Dodaj do ulubionych

relacje dorosłych rodzeństw, familizm

18.11.20, 23:03
Może są wśród was osoby, które chcą się chwile zastanowić nad swoimi relacjami rodzinnymi, nad relacją z dorosłym rodzeństwem i nad swoim związkiem, jeżeli tak, zapraszam do wypełnienia ankiety:
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmIZVZ15Z5A926HkGj0v14hwuZ0p9PxgxpI1M64-GeDYs4kg/viewform?usp=sf_link
Obserwuj wątek
    • ola_dom Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 19.11.20, 09:40
      Przerwałam ankietę na pytaniach o relacje z bratem/siostrą.
      W ogóle nie są uwzględnione odpowiedzi dla przypadku, kiedy ma się rodzeństwo przyrodnie, które wychowywało się w innej rodzinie - gdy po rozwodzie ojciec założył nową rodzinę.
      • obanach Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 19.11.20, 12:20
        Rozumiem, to cenna uwaga. Niestety narzędzia do badań są pewnym konstruktem, nie da się (chyba) stworzyć narzędzia, które będzie adekwatne wobec sytuacji wszystkich osób. Bardzo dziękuję za próbę wypełnienia ankiety. Pozdrawiam serdecznie.
        • ola_dom Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 19.11.20, 12:42
          obanach napisał(a):

> Rozumiem, to cenna uwaga. Niestety narzędzia do badań są pewnym konstruktem,
          > nie da się (chyba) stworzyć narzędzia, które będzie adekwatne wobec sytuacji wszystkich osób.
          > Bardzo dziękuję za próbę wypełnienia ankiety. Pozdrawiam serdecznie.

Jeśli można w ankiecie dołożyć opcję "Nie wiem/nie dotyczy" - to mogłoby rozwiązać problem.
          Bo trudno inaczej odpowiedzieć na pytania typu - "kogo matka faworyzuje" - skoro jestem jedyną córką swojej matki, a rodzeństwo mam wyłącznie przyrodnie od strony ojca i kontakt bardzo sporadyczny.
    • panna.nasturcja Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 20.11.20, 00:29
      Czym według ankiety jest rodzeństwo przybrane?
      Jak się określa wedle ankiety dzieci ojczyma z jego poprzednich związków jeśli się z nimi razem mieszkało, wychowywało się i było traktowanym jak rodzeństwo?
      Jeżeli wybrałam z rodzeństwa siostrę/brata przyrodniego, przybranego to nie mamy dwojga wspólnych rodziców - jak wtedy odpowiadać na pytania o traktowanie nas przez ojca skoro mamy dwóch różnych ojców?

I podstawowy, nie techniczny, problem:
      Zastanawia mnie skąd mam wiedzieć co czuje i myśli moje rodzeństwo wybrane przeze mnie do opisu w ankiecie, jak mogę być pytana o jego/jej uczucia, myśli, poglądy? Mogę przecież pisać tylko o swoich.
      • obanach Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 27.11.20, 00:35
        A czy wychowywało Was dwóch ojców? Myślę, że mieszkaliście z jednym z Nich i do tego Taty najlepiej się odnieść... a odnośnie drugiej wątpliwości, nie chodzi o to to co myśli i czuje rodzeństwo, ale o to co Twoim zdaniem myśli i czuje rodzeństwo, może to niuans, ale zupełnie zmienia perspektywę
        ...dodam tylko, że nie ma narzędzi idealnych i zawsze można znaleźć jakąś niespójność, jeśli masz ochotę wypełnić, to bardzo proszę, jeżeli uważasz, że to nie dla Ciebie, to oczywiście rozumiem :)
        • panna.nasturcja Re: relacje dorosłych rodzeństw, familizm 27.11.20, 01:04
          Żartujesz sobie? Tata to tata a ojczym to ojczym.
          I tak, mnie wychowywało dwóch.

Poza tym mam brata przyrodniego, z którym mam wspólnego ojca i NIE mieszkaliśmy razem.
          Ty nie rozumiesz, że rodzeństwo przyrodnie może ze sobą mieszkać a może nie mieszkać i nadal ma wspólnego jednego rodzica?

Tak, niuans co "moim zdaniem" myśli/czuje rodzeństwo totalnie zmienia perspektywą, tylko, że NIE O TO pytasz w ankiecie.

Może jednak skonsultuj z kimś tę ankietę, bo pojęcia nie masz o układach rodzinnych, które chcesz badać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka