Dodaj do ulubionych

Podział współwłasności-sąd czy notariusz?

09.04.07, 17:42
Moja mama oraz trójka jej rodzeństwa są właścicielami działki oraz domu,
każde po 3/32. Właścicielem był również mój dziadek (ojciec czwórki dzieci) w
części 20/32 tej nieruchomości. W 2003 roku została przeprowadzona sprawa
spadkowa po dziadku - wyrok prawomocny. Przedmiotem spadku były pozostałe
pieniądze po dziadku oraz 20/32 nieruchomość - trzy działki oraz dom na
jednej z tych działek. Na chwilę obecną jedna osoba jest zameldowana i
mieszka w tym domu w związku z tym była zwolniona z części podatku od spadku.
Pozostałe trzy osoby zapłaciły podatek. Teraz chcielibyśmy przeprowadzić
dział spadku lub umowy darowizny nieruchomości, czyli tych trzech działek
oraz domu na jednej z nich. I tutaj mam pytanie czy lepiej przeprowadzić
dział spadku w sądzie, czy u notariusza? Co będzie tańsze jeśli w ogóle
istnieje w tym przypadku alternatywa.
Podział miałby wyglądać tak, że właścicielami pozostają tylko dwie osoby ze
spadkobierców. Jedna osoba dwóch działek, a druga osoba jednej działki z
domem. Z tym, że zbywającym byłaby osoba która w tej chwili jest tam
zameldowana, ale zbycie byłoby z wpisem o dożywotniej służebności (czyli
prawem do dożywotniego zamieszkiwania). Czy w związku ze zwoleniem z podatku
dla osoby tam zameldowanej w ogóle będzie mogła zbyć się praw do tej
nieruchomości (np. darowizna lub dział spadku) tak aby nie płacić podatku z
którego była zwolniona? Ale byłaby nadal tam zemeldowana z wpisem o
służebności.
Jeśli dokonamy już podziału czy to w sądzie czy u notariusza, będą
ustanowieniu już właściciele, to czy jest jakiś okres który ogranicza im
przekazanie swoim dzieciom dalej tej nieruchomości w ramach darowizny. Chodzi
tutaj np. o podatek, który należałoby by zapłacić w urzędzie skarbowym. Gdyż
właścicielką jednej z działek miałaby być moja mama, która apotem chce w
ramach darowizny przekazać mi działkę wraz z domem. W domu mieszkałby nadal
mój wujek (brat mojej mamy), który miałby wpisaną służebność.
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: Podział współwłasności-sąd czy notariusz? 10.04.07, 14:38
      Szanowna Pani,

      Przedstawiony problem jest dość złożony.
      Ale pokolei:
      - dział spadku lub zniesienie wpółwłasności może zostać dokonany badź w sądzie
      bądź u notariusza, u tego ostatniego tylko wtedy gdy wszyscy są zgodni,
      - koszty powyższego u notariusza są niższe niż opłaty sądowe, a ponadto czas
      zawarcia umowy będzie szybszy niż gdyby miało to nastąpić orzeczeniem sądu,
      - by utrzymać zwolnienie od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 16
      (zamieszkiwanie przez okres 5 lat) nie wystarczy zamieszkiwanie i dożywotnia
      służebność mieszkania, jeśli uprawniony wyzbędzie się własnośći podatek trzeba
      będzie zapłacić,
      - po 1 stycznia 2007 roku jeśli Pani mama nabędzie od swojego rodzeństwa
      darowiznę, nie zsapłaci podaktu i będzie mogła później podarować Pani, czyli
      swojej córce nawet bez konieczności zamieszkiwania przez okres 5 lat, zmieniły
      się przepisy, ale dopiero po 1 stycznia 2007 roku, zatem odnoszą się do umów
      lub spadków po tej dacie,
      • daria4 Re: Podział współwłasności-sąd czy notariusz? 10.04.07, 18:04
        Dziękuję bardzo za rzetelną i profesjonalną odpowiedź.
        Prosze jeszcze opdanie kosztów działu spdaku u notariusza.
        Wartośc nieruchomości 200 000 zł.
      • j666 Re: Podział współwłasności - sąd czy notariusz? 20.04.07, 18:02
        Proszę podać na przykładzie, jakie to będą koszty:
        Wartość całego lokalu 200 tys. zł
        Wartość udziału nabywcy 60 tys. zł (3/10)
        Wartość udziału zbywanego 40 tys. zł (2/10)


        > - koszty powyższego u notariusza są niższe niż opłaty sądowe, a ponadto czas
        zawarcia umowy będzie szybszy niż gdyby miało to nastąpić orzeczeniem sądu,
      • mateusz1137 Re: jak zatytuowac pozew 11.08.07, 20:25
        mam podobna sytuacje czy mam zatytowac pozwe wnosze o sadowy dzial
        spadku czy wnosze o zniesienie wspolwlasnosci czy o jedno i drugie

        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=897&w=67263180
        • izba.notarialna Re: jak zatytuowac pozew 13.08.07, 23:41
          jezeli choc jeden ze wspólwłascicieli nie nabyl udziału w
          nieruchomosci na podstawie dziedziczenia to o dział spadku i
          zniesienie wspolwłasności
          • mateusz1137 Re: jak zatytuowac pozew 14.08.07, 00:51
            wszyscy nabyli na zasadzie dziedziczenia ponawiam pytanie jak o
            zatytuowac dzial spadku czy zniesienie wspolwlasnosci?
            • mateusz1137 Re: jak zatytuowac pozew 14.08.07, 01:00
              nabyli na zasadzie dziedziczenia ustawowego dodam ze matka jednego
              ze wspolwlascicieli dostala od ojca mojego mieszkanie w zamian za
              czesc udzialu w posesji.potem zmarla i teraz z jej synem probuje
              uregulowac ta sprawe.na zachowek jest juz za pozno.
              sprawe chce uregulowac tak ze zaproponuje w zamian za czesc posesji
              kwote pieniezna sprawa ma sie odbyc przed sadem tak wszyscy mi radza
              • izba.notarialna Re: jak zatytuowac pozew 14.08.07, 20:13
                dział spadku i zniesienie współwłasności (dziedziczenie jest po
                zupełnie różnych osobach nie w jednej linii)
                • sylwias78 Re: jak zatytuowac pozew 11.09.07, 19:30
                  Witam
                  Mam pytanie. Czy sprawa o podział spadku u notariusza zawsze musi mieć miejsce
                  tam gdzie leży nieruchomość będąca przedmiotem spadku?
                  Jeszcze jedno. Czy termin zasiedzenia liczy się od dnia śmierci spadkodawcy czy
                  od momentu nabycia sądowego spadku?
    • izba.notarialna Re: Podział współwłasności-sąd czy notariusz? 24.04.07, 23:07
      Witam
      Opłata sądowa będzie wynosiła od 300 do 1000 zł u notariusza zostanie naliczona
      od wartości domu (nie wiem jak jest). PO podziale dalsza darowizna nie będzie
      skutkowała koniecznością uiszczenia żadnego podatku, w tym od darowizny jeżeli
      będzie to w pierwszej grupie podatkowej.Sprawa zameldowania w tym przypaddku nie
      będzie miała żadanego znaczenia.
      Serdecznie pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka