Dodaj do ulubionych

darowizna części mieszkania na dziecko???????

13.05.09, 15:36
Moja koleżanka nie długo będzie sie rozwodzić z mężem maja razem
mieszkanie własnościowe w bloku, postanowili że ona daruje swoją
część mieszkania na 11- letnią córkę( bo to dziecko zostanie z
ojcem). Czy notariusz sporządzi taką umowę i jakie sa tego koszty,
jakie dokumnety będa potrzebne, czy trzeba bedzie miec zgode Sądu.
Prosze o szybka odpowiedź???
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: darowizna części mieszkania na dziecko??????? 13.05.09, 17:53
      Z przedstawionej sprawy rozumiem, iż małżonkowie, którzy zamierzają
      przeprowadzić rozwód są właścicielami mieszkania na zasadach
      ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, czy inaczej mówiąc
      mieszkanie to wchodzi w skład ich majątku wspólnego. Na chwilę
      obecną nie ma prawnej możliwości dokonania darowizny "części"
      mieszkania rozumianego jako ułamek we współwłasności tegoż
      mieszkania. Zabrania tego wyraźnie art. 35 kodeksu rodzinnego i
      opiekuńczego, który wyraża istotę bezudziałowej wspólności łącznej
      majątku wspólnego małżonków, który brzmi: "W czasie trwania
      wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału
      majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać
      się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności
      przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach
      należących do tego majątku". Tak więc nie można dokonać darowizny
      ani nawet zobowiązać się do dokonania darowizny udziału w tymże
      mieszkaniu, dopóki nie ustanie między małżonkami wspólność ustawowa
      (bądź to na skutek zawarcia jeszcze przed rozwodem umowy majątkowej
      małżeńskiej u notariusza i ewentualnego podziału majątku wspólnego u
      notariusza bądź to na skutek uzyskania prawomocnego orzeczenia o
      rozwód i ewentualnego podziału majątku wspólnego przed sądem.
      Pomijam tu inne wyjątkowe przypadki powstania rozdzielności między
      małżonkami). Reasmując na chwilę obecną mogą Państwo darować dziecku
      jedynie całe mieszkanie wspólnie. Dokumenty jakie będą wymagane
      (zakładając, że używając zwrotu "mieszkanie własnościowe w bloku" ma
      Pani na myśli lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość,
      zwany potocznie mieszkaniem hipotecznym, a nie prawo spółdzielcze)
      to: odpis aktualny z księgi wieczystej na tenże lokal oraz podstawa
      nabycia tego lokalu, najczęściej będzie to wypis aktu notarialnego,
      na podstawie którego nabyli Państwo tenże lokal, nie wiem czy w grę
      nie wchodzi ewentualnie jeszcze garaż czy też udział we
      współwłasności terenu wewnątrzosiedlowego (wtedy będą potrzebne
      jeszcze dodatkowe dokumenty). Potrzebny będzie również odpis
      skrócony aktu urodzenia córki, który będzie potwierdzał, iż są
      Państwo rodzicami i jako przedstawiciele ustawowi dziecka są Państwo
      uprawnieni do jego reprezentacji (córka z uwagi na wiek nie ma w
      świetle polskiego prawa pełnej zdolności do czynności prawnych, tak
      więc przy ewentualnym akcie notarialnym to Państwo będą
      reprezentowali córkę). Co do kosztów czynności: podatku od darowizny
      Państwo nie zapłacą, mówi o tym art. 4a ustawy o podatku od spadków
      i darowizn, który bęzwzględnie i w całości zwalania do podatku
      darowizny dokonywane pomiędzy rodzicami, a dziećmi (decyduje tu sam
      stopień pokrewieństwa), opłata sądowa od wpisu prawa własności w
      księdze wieczystej będzie wynosiła co do zasady 200 zł (przy
      założeniu że będzie zbywany tylko lokal, a nie dodatkowo jak
      wcześniej wspomniałem np udział w garażu podziemnym czy też udział w
      terenie wewnątrzosiedlowym), co do wynagrodzenia notariusza, czyli
      tkzw. taksy notarialnej zależy ona od wartości przedmiotu darowizny,
      którą podają Państwo notariuszowi, do którego zwracają się z prośbą
      o udokumentowanie takiej czynności.
      Co do kwestii potrzeby uzyskania zgody sądu opiekuńczego wszystko
      zależy czy będziemy mieli w danym przypadku do czynienia z
      darowizną "obciążliwą" czy nieobciążliwą". Sąd Najwyższy
      rozstrzygnął już to kwestię w 1977 roku stwierdzając, iż: "Rodzice
      mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego{...} nabywać dla małoletniego
      dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym
      od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich". Tak więc, jeżeli
      mieszkanie jest wolne do wszelkich długów, praw i roszczeń darowizna
      taka będzie możliwa do przeprowadzenia bez zgody Sądu, jeżeli
      natomiast mieszkanie jest obciążone jakimikolwiek długami np wzięli
      Państwo kredyt na jego zakup i jest ono obciążone hipoteką na rzecz
      banku kredytującego zgoda sądu opiekuńczego będzie wymagana.
      • asia.gdy Re: darowizna części mieszkania na dziecko??????? 14.05.09, 10:27
        Dziekuje bardzo za odpowiedź. wartośc mieszkania wynosi 150 tys.,
        prosze o wyliczenie kosztów notarialnych mieszkanie stanowi odrebna
        wlasność (nie spółdzielcze). Czyli jakby koleżanka zrobiła
        rozdzielność majatkową u notariusz to potem moze darować corce swoja
        polowe mieszkania i czy to mozna zrobić jednego dnia czy trzeba
        jakis czas miedzy tymi umowami na uprawomocnienie odczekać.
          • izba.notarialna Re: darowizna części mieszkania na dziecko??????? 14.05.09, 17:12
            Co do kosztów zawarcia aktu notarialnego tak jak wcześniej
            wskazałem: podatku od darowizny w tym wypadku nie będzie, opłata
            sądowa będzie wynosiła co do zasady 200,00 zł, zaś wynagrodzenie
            notariusza za sporządzenie aktu notarialnego i skierowanie wniosku
            do Sądu wieczystoksięgowego od wartości przedmiotu darowizny
            wynoszącego 150.000,00 złotych wyniesie 1570,00 złotych, plus
            podatek od towarów i usług od tej kwoty według stawki 22% to jest
            345,40 złotych, do tego dochodzą koszty wypisów aktu notarialnego, w
            tym wypadku na pewno trzech wypisów aktu tkzw. urzędowych, które
            notariusz wysyła do Sądu wieczystoksięgowego, Starostwa Powiatowego
            oraz Urzędu Gminy oraz jeden wypis dla Państwa do domu. Koszt tych
            wypisów nie może być z góry precyzyjnie ustalony zależy bowiem od
            ilości stron, na których fizycznie znajdzie się akt notarialny,
            zasada jest taka, iż strona wypisu kosztuje 6 złotych plus podatek
            od towarów i usług od tej kwoty według stawki 22% to jest 7,32 złote
            brutto za stronę. Wydaje się, iż w przedstawionym wypadku będzie
            możliwe zastosowanie ulgi w wynagrodzeniu notariusza przewidzianej w
            par. 6 pkt 15 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28
            czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. O
            tym bliżej poinformuje już Państwa Notariusz, do którego zwrócą się
            Państwo z prośbą o udokumentowanie opisanej czynności.
            Co do stawiennictwa osób na akt notarialny w tym wypadku wystarcza
            nam stawiennictwo matki i ojca, bo jak wspomniałem, małoletni nie ma
            pełnej zdolności do czynności prawnych, wskutek czego do aktu
            notarialnego staną jego rodzice jako jego przedstawiciele ustawowi.
            Opisane w poprzednim pytaniu czynności można sporządzić jednego
            dnia, gdyż rozdzielność majątkowa podpisana u notariusza wywołuje
            natychmiastowe skutki prawne (od chwili jej podpisania).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka