Dodaj do ulubionych

Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ?

27.11.11, 19:01
Jak jest z zaliczeniem darowizn pieniężnych dokonanych za życia spadkodawcy na rzecz rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy?
Czy przy podziale spadku te darowizny (dokonane w okresie ostatnich 5 lat) zaliczają się na poczet spadku, czy nie zaliczają?


Obserwuj wątek
   • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 09.12.11, 10:49
    Bardzo dziękuję za odpowiedź i dopytuję się dalej: z czego wynika to zaliczenie darowizny dla zstępnej rodzeństwa na poczet masy spadkowej dla niej?
    Umowy darowizn pisemnych nie było ani zapewne złożonych deklaracji skarbowych, nastąpiło "fizyczne" wyprowadzenie środków poprzez przelewy z rachunku (o czym już chory wówczas spadkodawca nie wiedział).
    Jeśli te "wyprowadzone" środki zostaną zaliczone na poczet części spadku przypadającego tamtej spadkobierczyni, to dla pozostałych spadkobierców (wszyscy są zstępnymi rodzeństwa) byłoby w porządku.
    To "wyprowadzenie" zapewne owa wyprowadzająca będzie tłumaczyła otrzymaniem darowizny, więc dla pozostałych jest kluczowe, czy ta wyprowadzona kwota zostanie zaliczona na poczet.
    Inaczej to chyba sprawa karna z oskarżenia prywatnego o działanie na szkodę itp. musiałoby być - droga kłopotliwa (bo daleka, ale jednak rodzina), długotrwała i niepewna (jak się czyta w prasie o podobnych kuriozalnych przypadkach).
    • decort Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 10.12.11, 00:33
     hmm.... ""fizyczne" wyprowadzenie środków poprzez przelewy z rachunku (o czym
     już chory wówczas spadkodawca nie wiedział)" - to mi się nie podoba. Ale.... nie moja sprawa. Poza tym od darowizny, także pieniężnej należy się podatek. Czy sprawa została zgłoszona do US? Czy został uiszczony podatek od darowizny? Oczywiście można się po terminie powoływać na darowiznę - będzie konieczne uiszczenie zaległego podatku wraz z odsetkami. Samo dokonanie darowizny nie wymaga umowy, wystarczy, że została dokonana. Jeżeli ktoś powołuje się na darowiznę, to ta darowizna wchodzi do schedy spadkowej (jej spadek zostaje pomniejszony o wartość darowizny).
     • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 10.12.11, 16:28
      Tak, ale pytanie podstawowe:
      Czy dotyczy to tylko zstępnych, czy także zstępnych rodzeństwa jako spadkobierców ustawowych?

      -----
      > Jeżeli ktoś powołuje się na darowiznę, to ta darowizna wchodzi do schedy spadkowej (jej spadek zostaje pomniejszony o wartość darowizny).
       • j666 Re: Zaliczenie darowizny na spadek (II. grupa) ? 16.12.11, 09:27
        Chciałbym wiedzieć, jak dokładnie rozumieć KC (w konkretnym przypadku, o który pytam, chodzi o zstępnych zmarłego już rodzeństwa):

        Art. 1039.
        § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
        § 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.

        Art. 1041. Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.


        Art. 1042.
        § 1. Zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu.

        -----
        > dotyczy wszystkich, którzy dziedziczą.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka