Dodaj do ulubionych

Temperatura na dziale ogród...

05.12.12, 23:47
Sciema

byłem dzisiaj na dziale ogród po podpis a tak tak piz*** ze szok. Gadam sobie z ludzikami z ogrodu i mowia ze juz sa choinki w sprzedazy i tak bedzie az do swiat ogrod zewnetrzny bedzie otwarty. Kasa na ogrodzie ma byc zamknieta. Oprocz tego ze ludzie beda marznac na zenetrznym przy choinkach to jeszcze na calym dziale zimno... Czy dyro cos wam zapewnia z tego tytulu?? przeciez temp powietrza coraz bardziej spada i na dziale jest nawet zimno.

"
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), nie niższą jednak niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (np. praca w chłodniach). Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C.Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom w miejscu pracy odpowiedniej temperatury. Nie ma tu znaczenia ani pora roku, ani sytuacja ekonomiczna pracodawcy. W przypadku, kiedy technologicznie nie da się zapewnić odpowiedniej temperatury, albo odbywa się ona na zewnątrz, to na pracodawcę spadają dodatkowe obowiązki związane z dodatkowymi przerwami w prace, posiłkami regeneracyjnymi, ubraniem itd.Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika lub osób postronnych, podwładny może powstrzymać się od wykonywania obowiązków i zawiadomić o tym przełożonego. Za czas ten będzie mu przysługiwać wynagrodzenie. "
Obserwuj wątek
  • zaniepokojonyy Re: Temperatura na dziale ogród... 05.12.12, 23:51
   Minimalną temperaturę w miejscach pracy określa rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z niego, że gdy pracownik wykonuje lekkie prace fizyczne lub w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej wartości określonych w przepisach bhp, wówczas pracodawca powinien wstrzymać pracę.
   Wyjątkowo tylko dopuszcza się pracę w temperaturach niższych, jeżeli względy technologiczne nie pozwalają na wyższą temperaturę, np. gdy praca jest wykonywana w chłodniach.

   Inaczej jest z pracą w terenie. Gdy pracownicy wykonują swoje zadania na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach nieogrzewanych, wówczas pracodawca musi zapewnić pomieszczenia, w których zatrudnieni będą mogli się ogrzać, ewentualnie coś zjeść. Pomieszczenia takie muszą mieć powierzchnię minimum 8 metrów kw., a temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C. Jeżeli pracodawca nie ma takiego pomieszczenia, wówczas musi zapewnić pracownikom odpowiednie źródła ciepła w pobliżu miejsca ich pracy. Czasem wystarczy ustawienie koksownika czy piecyka elektrycznego, gazowego lub naftowego o odpowiedniej mocy.

   Osoby pracujące na otwartej przestrzeni, na mrozie, powinny dostać od pracodawcy ciepłą odzież i obuwie robocze, np. ocieplane kurtki, rękawice, odpowiednie buty.

   Pracodawca musi zapewnić osobom wykonującym prace na wolnym powietrzu gorące napoje już wtedy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C. Napoje powinny być dostarczane „w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników”, a więc trzeba przygotować na tyle dużo ciepłej herbaty, kawy czy wody, by każdy zatrudniony mógł z niej skorzystać.

   Pracujący na mrozie mogą liczyć także na bezpłatne posiłki regeneracyjne, ale prawo to przysługuje tylko wykonującym cięższe prace fizyczne.
   • xelectric Re: Temperatura na dziale ogród... 06.12.12, 08:12
    nie wiem jak jest to sprecyzowane w przepisach, ale jesli np pracownicy ogrodu maja dodatkowo na sobie jakis polar itp tak zeby im nie było zimno...i np im nie jest zimno, to twoje oburzenie ze tobie bylo zimno mozna cisnąć do kosza, jak sam naisales byłes tam po podpis wiec nic ci do tego działu i tego ze jest tam zimno. to sami ogrodnicy moga co nawyzej sie burzyc ze im zimno itp! takie moje zdanie, a jesli im dobrze i nikt nie zgłasza sprzeciwu to po sprawie
     • castoplota Re: Temperatura na dziale ogród... 07.12.12, 10:41
      skoro casto przestrzega tak bardzo przepisów bhp i higieny pracy , dobrze wie , ze pracownicy nie powinni pracowac w takich warunkach ale skoro pracownicy r-60 milcza to dyrekcja ma to w d......Jednym rozwiązanie jest anonimowo zawiadomic PIP(panstwowa inspekcja pracy) po zgloszeniu napweno sie zjawią a dyrekcja wtedy bedzie miala pelne portki wink)
       • marudavip Re: Temperatura na dziale ogród... 13.12.12, 20:22
        no tak ale dzisiaj była temperatura w granicach zera a mowiliscie ze dzis macie do 14 stopni.... to chyba nie za cieplo co?? ciesze sie ze nie mam tak blisko do ogrodu i budowlanki przynajmniej mam cieplej na dziale a wam wspolczuje no i

        ave "były stary"
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka