Dodaj do ulubionych

o tym nie można zapomnieć...

21.03.20, 21:57
Połowa grudnia 2019 – pierwsze oficjalnie potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa w Wuhan
13 stycznia 2020 - pierwsze potwierdzony przypadek poza granicami Chin – w Tajlandii
13 stycznia 2020 – początek ferii w Polsce – rodacy rozjeżdżają się po górskich resortach. GIS niczego w temacie #koronawirus nie zaleca niczego
Styczeń (połowa) 2020 – rząd nie wziął udziału we wspólnym unijnym przetargu na zakup m.in. maseczek, bo Polska nie podpisała unijnego „wspólnego mechanizmu zamówień” z 2014 r. Minister Szumowski zapewniał, że choć Polska nie mogła jeszcze przystąpić w styczniu do tego przetargu, to nie jest to problem, bo na razie ma wystarczającą ilość tych środków. Jednocześnie pojawiła się narracja, że to wina rządów PO-PSL, trudna do obronienia po 5 latach rządzenia. Możliwości było bez liku. Żadnej nie wykorzystano.
20 stycznia 2020 – SARS-Cov-2 nagły wzrost zachorowań w Chinach.
W tym samym czasie WHO nie oceniała tej epidemii jako zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym
20.01.2020 - komunikat nr 1 GIS dla podróżujących do Wuhan. Zalecenia dla podróżnych, m.in. zalecenie zgłoszenia się do
lekarza.
22.01.2020 - komunikat nr 2 GIS uzupełniający komunikat nr 1.
23.01.2020 - kom nr 3 GIS - aktualizacja danych liczbowych i podtrzymanie zalecenia udania się do lekarza przy objawach. W kolejnych komunikatach dla podrózujących GIS nie umieszcza zapisu o kierowniu się do lekarzy. Opis ryzyka zakażeń obywateli UE w Wuhan/w innych regionach Chin na podstawie danych: „umiarkowany/niski”
23.01.2020 - komunikat GIS dla pracowników ochrony zdrowia
24 stycznia 2020 pierwszy przypadek zainfekowania w Europie. W Wuhan problem jest już tak wielki, że powstają ogromne szpitale polowe
27 stycznia 2020 – minister Szumowski wraz z prezydentem Dudą jeżdżą sobie na nartach
28 stycznia 2020 – liczba zgonów spowodowanych SARS-Cov-2 przekroczyła 100
28 stycznia 2020 - Katarzyna Lubnauer: „oczekujemy od rządu, żeby zorganizował sztab kryzysowy. Jest sztab kryzysowy w Czechach, dlaczego polski rząd bagatelizuje zagrożenie?”
Pytanie pozostawione bez odpowiedzi i jakiegokolwiek komentarza
29 stycznia czyli 5 dni po pojawieniu się wirusa w Europie - po raz pierwszy zbiera się zespół zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia
30 stycznia 2020 - WHO uznaje epidemię koronawirusa za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym
31.01.2020 - GIS nie zaleca podróży do Chin i krajów Azji wschodniej i płd-wsch.
31.01.2020 - minister Szumowski dla tvn24: „... grypa to obecnie poważniejszy problem niż koronawirus...” ***(!!!)***
01.02.2020 - Komunikat krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
2 lutego 2020 umiera pierwszy pacjent poza granicami Chin
2 lutego 2020 premier Morawiecki uspokaja: „Koronawirus nie dotarł do Polski, służby medyczne są przygotowane na taką ewentualność. W Polsce jesteśmy bezpieczni. Trzymamy rękę na pulsie i monitorujemy sytuację. Jesteśmy przekonani, że zostały podjęte wszystkie niezbędne działania.”
14 lutego umiera pierwszy pacjent w Europie – dokładnie we Francji
14 lutego opozycja składa projekt ustawy w sprawie walki z epidemią dający możliwość stosowania kwarantanny
14 lutego PiS podnieca się wprowadzeniem ustawy kagańcowej i nic nie jest w stanie zepsuć im wielkiej satysfakcji. Ustawa walentynkowa. Morawiecki zbywa temat wirusa stwierdzając, iż zapewne wirus dotrze i do nas, jednak „jesteśmy na to przygotowani i żadne specjalne przepisy nie są potrzebne”
14 lutego wiceminister w Ministerstwie Zdrowia deklaruje przekazanie pomocy dla Chin
19 lutego ambasador Chin dziękuje marszałek Witek za pomoc ze strony Polski w postaci tysięcy masek ochronnych
23 lutego we Włoszech następuje gwałtowny przyrost zachorowań – ponad 150
23 lutego 2020 GIS wydaje oświadczenie, zalecające rodakom wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch, równocześnie prosząc powracających aby kontaktowali się z Państwową Inspekcją Sanitarną
24 lutego opozycja grzmi: „To kwestia czasu, aż koronawirus pojawi się w Polsce. Jakie działania podjął polski rząd? Potrzebujemy natychmiastowych rzetelnych informacji o stanie przygotowań Polski na pierwszy przypadek niebezpiecznego wirusa”.
24 lutego 2020 – rząd odmawia przedstawienia przed Sejmem takiej informacji
25 lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski informuje gabinet Morawieckiego o sytuacji. Mówi, że ewentualne pojawienie się wirusa w Polsce nie wpłynie na postępowanie służb, wszystkie procedury są wdrożone, pacjenci mogą się czuć bezpiecznie, nasz kraj jest przygotowany na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne, mamy odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Zapada decyzja o sformalizowaniu zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa.
25 lutego Senat decyduje, że następnego dnia wysłucha informacji rządu w sprawie epidemii. Senatorowie PiS są przeciw. Sejm się nie zbiera – parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że nie ma powodu
26 lutego Kidawa-Błońska informuje na Twitterze, że projekt KO ustawy o koronawirusie nie dostał nawet numeru druku sejmowego. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda apeluje do marszałek Witek o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu.
26 lutego jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń wzywa Dudę, by zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odpowiada: – Apelujemy do opozycji, by sprawy koronawirusa nie wykorzystywać politycznie, w szczególności w kampanii wyborczej.
27 lutego wirus obecny w 50 krajach na wszystkich kontynentach (za wyjątkiem Antarktydy)
27 lutego marszałek Witek – dopiero po apelu Dudy – a na głosy opozycji była głucha – informuje, że 2 marca odbędzie się posiedzenie Sejmu ws. sytuacji związanej z koronawirusem
W porządku obrad nie znalazł się jednak przygotowany przez KO projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS): – Nie ma potrzeby, aby dopisywać do ustawy kolejny wirus. Ustawa jest wystarczająco pojemna, żeby objąć też koronawirusa
27.02.2020 - min. Emilewicz stwierdziła iż koronawirus MOŻE BYĆ SZANSĄ DLA POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW ***!!!***
28 lutego rząd włoski podaje informację: jest już ponad 800 chorych
28 lutego Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej": - Wielu polityków, którzy posługują się koronawirusem jako elementem gry politycznej, powinno sobie włożyć lód do majtek. (!!!!)
2 marca odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie błyskawicznie przyjmują przygotowany przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
4 marca stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Tego dnia Morawiecki zaprasza liderów opozycji na spotkanie: – Chcę im bardzo dokładnie przedstawić przebieg naszej dzisiejszej dyskusji na sztabie kryzysowym i chcę pokazać, w jaki sposób realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki w walce z koronawirusem.
4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi: - Ja bym nie powiedział, że on (koronawirus) jest tak niebezpieczny. Jest podobny do wirusa grypy, może mieć trochę wyższą opisywalną śmiertelność, ale na razie mówimy o bardzo małych liczbach, nie wiemy, ile osób bezobjawowo choruje.

6.03.2020 - prezydent Duda pomimo protestów społeczeństwa, zamiast nieść pomoc służbie zdrowia - podpisuje haniebną ustawę przekazującą 2 MILIARDY rzekomej rekompensaty dla reżimowej TVP, jej ośrodków regionalnych i polskiego radia.

10 marca odbywa się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
11 marca dyrektor WHO ogłasza stan pandemii światowej
11 marca Morawiecki ogłasza: wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce zostaną zamknięte na dwa tygodnie
11 marca prezydent Duda zapędził się i dziękując służbom województwa zachodniopomorskiego powiedział: „w ten proces (ofiarnego działania służb) właściwie
Obserwuj wątek
   • trusiaa Re: o tym nie można zapomnieć... 22.03.20, 07:58
    Pan kaszle...?

    Pan każe - sługa musi! Prezydent nie może bać się koronawirusa i nie jeździć po kraju. Podkreślił, że gdyby np. wybuchła wojna, to taki polityk jak prezydent nie może nie ryzykować. On ma już to wszystko zaplanowane - Adriana się poświęci, rozkwitnie nowa religia, będzie nowy prezydent zastępczy (Ziobro? Sasin? Brudziński?) - to zapewni kolejne lata u steru w drugim rządzie, tfu: rzędzie.

    Konstytucja, konstytucja - wielokrotnie podkreśla satrapa i dodaje, że z urnami (czy na pewno wyborczymi?) można dotrzeć do wszystkich obywateli, no bo jak nie, jak tak.

    Oto słowa pańskie - dla masochistów.

    P.S. Kolejna perełka z paszczy: "wyjazd w bardzo skomprymowanym składzie". No.
  • 99venus Re: o tym nie można zapomnieć... 22.03.20, 08:50
   a oto dalszy ciąg:
   11 marca prezydent Duda zapędził się i dziękując służbom województwa zachodniopomorskiego powiedział: „w ten proces (ofiarnego działania służb) właściwie można śmiało powiedzieć od połowy stycznia, bo wtedy pojawiły się pierwsze sygnały, pierwsze przypadki i od razu były tutaj bardzo zdecydowane reakcje, za co bardzo dziękuję...”
   13 marca rząd wprowadza stan zagrożenia epidemicznego: zostają przewrócone pełne kontrole na wszystkich polskich granicach, wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, zostaje ograniczona działalności galerii handlowych oraz całkowicie zamknięte restauracje, bary, kluby i wszelkie miejsca rozrywki.
   14 marca rozpoczyna się rządowa akcja „Lot do domu”, która ma umożliwić powrót Polaków do Polski. Organizuje ją LOT z finansowym wsparciem od państwa. Korzystający narzekają na horrendalne kwoty za powrót (bilet w jedną stronę), często przekraczające ponad dwukrotnie koszt tam i z powrotem w normalnych warunkach.
   15.03.2020 - zamknięte granice.
   17 marca rząd zapowiada ustawę „Tarcza antykryzysowa” – ma pomóc pracownikom i firmom, którzy wpadli w kłopoty z powodu epidemii
   18 marca premier Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Dudą zaskakująco stwierdził: – Widzimy doskonale, że musimy radzić sobie z okolicznościami, których nikt się jeszcze miesiąc temu nie spodziewał, dwa miesiące temu nikt o tym nie wiedział.
   18 marca premier Morawiecki przemawia i twierdzi: „rozpoczęliśmy te przygotowania parę miesięcy temu, kiedy usłyszeliśmy po raz pierwszy, bodaj 9 stycznia o przypadkach koronawirusa”
   18 marca - premier tysiąclecia: Wybory prezydenckie powinny odbyć się w zaplanowanym terminie, ponieważ w dłuższej perspektywie może nastąpić wiele nieprzewidzianych okoliczności. Np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa
   19.03.2020 - premier tysiąclecia w CNN: Myślę niestety, że szczyt jest jeszcze przed nami, będziemy prawdopodobnie mieli kilka [several] tysięcy przypadków, jeśli nie więcej [if not more]. To trzęsienie ziemi dla gospodarki
   20.03.2020 - minister Szumowski: „Mamy wybór - ograniczenie aktywności społecznej, albo dziesiątki tysięcy chorych”
   20.03.2020 - minister Gliński: „Intensywność kryzysu nie tak duża, by odwoływać wybory”
   20.03.2020 - Tadeusz Rydzyk - „...boimy się o istnienie Radia Maryja, Telewizji Trwam, Naszego Dziennika...”. „...pamiętajcie teraz i każdego miesiąca”
   20.03.2020 - minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski: „to wydaje się logiczne, że niedługo pan premier będzie ogłaszał, czy i na jak długo ta przerwa (odwołanie zajęć w szkołach) zostaje wydłużona”. „...wydaje się raczej pewne, że będzie przedłużony ten moment, kiedy uczniowie nie uczą się w szkołach”
   20.03.2020 - Dominika Kulczyk zadeklarowała pomoc w kwocie 20.000.000. Kuba Błaszczykowski 400.000. Ludzie wielkiego serca. Czekamy na ofiarność episkopatu, kurii, Caritas i rozgłośni z Torunia
   20.03.2020 - minister Szumowski i PMM ogłaszają „stan epidemii”. Nadal rząd PiS kombinuje i nie chce nazwać rzeczy po imieniu. Stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Szkoły mają być zamknięte do świąt.
   20.03.2020 - PMM - „wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia wyborów”
   20.03.2020 - PMM - (pomimo ogromnej krytyki społeczeństwa i rozczarowanych przedsiębiorców) stwierdził: „Polacy chwalą tarczę antykryzysową”
   20.03.2020 - hurraoptymistyczne orędzie do narodu prezydenta Dudy. „zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią” „zostańmy w domach (...) nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób” „pamiętajmy o doświadczeniach innych państw, szybko rosnąca liczba zakażeń i zachorowań jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa”. ... „niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć (...) tarcza antykryzysowa - tworzy ją pakiet działań na niespotykaną dotąd skalę na ochronę budżetów domowych Polaków, na ochronę miejsc pracy, oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Mają być przeznaczone setki miliardów złotych. (...) Szanowni Państwo, jestem przekonany, że wyjdziemy z tej próby obronną ręką. Że jako państwo i naród umocnimy wiążące nas więzi, że po raz kolejny udowodnimy jak wielką siłę i możliwości ma nasza wspólnota”
   20.03.2020 - warte odnotowania: Stanisław Karczewski: " To jest po prostu śmieszne, żenujące. Proszę o to, by nie robić polityki na epidemii"
   21.03.2020 - prezes PiS Jarosław Kaczyński: „Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma przesłanek, aby wprowadzić teraz stan klęski żywiołowej”. (...) „... dla kraju złe byłoby, gdyby po epidemii prezydent i premier byli z różnych opcji politycznych” (...) „Sądzę, że do kościoła można chodzić, jeśli nie stwarza to niebezpieczeństwa - powiedział”.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka