Dodaj do ulubionych

darowizna/zakup mieszkania/zapis na dzieci-pomocy

14.05.09, 12:56
Witam. Chciałabym otrzymać odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
Jesteśmy z mężem przed rozwodem ,jeszcze nie złożyliśmy dokumentów ale to
tylko kwestia czasu. Na razie podpisaliśmy umowę rozdzielności
majątkowej,ponieważ występowałam do banku o kredyt mieszkaniowy i nie
chcieliśmy już brać odpowiedzialności za swoje zobowiązania.
Sprawa ma się tak. Nie dorobiliśmy się mieszkania mieszkaliśmy u rodziców. Ja
teraz kupuje mieszkanie sama.Będzie ono tylko moją własnością.
Ponieważ mąż chce mi przekazać jakąś kwotę pieniędzy w postaci darowizny na
zakup tego mieszkania, chciałabym zapytać czy umowa darowizny musi być
sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy umowa między nami? Wiem
że taką umową darowizny ja muszę zgłosić Urzędu Skarbowego - czy urząd
skarbowy żąda aktu notarialnego czy może być zwykła umowa między nami?. Z tego
co wiem nie będzie tutaj wchodził podatek od darowizny, ponieważ jesteśmy
jeszcze małżeństwem.
W zamian na darowiznę mąż chce żebym mieszkanie (ewentualnie połowę na która
On wnosi pieniądze) przepisała na nasze małoletnie dzieci. Ja nie mam z typ
problemu i mogę tak zrobić. Tylko mam pytanie czy mogę przepisać czy darować
połowę mieszkania po równo na dwoje dzieci, a tak jakby moja część mieszkania
pozostaje na mnie. Czy można tak dzielić mieszkaniem?
Czy jeśli będzie darowana połowa mieszkania na dzieci, czy jest możliwość
ewentualnej sprzedaży tego mieszkania, bądź zamiany. Wiadomo że życie się
różnie układa i czasem takie ruchy są niezbędne. Ja nie zakładam że będę
chciała to mieszkanie sprzedać ale tak na przyszłość chciałabym się upewnić co
można a czego nie.
Ewentualnie jaka jest forma zapisu żeby to mieszkanie(połowę) zabezpieczyć
dzieciom- żeby mąż miał komfort psychiczny, nie wiem np. że dzieci staną się
właścicielami po ukończeniu pełnoletności, ale żeby i mnie nie pozbawić
możliwości rozporządzania tym mieszkaniem jeśli nie daj Boże zajdzie taka
konieczność.
I czy taki zapis powinien być już w akcie notarialnym zakupu mieszkania czy
można to zrobić w późniejszym terminie. I czy taki zapis powinien być w
postaci aktu notarialnego czy może być zwykła umowa, która będzie mówiła o
rozporządzeniu połową mieszkania.
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: darowizna/zakup mieszkania/zapis na dzieci-po 17.05.09, 18:09
      W odpowiedzi na pierwsze z pytań oczywiście mąż może dokonać na
      Panią darowizny środków pieniężnych. Darowizna taka nie będzie
      wymagała formy aktu notarialnego, mimo tego, iż w zasadzie art. 890
      par. 1 kodeksu cywilnego przewiduje, iż oświadczenie darczyńcy
      powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże zdanie
      drugie tego paragrafu przewiduje tutaj konwalidację stwierdzając, iż
      umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna,
      jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Tak więc
      wystarczy zawarcie przez Panią z mężem umowy darowizny w formie
      pisemnej i faktyczne dokonanie darowizny, czyli transfer środków
      pieniężnych przez męża na Panią. Należy pamiętać o wymogach takiej
      darowizny, które ustanawia ustawa o podatku od spadków i darowizn: a
      więc po pierwsze obowiązek zgłoszenia dokonania darowizny do Urzędu
      Skarbowego (zawiadomienie Urzędu Skarbowego z mocy art. 4a powołanej
      ustawy o podatku od spadków i darowizn jest warunkiem niepłacenia
      przez Państwa podatku, wystarcza tutaj sam fakt, iż są Państwo
      jeszcze małżeństwem) oraz należy pamiętać, iż darowizna musi być
      dokonana za pomocą przelewu bankowego lub przekazu pocztowego,
      inaczej mówiąc nie może być to darowizna gotówkowa "z ręki do ręki".
      Co do możliwości dokonania darowizny na dzieci również istnieje
      taka możliwość. Można takiej darowizny dokonać w dowolnych
      konfiguracjach, a więc darować udział wynoszący 1/2 część jednemu
      dziecku, a Pani zostanie współwłaścicielką w pozostałym udziale lub
      też darować obojgu dzieciom na współwłaność w 1/4 części, tak, iż
      każde z dzieci będzie współwłaścicielem mieszkania w 1/4 części, a
      Pani współwłaścicielką w 1/2 części.
      Jednakże są to dzieci małoletnie, a Pani jak wspomniała bierze
      kredyt na pokrycie ceny zakupu tego mieszkania, tak więc z pewnością
      mieszkanie takie będzie obciążone hipoteką na rzecz Banku
      kredytującego w celu zabezpieczenia spłaty tegoż kredytu. W Pani
      przypadku będziemy mieli do czynienia z tkzw. "darowizną
      obciążliwą", gdyż mieszkanie będzie obciążone hipoteką bankową. W
      tym wypadku na pewno będzie Pani musiała uzyskać zgodę sądu
      opiekuńczego na dokonanie takiej darowizny. Sąd Najwyższy
      rozstrzygnął już to kwestię w 1977 roku stwierdzając, iż: "Rodzice
      mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego{...} nabywać dla małoletniego
      dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym
      od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich". Tak więc, tylko
      jeżeli mieszkanie jest wolne do wszelkich długów, praw i roszczeń
      darowizna będzie możliwa do przeprowadzenia bez zgody Sądu, jeżeli
      natomiast mieszkanie jest obciążone jakimikolwiek długami, w tym
      właśnie hipoteką bankową - zgoda sądu opiekuńczego będzie wymagana.
      Na pewno w takim wypadku będzie też wymagane uzgodnienie tego z
      Bankiem, gdyż na skutek dokonanej ewentualnie darowizny kto inny
      stanie się właścicielem mieszkania, które jest przedmiotem
      zabezpieczenia kredytu (taki obowiązek poinformowania Banku będzie
      na pewno wynikał z zawartej przez Panią umowy kredytowej). To samo
      dotyczy późniejszych działań, jeżeli mieszkanie, będzie
      współwłasnością małoletnich, na każdą czynność jak sprzedaż czy też
      zamiana mieszkania będzie Pani potrzebowała każdorazowo zgody Sądu
      opiekuńczego. Swobodnie będzie Pani mogła rozporządzać tylko Swoim
      udziałem we współwłasności mieszkania.
      Co do możliwości "zabezpieczenia interesów małoletnich" możliwe jest
      tu skorzystanie przykładowo z przedwstępnej umowy darowizny, a więc
      umowy, która na chwilę jej podpisania nie przenosi prawa własności
      mieszkania, a jedynie zobowiązuje darczyńcę i obdarowanych do
      złożenia oznaczonych oświadczeń woli w przyszłości, na podstawie
      których daruje Pani to mieszkanie dzieciom na przykład, jak osiągną
      pełnoletność. Jest to oddzielna umowa tak więc nie mieszajmy jej w
      żadnym wypadku z umową sprzedaży, na podstawie której będzie Pani
      nabywała mieszkanie. Co do formy wybór należy do Pani może być to
      forma pisemna lub forma aktu notarialnego, zastosowanie danej formy
      decyduje o tkzw. silniejszym lub słabszym skutku umowy
      przedwstępnej. Zastosowanie formy aktu notarialnego powoduje z mocy
      art. 390 par. 2 kodeksu cywilnego tkzw. silniejszy skutek, co
      oznacza, że dzieci po osiągnięciu pełnoletności będą mogły
      ewentualnie dochodzić przymusowo na drodze sądowej dokonania przez
      Panią przyrzeczonej darowizny, jeżeli będzie się Pani uchylała od
      wykonania postanowień przedwstępnej umowy darowizny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka