Dodaj do ulubionych

Kupno mieszkania przez niespokrewnione osoby

24.04.07, 09:31
Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie własnościowe z księga
wieczystą na współwłasność (po 50%) z drugą osobą (brak pokrewieństwa).
Zakup będzie w dużej części finansowany z kredytu (tez wspólnego po 50 %)

Czy z taką formą wiążą się jakies większe koszty?
Gdybyśmy chcieli sporządzić umowę przedwstępną w formie pisemnej bez aktu
notarialnego, czym różniłaby się taka umowa od zawieranej przez jedną osobę
kupującą?
Obserwuj wątek
    • barbra_s Re: Kupno mieszkania przez niespokrewnione osoby 01.06.07, 11:58
      Ja także mam mieszkanie i kredyt na nie 50/50 z osobą niespokrewnioną.
      Niedługo podpisujemy akt notarialny i stąd pytanie, czy taksa jest wtedy
      większa? Wartość mieszkania 130 tys. zł. Jaki to rząd wielkości?
      Czy jakieś inne opłaty są większe ze względu na "obcą" osobę jako
      współwłaściciela?
      Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.
      • bemowiak1 Re: Kupno mieszkania przez niespokrewnione osoby 03.06.07, 10:53
        Witam!

Pisałem trochę na ten temat w przypadku zakupu działki na współwłasność.

W tym miejscu pragnę zarzucić osobom piszącym w imieniu izby notatialnej
        niekonsekwencję, ktora oczywiście podyktowana jest ochroną swoich kolegów po
        fachu.

Ale do rzeczy, jako osoba mająca trochę doczynienia z notariuszami muszę
        jednoznaczenie stwierdzić iż jest to wyjątkowo chciwa grupa zawodowa / jest to
        pewnie domeną zawodów prawniczych/.

W waszym przypadku nie musi być wcale tak jak pisze izba not. a mian.:

Notariusz może naliczyć taksę od 100 % wartości nieruchomości, możecie sobie
        obliczyć ile ona wyniesie na pierwszym lepszym kalkulatorze taksy, lub zgodnie
        z zapisami rozporządzenia, może jednak się zdarzyć, że notariusz podzieli kwote
        czynności po 50 % i wtedy naliczy taksę nijako dla kązdego z osobna czyli od
        każdej połowy ceny. Wtedy jak sobie policzycie, łączna taksa wyniesie znacznie
        więcej, w przypadku działki wartej 100 tyś zł różnica była niebagatelna, bo
        1450 i 2150 żł.

Moja rada to zapytać notariusza o koszty taksy, oczywiście przed sporządzeniem
        aktu, bo gdy bedziecie już siedzieć przed Panem / nią sędzią w kancelarii to
        dużo nie zdziałacie, akt zostanie odczytany, podpisany i pieniążki będą
        skasowane, a Wy przy masie innych opłat takich jak PCC, koszty sądowe, wypisy
        nie będziecie nawet w stanie zorientować się jaką taksę notariusz pobrał.

Pamietajmy, notrarisz to nie BOG święty to "firma" która świadczy usługę,
        trzeba jak w każdym wypadku zapytać o ofertę, przeanalizować i starać się
        negocjować.

Pozdrawiam

Bemowiak

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka