Dodaj do ulubionych

wykup mieszkania rodzicow i darowizna?

11.04.08, 23:36
witam, rodzice narzeczonego maja mieszkanie komunalne, ktore mozna
wykupic - wartosc mieszkania to 200tys, chcielismy dac rodzicom
pieniadze, zeby potem dali narzeczonemu mieszkanie w darowiznie.
Narzeczony ma jeszcze brata (z zona i corka), czytalam ze po smierci
rodzicow i tak bedzie im sie nalezal zachowek od tego mieszkania.
Pomyslelismy wiec ,zeby mieszkanie przepisac na mnie - osobe
niespokrewniona - jaki podatek zaplacilibysmy od darowizny
mieszkania wartego 200tys? czy jest inny sposob na zabezpieczenie
sie przed roszczeniami brata narzeczonego?pozdrawiam
Obserwuj wątek
      • malaniunia861 Re: wykup mieszkania rodzicow i darowizna? 16.04.08, 23:08
        po wykupie właściciele nie mogą na twoją rzecz darować
        mieszkania , inaczej musieliby zwrócić bonifikatę udzieloną przy
        wykupie , a swoją drogą to dziwny pomysł aby przyszli teście
        przepisywali mieszkanie na ciebie, oby rodzice narzeczonego żyli jak
        najdłużej
        • wesi Re: wykup mieszkania rodzicow i darowizna? 16.04.08, 23:41
          probujemy znalezc sposob, aby po wykupieniu mieszkania (za nasze
          pieniadze) nie musiec w przyszlosci placic bratu zadnych zachowkow.
          Brat nie pomaga w niczym rodzicom, rodzice rowniez chca aby
          mieszkanie bylo dla nas, wiec staramy sie jakos rozwiazac ta
          sytuacje. dzieki za informacje odnosnie straty bonifikaty przy
          darowiznie dla mnie, nie wiedzielismy o tym. pozdrawiam
        • wesi Re: wykup mieszkania rodzicow i darowizna? 16.04.08, 23:41
          probujemy znalezc sposob, aby po wykupieniu mieszkania (za nasze
          pieniadze) nie musiec w przyszlosci placic bratu zadnych zachowkow.
          Brat nie pomaga w niczym rodzicom, rodzice rowniez chca aby
          mieszkanie bylo dla nas, wiec staramy sie jakos rozwiazac ta
          sytuacje. dzieki za informacje odnosnie straty bonifikaty przy
          darowiznie dla mnie, nie wiedzielismy o tym. pozdrawiam
    • izba.notarialna Re: wykup mieszkania rodzicow i darowizna? 22.04.08, 14:40
      Roszczenie o zachowek przysługuje osobom, które byłyby powołane do
      spadku z mocy ustawy, a nie zostały do spadku powołane, ponieważ
      spadkodawca pozostawił testament. A zatem roszczenie to nie będzie
      przysługiwało jeżeli spadkodawca nie pozostawił żadnych testamentów
      i do dziedziczenia doszli jego spadkobiercy ustawowi. Roszczeń z
      tytułu uczynionych darowizn można jednak dochodzić w postępowaniu o
      dział spadku, o ile w umowach darowizn darczyńca nie zastrzegł, że
      dokonana darowizna zwolniona jest z obowiązku zaliczania jej na
      poczet schedy spadkowej. W Pani przypadku aby osiągnąć zamierzony
      cel należałoby w umowie darowizny zastrzec, iż darowizna ta jest
      zwolniona z obowiązku zaliczenia jej na poczet schedy spadkowej, a
      teściowie nie pozostawią testamentu.
      Nadmieniam ponadto, że zgodnie z art. 68 ust. 2a pkt 1 ustawy o
      gospodarce nieruchomościami zbycie lokalu na rzecz osoby bliskiej
      nie spowoduje powstania obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty
      (można dokonać darowizny na syna przed upływem tego terminu), ale
      obowiązek ten powstanie jeżeli w ciągu 5 lat od daty nabycia tego
      lokalu przez darującą, obdarowany zbędzie ten lokal.
    • izba.notarialna Re: wykup mieszkania rodzicow i darowizna? 22.04.08, 14:47
      Roszczenie o zachowek przysługuje osobom, które byłyby powołane do
      spadku z mocy ustawy, a nie zostały do spadku powołane, ponieważ
      spadkodawca pozostawił testament. A zatem roszczenie to nie będzie
      przysługiwało jeżeli spadkodawca nie pozostawił żadnych testamentów
      i do dziedziczenia doszli jego spadkobiercy ustawowi. Roszczeń z
      tytułu uczynionych darowizn można jednak dochodzić w postępowaniu o
      dział spadku, o ile w umowach darowizn darczyńca nie zastrzegł, że
      dokonana darowizna zwolniona jest z obowiązku zaliczania jej na
      poczet schedy spadkowej. W Pani przypadku aby osiągnąć zamierzony
      cel należałoby w umowie darowizny zastrzec, iż darowizna ta jest
      zwolniona z obowiązku zaliczenia jej na poczet schedy spadkowej, a
      teściowie nie pozostawią testamentu.

      Nadmieniam ponadto, że zgodnie z art. 68 ust. 2a pkt 1 ustawy o
      gospodarce nieruchomościami zbycie lokalu na rzecz osoby bliskiej
      nie spowoduje powstania obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty
      (można dokonać darowizny na syna przed upływem tego terminu), ale
      obowiązek ten powstanie jeżeli w ciągu 5 lat od daty nabycia tego
      lokalu przez darującą, obdarowany zbędzie ten lokal.

      Co do wysokości podatku, to odsyłam do art. 4a i art. 16 ustawy o
      podatku od spadków i darowizn. Darowizna na rzecz syna jest
      zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Zaś jeżeli spełnione są
      warunki przewidziane w art. 16 tej ustawy to także bez podatku można
      podarować lokal mieszkalny synowi i synowej bądź samej synowej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka