Dodaj do ulubionych

darowizna na rzecz małoletniego dziecka

20.02.09, 11:50
Jesteśmy z mężem właścicielami działki budowlanej, na której rozpoczęliśmy budowę domu jednorodzinnego. Czy możemy teraz tą działkę przepisać na naszą 5-letnią córkę, tak aby ona była jej jedyną właścicielką i jednocześnie abyśmy nadal mogli prowadzić budowę domu ? Jakie koszty są z tym związane i jakie wymagane są dokumenty. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję z góry.
Obserwuj wątek
    • irma223 Za zgodą sądu rodzinnego 20.02.09, 12:31
      iga04 napisała:

      > Jesteśmy z mężem właścicielami działki budowlanej, na której rozpoczęliśmy budo
      > wę domu jednorodzinnego. Czy możemy teraz tą działkę przepisać na naszą 5-letn
      > ią córkę, tak aby ona była jej jedyną właścicielką i jednocześnie abyśmy nadal
      > mogli prowadzić budowę domu ? Jakie koszty są z tym związane i jakie wymagane
      > są dokumenty. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję z góry.
        • irma223 Re: Za zgodą sądu rodzinnego 22.02.09, 09:01
          krzysztof.modzelewski napisał:

          > Do darowizny na rzecz małoletniego nie potrzeba zgody sądu.
          Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

          "Art. 98.
          § 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich
          władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga
          rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy
          dziecka.
          § 2. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
          1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą
          rodzicielską;
          2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego
          małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz
          dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków
          utrzymania i wychowania.
          § 3. Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w postępowaniu
          przed sądem lub innym organem państwowym.
          Art. 99.
          Jeżeli żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą
          rodzicielską, reprezentuje je kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
          (...)
          Art. 101.
          § 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem
          dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.
          § 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani
          przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
          § 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności
          przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich
          czynności przez dziecko."

          Przyjęcie darowizny od rodziców przez rodziców w imieniu dziecka jest możliwe
          (bo jest to bezpłatne przysporzenie na rzecz dziecka), ale za zgodą sądu
          rodzinnego i opiekuńczego, bo przyjęcie darowizny przekracza zakres zwykłego
          zarządu.
    • izba.notarialna Re: darowizna na rzecz małoletniego dziecka 25.02.09, 22:24
      Można dokonać darowizny - do takiej czynności potrzebne będa
      dokumenty nieruchomości (odpis księgi wieczystej, podstawa nabycia)
      oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Należy zastanowić się
      jednak nad celowością rozporządzenia na rzecz tak małego dziecka,
      gdyż przy budowie domu przy czynnościach rozporządzających (np.
      podpisanie umowy dotyczącej domu przekraczającej zakres zwykłego
      zarządu majątkiem małoletniego, np. zawarcie umowy o służebnośc
      przesyłu na rzecz dostawcy medów), a także przy konieczności innych
      rozporządzeń (np. ustanowienie hipoteki)każdorazowo będzie potrzebna
      zgoda sądu rodzinnego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka