Dodaj do ulubionych

Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ?

27.11.11, 19:01
Jak jest z zaliczeniem darowizn pieniężnych dokonanych za życia spadkodawcy na rzecz rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy?
Czy przy podziale spadku te darowizny (dokonane w okresie ostatnich 5 lat) zaliczają się na poczet spadku, czy nie zaliczają?


Obserwuj wątek
    • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 09.12.11, 02:04
      tak, te darowizny wchodzą do schedy spadkowej ("zaliczają się do spadku"), chyba że w umowie darowizny zastrzeżono inaczej (ale skoro Pan pyta, to pewnie takiego zastrzeżenia nie było).
      • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 09.12.11, 10:49
        Bardzo dziękuję za odpowiedź i dopytuję się dalej: z czego wynika to zaliczenie darowizny dla zstępnej rodzeństwa na poczet masy spadkowej dla niej?
        Umowy darowizn pisemnych nie było ani zapewne złożonych deklaracji skarbowych, nastąpiło "fizyczne" wyprowadzenie środków poprzez przelewy z rachunku (o czym już chory wówczas spadkodawca nie wiedział).
        Jeśli te "wyprowadzone" środki zostaną zaliczone na poczet części spadku przypadającego tamtej spadkobierczyni, to dla pozostałych spadkobierców (wszyscy są zstępnymi rodzeństwa) byłoby w porządku.
        To "wyprowadzenie" zapewne owa wyprowadzająca będzie tłumaczyła otrzymaniem darowizny, więc dla pozostałych jest kluczowe, czy ta wyprowadzona kwota zostanie zaliczona na poczet.
        Inaczej to chyba sprawa karna z oskarżenia prywatnego o działanie na szkodę itp. musiałoby być - droga kłopotliwa (bo daleka, ale jednak rodzina), długotrwała i niepewna (jak się czyta w prasie o podobnych kuriozalnych przypadkach).
        • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 10.12.11, 00:33
          hmm.... ""fizyczne" wyprowadzenie środków poprzez przelewy z rachunku (o czym
          już chory wówczas spadkodawca nie wiedział)" - to mi się nie podoba. Ale.... nie moja sprawa. Poza tym od darowizny, także pieniężnej należy się podatek. Czy sprawa została zgłoszona do US? Czy został uiszczony podatek od darowizny? Oczywiście można się po terminie powoływać na darowiznę - będzie konieczne uiszczenie zaległego podatku wraz z odsetkami. Samo dokonanie darowizny nie wymaga umowy, wystarczy, że została dokonana. Jeżeli ktoś powołuje się na darowiznę, to ta darowizna wchodzi do schedy spadkowej (jej spadek zostaje pomniejszony o wartość darowizny).
          • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 10.12.11, 16:28
            Tak, ale pytanie podstawowe:
            Czy dotyczy to tylko zstępnych, czy także zstępnych rodzeństwa jako spadkobierców ustawowych?

            -----
            > Jeżeli ktoś powołuje się na darowiznę, to ta darowizna wchodzi do schedy spadkowej (jej spadek zostaje pomniejszony o wartość darowizny).
            • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 12.12.11, 00:27
              dotyczy wszystkich, którzy dziedziczą.
              • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 16.12.11, 09:27
                Chciałbym wiedzieć, jak dokładnie rozumieć KC (w konkretnym przypadku, o który pytam, chodzi o zstępnych zmarłego już rodzeństwa):

                Art. 1039.
                § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
                § 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.

                Art. 1041. Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.


                Art. 1042.
                § 1. Zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu.

                -----
                > dotyczy wszystkich, którzy dziedziczą.
                • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 17.12.11, 22:38
                  nie wiem skąd wątpliwości - przytoczone przepisy są jasne - i wciąż wskazują, że zaliczenie darowizn na schedę spadkową w opisanym przypadku jest zasadne.
                  • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 18.12.11, 19:26
                    Wątpliwość stąd, że nic tu nie czytam o rodzeństwie.

                    A swoją drogą darowizny z ostatnich ilu lat się zaliczają na poczet spadku:
                    10 lat?
                    • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 20.12.11, 00:22
                      widzę, że lubisz dociekać: tak więc polecam lekturę - Ustawa o podatku od spadków i darowizn (w wyszukiwarce warto dopisać: tekst jednolity). Powinna ta lektura wiele rozjaśnić. W razie wątpliwości pisz.
                      • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 21.12.11, 21:41
                        Obawiam sie, że sąd przy dziale spadku ma w nosie ustawę o podatku od spadków i darowizn - w odróżnieniu od Kodeksu cywilnego.
                        • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 21.12.11, 23:44
                          nie obawiaj się tak bardzo :-) Sąd musi trzymać się prawa.
                          • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 23.12.11, 18:04
                            Jasne, i wypali, że prawo podatkowe jest autonomiczne od prawa cywilnego i rodzinnego ;-)
                            • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 24.12.11, 02:40
                              Przestań. Tak, prawo podatkowe (Ustawa o podatku od spadków i darowizn) jest autonomiczne wobec prawa cywilnego i rodzinnego - zwłaszcza w sprawie, o którą pierwotnie pytałeś. Chodziło wszak o podatek od darowizny, o ile pamiętam. Pomijam już fakt, że prawo podatkowe, w każdym kraju, choć nie nadrzędne, a równorzędne - to jednak najważniejsze i dominujące jest.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka