Dodaj do ulubionych

Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie

16.07.08, 12:16
podanym w akcie notarialnym. Jak mam rozumiec art. 777 § 1 pkt 4
k.p.c. w rozumieniu ktorego kupujacy poddaje sie egzekucji z
niniejszego aktu?
Co dalej?
Prosze o rade/informacje?!!
--
[url=dziecko.haczewski.pl/index.php?cykl=28&dzien=3&miesiac=9&rok=2007&bg=000][img]https://dziecko.haczewski.pl/suwaczek/2007/9/3/28.png[/img][/url]
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie 16.07.08, 15:35
      Przede wszystkim należy skontaktować się z Kupującym i spróbować
      ustalić dlaczego cena nie została zapłacona (może np nastąpił błąd w
      nr rachunku?), jeżeli wszystko się zgadzało a Kupujący nie zapłacił
      to ma Pani prawo jako Wierzyciel wystąpić do sądu rejonowego
      (wydział cywilny) właściwego dla miejsca zamieszkania Kupującego-
      Dłużnika z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności zawartemu w
      akcie notarialnym tytułowi egzekucyjnemu składając jednocześnie
      wypis tego aktu, sąd cywilny rozpoznaje taki wniosek najpóźniej w
      terminie 3 dni od jego złożenia, następnie wypis aktu z nadaną przez
      sąd klauzulą wykonalności składa się z wnioskiem o wszczęcie
      egzekucji komornikowi
        • izba.notarialna Re: Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie 17.07.08, 11:18
          każda umowa zawiera w sobie element ryzyka, komornik będzie
          oczywiście poszukiwał majątku który wystarczy na zaspokojenie
          wierzytelności problem powstanie gdy takiego majątku nie będzie ale
          osoba sprzedająca ma możliwość skutecznego (acz długotrwałego)
          egzekwowania zapłaty, przysługuje jej np skarga pauliańska - trezba
          pamiętać o tresci art. 527. § 1. Gdy wskutek czynności prawnej
          dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia
          uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania
          tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik
          działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o
          tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się
          dowiedzieć.
          § 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z
          pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w
          bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż
          dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
          i art. 528. Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez
          dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść
          majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za
          bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy
          zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że
          dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
          szersze omawianie tego tematu nie ma sensu, bo nie wiemy jaki jest
          stan faktyczny a forum nie służy dyskusjom teoretycznym tylko próbom
          wskazania sposobów rozwiązania rzeczywistych problemów prawnych
            • ernest31 Re: Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie 11.08.08, 21:34
              zdaje sobie sprawę, że takie pytania wydają się wam głupie ale wiem
              też, że w cywilizowanym świecie obie strony są zabezpieczone, nie
              maksymalnie zabepieczone ale zabepieczone przez pośrednika i
              natariusza
              dlaczego w Polsce ciągle jest inaczej ?
              dlaczego w Polsce nie można polegać na pośredniku a często bywa, że
              i na samym notariuszu ?
              dlaczego w Polsce prawo ciągle kuleje ?
              jak to rozumieć, że kupujący biorąc pożyczkę w Banku na zakup
              konkretnej nieruchomości może być niewypłacalny ?
              kto jest niewypłacalny, bank który zobowiązał się finansować całą
              operację czy kredytobiorca i co to może obchodzić kontrahenta ?
              znaczy to, iż bank daje gotówkę dłużnikowi do ręki i bez
              zapezpieczenia hipotecznego w miejsce przelewu na konto
              sprzedającego ?
              co sprawdza notariusz i co gwarantuje w imieniu prawa ?

              to są pytania, które nurtują bardzo wielu naszych rodaków
            • lawyer_pl Re: Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie 14.08.08, 22:19
              ernest31 napisał:

              > pytanie: czy będzie od rzeczy jeśli sprzedający nieruchomość zażąda
              > zapłaty przed podpisaniem umowy końcowej u notariusza ?

              Nie bedzie, ale w przypadku zakupu z kredytu (a podejrzewam, ze 90% zakupow w
              Polsce jest wlasnie finnasowana z kredytow) jest to nie mozliwe. Bank nie
              wyplaci pieniedzy przed podpisaniem umowy. Z drugiej strony nalezy pamietac o
              tym, ze sprzedajacy tez moze okazac sie nieuczciwy i np. po wplaceniu mu
              pieniedzy przed podpisaniem umowy nie pojawi sie u notariusza.
              • ernest31 Re: Brak zapłaty za kupno mieszkania w terminie 16.08.08, 09:29
                Z drugiej strony nalezy pamietac o
                > tym, ze sprzedajacy tez moze okazac sie nieuczciwy i np. po
                wplaceniu mu
                > pieniedzy przed podpisaniem umowy nie pojawi sie u notariusza.

                oczywiście, tego wykluczyć nie można ale jeśli tego w Polsce nie
                pilnuje pośrednik, wymiane należy zrobić już u samego notariusza,
                forsa za podpis, jednak proponowany w Polsce przez agencje
                pośrednictwa tzw. "notarialny depozyt" w prywatnym handlu tzn. bez
                bankowego kredytu kiedy kupujący ma własne środki jest nie do
                zaakceptowania,
                biuro notarialne to zły adres na robienie operacji finansowych,
                notariusz ma pilnować "litery prawa", do prowadzenia operacji
                finansowych są banki

                >... w przypadku zakupu z kredytu (a podejrzewam, ze 90% >zakupow w
                > Polsce jest wlasnie finnasowana z kredytow) jest to nie mozliwe.
                Bank nie
                > wyplaci pieniedzy przed podpisaniem umowy

                zgoda ale bank przed podpisaniem umowy musi dać gwarancje, iż
                wypłata będzie bezwarunkowo zrealizowana po otrzymaniu odpisu aktu
                notarialnego

                jak to sie odbywa w krajach cywilizowanych - wraz z umową
                przedwstępną składasz deklarację o pożyczką w banku na taką to a
                taką sumę, bank ocenia wartość nieruchomości jak i Twoją
                wypłacalność, jeśli wszystko gra bank akceptuje i podpisuje umowę
                wstępną zobowiązując się do uregulowania należności w terminie
                bankowym, zazwyczaj 2 dni robocze po otrzymaniu podpisanej umowy
                końcowej przez notariusza z tym, że to wszystko odbywa się jakby
                poza Twoimi plecami, tam tym zajmuje się pośrednik bowiem należy to
                do jego "psich" obowiązków




Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka