Dodaj do ulubionych

Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badaniach

01.06.20, 18:12
Szanowni Rodzice,

Jestem pracownikiem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, piszę habilitację o społecznych aspektach imion. Przygotowałem ankietę na temat motywów którymi się kierujemy, nadając imiona dzieciom. Ankieta wisi już od miesiąca na forum "Wszystko o imionach" i wypełniło ją już prawie 900 osób, ale zależy mi na jak najszerszym zasięgu. Będę bardzo wdzięczny, jeśli znajdziecie kilka minut na jej wypełnienie.

forms.gle/UQwZk6Yy1boQEUAu9

Ankieta jest anonimowa, pod koniec możecie zostawić adres e-mail, jeśli chcecie wziąć udział w dalszych badaniach (wywiady z rodzicami przez Internet) lub otrzymać zbiorcze wyniki po ich zakończeniu. Niezależnie od tego chętnie podzielę się z nimi z wszystkimi Użytkowniczkami i Użytkownikami forum.

Będę też wdzięczny za udostępnienie tej ankiety wszystkim rodzicom, którzy Waszym zdaniem mogliby być zainteresowani jej wypełnieniem.

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł Tomanek
Katedra Metod Badania Kultury
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW
pawel.tomanek@uw.edu.pl
Obserwuj wątek
        • verdana Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 02.06.20, 09:28
          Link trzeba skopiować i wpisać w przeglądarkę. Habilitację się jak najbardziej "pisze", szczególnie w naukach humanistycznych i społecznych ksiązka jest dobrze widziana. I habilitację otrzymuje się nie na podstawie dowolnych "napisanych prac naukowych", ale przede wszystkim prac, wskazanych jako dzieło główne w przewodzie hablitacyjnym (książka, albo cykl artykułów). Reszta jest tylko uzupełnieniem.
          • aqua48 Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 02.06.20, 15:38
            Verdano, jestem na bieżąco z procesem habilitacyjnym w naukach humanistycznych. Nastąpiły zmiany. Nie trzeba przedstawiać już tzw. książki habilitacyjnej. Aczkolwiek oczywiście dobrze jest się wykazać umiejętnościami napisania czegoś obszerniejszego i pełniejszego niż artykuł, nie jest to obecnie wymogiem.
            • verdana Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 05.06.20, 17:11
              Ja też jestem na bieżąco. Nie trzeba, ale jest dobrze widziane. Habilitujący się z artykułów mają do tego prawo, ale np w historii raczej nie jest to dobrze widziane, recenzenci często piszę, ze artykuy nie tworzą spójnej w miarę całości, co jest wymagane . Nie mozna sie habilitować z dowolnych artykułów o różnorodnej tematyce.
              • aqua48 Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 05.06.20, 20:33
                verdana napisała:

> Habilitujący się z artykułów mają do tego prawo, ale np w historii raczej nie jest to dobrze w
                > idziane,

A do mnie docierały informacje, że właśnie w historii odchodzi się od książki habilitacyjnej jako zdecydowanie przestarzałej formy.

>recenzenci często piszę, ze artykuy nie tworzą spójnej w miarę całości
                > , co jest wymagane . Nie mozna sie habilitować z dowolnych artykułów o różnoro
                > dnej tematyce.

To ostatnie chyba jest oczywiste.Z drugiej strony podobno nie jest dobrze i widziane i oceniane gdy prace składane do habilitacji dotyczą tylko jednej tematyki, są wątpliwości czy habilitant będzie potrafił być w miarę wszechstronny.
      • aqua48 Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 03.06.20, 16:27
        No więc co do ankiety - dlaczego w pytaniu o wykształcenie najwyższym stopniem naukowym jaki może osiągnąć rodzic jest doktorat? Co jeśli jedno z rodziców dziecka było i jest profesorem? I nie wiadomo o jakiego okresu dotyczy to pytanie - teraz, czy w momencie narodzin i nadawania imienia dziecku?
        To samo z wysokością zarobków. Po pierwsze jaki sens jest podawać wysokość zarobków np. 30 lat po wybraniu dla dziecka imienia? Nie widzę korelacji z imieniem nadanym dekady temu. I kto te kwoty pamięta?
        Dlaczego pytanie jest tylko o pierwsze imię? A jeśli dziecko ma tych imion np 4, używa dwóch, a każde jest nadane z innego powodu? I co w przypadku gdy imię jest zwykłe, popularne, ale w danym okresie należało do bardzo znanej osoby i z nią właśnie było łączone? Jak choćby imiona Donald lub Lech.
        Jeśli odpowiedziało się, że dziecko otrzymało imię po kimś to dlaczego wyskakują też zaraz inne możliwości? A co jeśli dostało imię po osobie spokrewnionej lub spowinowaconej w sposób nieuwzględniony w ankiecie? Pytanie o osobę niespokrewnioną po której dziecko otrzymało imię też jest zbyt ogólnikowe, nie wiadomo o co konkretnie autorowi chodzi. Kim ona była - niezwykłym człowiekiem? Czy taka odpowiedź jest satysfakcjonująca?
        • tomanek.pawel Re: Jak nadajemy imiona? Prośba o pomoc w badania 05.06.20, 00:36
          Dziękuję za uwagi. Problem z ankietami jest taki, że nie mogą być zbyt skomplikowane, czytaj: zbyt długie, bo wtedy spada odsetek wypełnionych ankiet. Dlatego skupiłem się na pierwszych imionach, tym bardziej, że nie wszyscy mają drugie.
          Jeśli chodzi o wykształcenie i zarobki - założyłem, że sformułowanie pytania w czasie teraźniejszym jednoznacznie sugeruje, że chodzi o obecne wykształcenie i zarobki. Wbrew pozorom w większości przypadków te dane nie będą "przestarzałe", bo w dotychczasowych 902 wypełnieniach zdecydowana większość odpowiedzi dotyczy dzieci urodzonych w ciągu ostatnich pięciu lat.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka