Dodaj do ulubionych

Problem rodzinny nieproszeni goście

08.03.20, 18:33
Witam, mam problem z nieproszonymi gośćmi. Sytuacja wygląda następująco: w maju ma się odbyć komunia. Ma to być kameralna impreza tylko dla najbliższych, niestety siostra męża zaprosiła rodziców swojego chłopaka, ponieważ zostałam zaskoczona zgodzilam się żeby przyszli. Ostatnio niestety potwierdziliśmy że ich zapraszamy, chociaż moja zgoda była wymuszona ze względu na to, aby nie psuć stosunków rodzinnych.
Po przemyśleniu jednak nie chce, żeby przychodzili. Są to dla nas obcy ludzie, którzy nawet nie mówią po polsku i nie będę się czuła komfortowo w ich obecności. Nie wiem jak mam powiedzieć siostrze męża, która już ich zaprosiła żeby jednak to odwołała. Sytuacja jest o tyle trudna, że nie są to osoby z Polski i przyjadą również turystycznie. Co robić w takiej sytuacji, żeby nie skłócić się z rodziną męża.

Proszę o pomoc !!!
Obserwuj wątek
    • emmi-nika Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 08.03.20, 18:42
      W tym momencie chyba trochę za pozno na jakies ruchy w przeciwną stronę, jesli nie chcesz popsuc wzajemnych stosunkow.. Rozumiem, ze przy pierwszym podejściu zostalas zaskoczona, ale potem był czas przemyslec i odkręcić, a nie "niestety potwierdzać".. Treaz mozesz powiedziec siostrze męza, ze sie rozmyslilas, ale na calkowite zrozumienie z jej strony bym nie liczyla...

• kokorok Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 08.03.20, 19:32
        Dziękuję za odpowiedź, wiem że jest już późno, ale samo postawienie nas w takiej sytuacji było kłopotliwe. Nie wiem jak można wpaść na pomysł zaproszenia obcych ludzi na komunię. Nie chce wywoływać wojny, ale czemu ja na komunii swojego dziecka mam czuć się źle, tylko z tego powodu, że zostałam postawiona pod ścianą. Chciałabym się wyplątać z tej sytuacji, bo głupio wyszło. Decyzja była przemyślana i cały czas w sercu mówiłam nie, ale powiedziałam tak, ze względu na to, że nie wiedziałam jak powiedzieć nie. Czy jest jednak jakiś sposób żeby jakoś się z tego wyplątać ?
        • aqua48 Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 09.03.20, 15:55
          kokorok napisała:

> Dziękuję za odpowiedź, wiem że jest już późno, ale samo postawienie nas w takie
          > j sytuacji było kłopotliwe.

I to trzeba było wówczas powiedzieć siostrze męża. A także nie potwierdzać zaproszenia. Teraz możecie odwołać jedynie z powodu obawy przed przywleczeniem koronawirusa. I to jest dobry powód do przekazania, że przykro Wam, ale z tego powodu jesteście zmuszeni ograniczyć listę zaproszonych do absolutnie najbliższej rodziny. A siostrze męża powiedzcie przy okazji że listę swoich gości ustalać będziecie na przyszłość bez jej udziału.
    • tt-tka Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 09.03.20, 12:02
      kokorok napisała:

> Witam, mam problem z nieproszonymi gośćmi. Sytuacja wygląda następująco: w maju
      > ma się odbyć komunia. Ma to być kameralna impreza tylko dla najbliższych, nies
      > tety siostra męża zaprosiła rodziców swojego chłopaka, ponieważ zostałam zaskoc
      > zona zgodzilam się żeby przyszli.

Ostatnio niestety potwierdziliśmy że ich zapraszamy
      ,

No to jak nieproszeni, jak proszeni ?
      Niechetnie widziani, na to zgoda, ale proszeni byli.

--
      Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
    • lumeria Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 09.03.20, 14:25
      Coronavirus rozwiąże sprawę, bo zapewne obcokrajowcy nie będą mogli przekroczyć granic Polski.

A zależnie od tego jak sytuacja się rozwinie, komunii tez może nie być.

Także myślałabym pod tym kontem i ewentualnie odwołała gości ze względu na możliwość zakażenia.

• enith Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 09.03.20, 15:58
      Nie bardzo rozumiem, pod jaką to ścianą postawiła cię szwagierka. Sama się tam postawiłaś, nie dając od samego początku jasnego sygnału, że impreza ma być kameralna i wyłącznie w gronie najbliższych. Gdyby mi ktoś wyskoczył z taką propozycją (bo przecież cię ani nie zaszantażowano ani ci nie grożono), to powiedziałabym wprost "nie, nie zgadzam się" i krótkie konkretne wyjaśnienie mojej pozycji. Wychodzi na to, że masz pretensje do szwagierki o SWÓJ brak asertywności i stanowczości. No, to teraz pozostaje ci grzecznie wywiązać się z zaproszenia. Nie marudź, że szwarierka coś na tobie wymusiła, bo miałaś kupę czasu przemyśleć swoją postawę i odwołać zaproszenie, a tego nie zrobiłaś mimo nadarzającej się okazji. A skoro tak, to nie rób teraz siary po rodzinie. Obecność dwojga ekstra gości jakoś przeżyjesz.
    • 71tosia Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 09.03.20, 20:45
      zastanow sie jakbys ty sie poczula gdyby ktos zaprosil cie na impreze, potwierdzil zaproszenie a pozniej to zaproszenie bez podania powodu anulowal? Oczywiscie mozesz to zrobic podajac jako powod to co napisalas na forum - tylko mysle ze po tym raczej trudno liczyc na dobre relacje ze szwagierka. Lepiej przestac rozpamietywac - jezeli ta komunia dziecka jest dla ciebie wazna to skup sie na przezyciu religijnym, a nie na przyjeciu, to tylko jedno z wielu spotkan rodzinych.
      ps to czy bedziesz sie czula dobrze czy zle zalezy od ciebie.
    • anomalia_pogodowa81 Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 10.03.20, 13:36
      Ci goście nie są "nieproszeni", tylko zaproszeni, i to dwukrotnie ;-)

I dlaczego masz się czuć tak straszliwie niekomfortowo w ich towarzystwie? Mogą okazać się przecież przemiłymi ludźmi.

Czuję, że problem leży w tym, że "nawet nie mówią po polsku" i ty się wstydzisz, że nie mówisz po angielsku i to cię stresuje. Niepotrzebnie. Główny obowiązek zabawiania ich będzie jednak ciążył na twojej szwagierce i jej partnerze, ty możesz się tylko przywitać i tyle.
      Zachwoujesz się, jakby to była impreza zakmnięta tajnego zakonu. Tymczasem ludzie przyjeżdżają do obcego kraju, który chcą poznać, pewnie chcą też zapoznać partnerkę syna i będzie im bardzo przyjemnie, jeśli będą mogli wziąć udział w uroczystości rodzinnej, która będzie się odbywała w tym czasie.

Odrzuć ksenofobię i otwórz się na ludzi trochę, na pewno będzie przesympatycznie, zobaczysz.
      • koronka2012 Re: Problem rodzinny nieproszeni goście 14.03.20, 18:44
        anomalia_pogodowa81 napisała:

> Odrzuć ksenofobię i otwórz się na ludzi trochę, na pewno będzie przesympatyczni
        > e, zobaczysz.

Ależ ona nie musi mieć ochoty się otwierać na obcych ludzi akurat na własnej, rodzinnej imprezie.
        I skąd naiwne założenie, że będzie "przesympatycznie"? być może nikt z rodziny poza dziewczyną nie mówi w ich języku, zresztą - nawet jeśli mówi, to i tak zabawianie kompletnie obcych osób jest zwyczajnie kłopotliwe, bo ludzie wolą pogadać swobodnie we własnym gronie.

Jak napisano wyżej - potwierdzenie zaproszenia było głupotą, teraz można jedynie udawać, że ogranicza się ilościowo imprezę ze względu na epidemię.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka