 3 osoby.. smutne.
        • karafka69 Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 21:13
         Chyba nikogo nie dziwi, że jak kiedyś pracownik dostawał więcej a teraz mniej to jest to dla niego sytuacja mało komfortowa. Szczególnie w czasie wysokiej inflacji kiedy wszystko naokoło drożeje i ze swojej pensji coraz trudniej związac koniec z końcem.
         A takie małe w skali firmy a dotkliwe dla pracownika oszczędności jak nadgodziny inwentaryzacyjne... To coś, po czym czuję niesmak. Na pewno jest dużo innych sposobów na uzyskanie oszczędności dla firmy niż odebranie najmniej zarabiającym jej ogniwom tych paru groszy.
         Dlatego to boli podwójnie i podwójnie jest przykre.
         • castoludy Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 04.12.11, 22:28
          Zredukować kuźwa tych co siedzą i pierdolą o kryzysie nie ruszając się z za biurka.Na jaką cholerę nam Ci SPECJALIŚCI od marketingu zarządzania jakieś One Teamy i inne pierdoły. Co z towarami o podłej jakości ? Każą nam sprzedawać chłam a tego co klient szuka i chce kupić to nie ma - jest u konkurencji.Wycofane artykuły,które zdobyły swoją pozycję na rynku się wywala i zamienia opakowania na inne.Dostawcy po cichu dostarczają tańsze wersje.Ciekawe czy ktoś wie o tym w centrali a może jest na to przyzwolenie z ich strony.Takie dyrektory i spece architekci to biorą kasę jak pięciu doradców. J.L usadził swoich koleżków przy korycie i ok. My mamy zapierdalać a im jest ciągle mało. I niech mi nikt nie pisze że narzekam po robię już ponad 11 lat i mam odniesienie.Były premie-zabrane,były podwyżki w kwietniu-są dla wybranych lizodupów,13 i 14 - zostaną zabrane. A umowy mówią o czym innym.Szukają kosztów a usiąść i wywalić JL niech idzie w świat już. DOŚĆ TYRANI I SZUKANIA KOSZTÓW. Jak było dobrze gdy był CA i miał 5 dyrów i asystentkę do pracy .
          • tristan080 Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 05.12.11, 01:43
           U mnie podwyżek nie ma nawet dla lizodupów. Tylko czekać jak zapieprzą jeszcze premie które zostały. Niedziele ucięte, a teraz jeszcze brak nadgodzin za inwentaryzację. Ciekawe czy ktoś z Was zauważył, że wydawanie naprzód dnia wolnego lub nawet kilku godzin na konto inwentury, w skali całego działu powoduje osłabienie go w najbardziej newralgicznym okresie, czyli w czasie przygotowań do liczenia. Szczególnie bolesne jest to w małych sklepach gdzie obsada na działach jest skromna aż do bólu. W ogóle ta firma to już bagno. Na sklepie atmosfera gorzej niż podła, po starych czasach i obietnicach nie ma już nawet smrodu. Śmierdzi natomiast żalem i złością. Obowiązki i wymagania rosną odwrotnie proporcjonalnie do wypłat. Kadra kierownicza robi dobrą minę do złej gry, a stary udaje że wszystko jest OK i gna ludzi do roboty jak więźniów w Oświęcimiu. Obrońcom pracodawcy przypominam, że to my poświęcamy firmie swój czas, a zwłaszcza zdrowie po to żeby mogła zbijać kokosy. To nas będą kiedyś bolały plecy itp. Mamy więc prawo aby wymagać godnego wynagrodzenia, a nie ochłapów. Czy ktoś pomyślał za ile zatrudniany jest teraz nowy pracownik? Przecież stawka nie zmieniła się od kilku lat. Nowy koleś dostaje bez niedzieli na start około 1400zł. Skrzynka z CV świeci już przez to pustkami (i dobrze), a reszta załogi zatrzymała się z wypłatami na pułapie który wypracowała sobie za starych czasów. Rzygać się chce od tych oszczędności i słuchaniu o kryzysie gdy tymczasem na niektórych działach bije się rekordy dziennych obrotów. Recepta na to wszystko: spadać z tej firmy najszybciej jak się da, a przynajmniej próbować.. Pozdrowienia dla setek dyrektorów, żyjących z naszej ciężkiej pracy i dla mojego ulubionego super-funkcjonującego magazynu centralnego.
  • batista0000 Re: INWENTARYZACJA - u Was też nie będzie nadgodz 05.12.11, 10:25
   Nie wiem jak w innych sklepach ale u nas dyro zredukował etaty do 3/4 pracownikom którym kończyły się umowy. I teraz chłopaki zapierdalają za 1100 pln.. Część z nich zmieniła swoją dotychczasową pracę na pracę w Casto. Naobiecywano złotych gór a teraz siedzą z ręka w nocniku. Proponuję wszystkim cwaniaczkom w centrali przeżyć za tą kwotę.

   Jeszcze nie tak dawno śmiano się z ludzi którzy rezygnowali z pracy w Castoramie na rzecz innej roboty - "idź a pewnie sobie polepszysz" śmiał się jeden cwaniak z drugim... a teraz kurwa co - tendencja się odwróciła.

   Ja się pytam gdzie jest TA firma do której się zatrudniłem - bo w tej chwili od Castoramy do Castochujni jest zaledwie krok.

   pozdrawiam centralę i magazyn centralny też
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka