Dodaj do ulubionych

dobrze rozumiem?

04.11.13, 13:52
Mój tata chce spisać testament i przepisać cały swój majątek mamie. Tata ma córkę z pierwszego małżeństwa. Jeśli tata zapisze wszystko mamie i mama umrze pierwsza, to dziedziczymy ja , brat i tata, więc co będzie jak tata umrze później niż mama? Zgodnie z testamentem wszystko powinno być mamy, ale jeśli mama umrze pierwsza? Wtedy spadek przechodzi z mamy na mnie i na brata?
Obserwuj wątek
  • malgosia19734 Re: dobrze rozumiem? 06.11.13, 13:14
   córka w pierwszego małżeństwa ma zawsze prawo do zachowku po tacie, chyba, że zachodziłyby przesłanki do wydziedziczenia (a nie sądzę, żeby były).
   a jak mama umrze wcześniej niż tata, to tata chyba to zauważy i zawsze może zmienić testament (co i tak nie wyklucza prawa Waszej przyrodniej siostry do zachowku).
   m
   • alba27 Re: dobrze rozumiem? 07.11.13, 08:12
    Tak, o zachowku wiem. Mam z siostrą dobre relacje i chętnie się z nią podzielę ewentualnym majątkiem, ale moja mama się martwi tą całą sytuacją, a ja wolałabym wszystko podzielić i pospłacać po śmierci moich rodziców, żeby mamy nie denerwować na stare lata. Konflikt dotyczy właśnie przyrodniej siostry. Ja uważam, że taty córka ma prawo do tego co się jej należy. Po śmierci moich rodziców chciałabym sprzedać mieszkanie i kasę podzielić między mnie, brata i siostrę. Dla mojej mamy siostra jest obcą osobą (nigdy się nie spotkały).
    Dlatego tata podjął decyzję że zapisze w spadku mamie wszystko co posiada. I wtedy mama spytała " a co będzie jak ja nie dożyję otwarcia testamentu a tata nie zdąży napisać nowego?"
    Moim zdaniem testament nie traci mocy prawnej ponieważ spadkobierca umarł. Wtedy to co otrzymałby spadkobierca przechodzi na jego potomnych czyli na mnie i na brata. Mam rację?
    Chcę rozwiać wątpliwości mojej mamy. Nie powiem jej przecież, że jeśli ona umrze pierwsza, to namówię tatę, żeby zniszczył/zmienił testament tak żeby moja sisotra nie była pokrzywdzona;)
  • wrozka1234 Re: dobrze rozumiem? 05.12.13, 09:08
   lepiej przejdź się z tym do prawnika albo notariusza. Na ‘chlopski rozum’ jeśli twój tata przepisal wszystko na mame i ona umrze pierwsza to wy i tak od razu nie dziedziczycie, ojciec po prostu musi zmienić testament

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka