Dodaj do ulubionych

Czy staze licza sie do work experience?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.01.07, 23:16
Do pracujacych w instytucjach UE- wliczaliscie staze i praktyki do work
experience (CV)? Jest to uznawane? A co z praca podczas studiow (oczywiscie
chodzi o relevant area)?

Z gory dzieki za odpowiedzi!
Obserwuj wątek
    • kapitan_ameryka Re: Czy staze licza sie do work experience? 14.01.07, 23:28
      1. Staz w 90% przypadkach zalicza sie do "work experience" - taka jest jego
      rola zreszta ;)

2. Zaden rozsadny pracodawca poza Polska nie zaliczy lub nie powinien zaliczyc
      pracy podczas studiow DZIENNYCH czyli full time do doswiadczenia zawodowego.
      Albo pracujesz, albo studiujesz. Glupim jest wrecz podawanie go, poniewaz
      obniza to wartosc naszych stuidiow. ALE, jest wyjscie z sytuacji. Jesli juz uda
      sie dostac na rozmowe kwalifikacyjna, to mozna wyjasnic pracodawcy co znaczy
      20% bezrobocie i wolnaamerykanka na rynku pracy. Madry pracodawca zrozumie i
      albo zaliczy, albo nie albo np potraktuje to jako "part time experience".

• byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 07:37
        Slusznie prawisz kapitan.

Pewnie Pav sie zaraz oburzy, ale to jakas polska mania z doswiadczeniem
        zawodowym podczas studiow. Jak ktos na 3 semestrze niby robi dokladnie to samo,
        co po studiach, to albo jest geniusz, albo studia sa do niczego niepotrzebne....

W instytucjach, o czym wielokrotnie byla mowa, liczy sie tylko i wylacznie
        doswiadczenie zdobyte po uzyskaniu dyplomu wyzszej uczelni (jesli na dane
        stanowisko byly wymagane studia)
        • Gość: pav Re: Czy staze licza sie do work experience? IP: *.174-201-80.adsl-dyn.isp.belgacom.be 15.01.07, 22:17
          > Pewnie Pav sie zaraz oburzy, ale to jakas polska mania z doswiadczeniem
          > zawodowym podczas studiow. Jak ktos na 3 semestrze niby robi dokladnie to
          samo,
          >
          > co po studiach, to albo jest geniusz, albo studia sa do niczego
          niepotrzebne...

ee tam oburzy ;) to raczej geniek albo studia do niczego
          dotyczy "wielofakultetowcow" ci sa do niczego bo po paru fakultetach i tak
          zwykle niczego nie umieja ;o)

A co do studiow i doswiadczenie - to nieprawde, ze nie mozesz pracowac na
          dziennych. Po prostu na 4 i 5 roku jesli masz 1-2 dni zajec w tygodniu a
          pracujesz w kierunku zwiazanmy ze studiami to akurat obrze o tobie swiadczy.

Jesli nie planujesz parcy naukowej a tu takowcyh nie ma to uwazam, ze regulacje
          unijne faworyzuja "niemieckich studentow" czyli mlodziak do 35 roku ;)

Serdecznosci
          PD
    • colon2 Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 15:32
      Staze i praktyki po zakonczeniu studiow liczy sie w wymiarze 1/2 czasu pracy,
      czyli jesli np pracowales rok na full time to zalicza Ci to jako szesc miesiecy.

Jest jeszcze jeden idiotyzm ktorego doswiadczylem - jesli masz dwa dyplomy
      kwalifikujace do stanowiska AD (tzn najpierw skonczyles jedne studia, potem
      drugie) a w miedzyczasie pracowales to w zadnym wypadku nie powinienes
      przedstawiac pozniejszego dyplomu bo inaczej tego czasu pracy Ci nie zalicza.
      W ten sposob z ponad 5 lat doswiadczenia w przeliczeniu unijnym wyszly mi
      niecale trzy ;).
      • ppersymonka Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 16:21
        No to pieknie! To co ja mam teraz zrobic, skoro od uzyskania drugiego dyplomu za
        diabla mi nie wyjdzie 6 lat doswiadczenia, co bylo wymagane w moim konkursie?
        (Wlasnie czekam na letter of offer i to dosc dlugo i teraz przyszlo mi do glowy,
        ze moze okazalo sie, ze nie spelniam warunkow konkursu...)
        • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 16:48
          ppersymonka, nie panikuj!

Ja bym nie przesadzal z tym nieuznawaniem pracy, jak sie robilo drugi dyplom.

Dajmy sobie spokoj dla ulatwienia ze studiami zaocznymi i rozpatrzmy przypadek:

kejs I: pani kowalska
          a) studiuje ekonomie przez 4 lata na magistra
          zaczyna prace na 2 lata
          przerywa prace i
          b) studiuje prawo administracyjne powiedzmy 3 lata, bo jej czesc czegos tam
          uznali z pierwszych studiow

kej II: pani kowalska
          a) studiuje ekonomie przez 4 lata na magistra
          zaczyna prace na 2 lata
          przerywa prace bo rodzi dziecko
          b) siedzi w domu przez 3 lata
          i wraca do pracy.

Czy naprawde sadzicie, ze w przypadku kesj I te 2 lata in-between sa
          nieuznawane a w przypadku II sa uznawane? Nie jestem hr-owcem, ale na 99%
          powiem, ze tak raczej nie moze byc.

Problem moze byc jedynie w tym, jak ktos niby pracuje na caly etat i niby
          studiuje rownoczesnie, tutaj rzeczywiscie moga byc problemy z uznaniem okresu
          drugich studiow jako pracy.

• mojzeszowicz Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 17:16
        Colon:
        1. Czy chodzi ci tutaj o studia magisterskie, czy tez o licencjat i pozniejsze
        studia magisterskie?
        2. Czy doswiadczyles tego na wlasnej skorze, czy tez na, ze tak powiem, cudzej?
        3. Jesli na wlasnej: Mozesz krociutko opisac, o co chodzilo? (jakie studia,
        jakie dyplomy, jaka praca, jaka instytucja unijna)
        • Gość: trian Re: Czy staze licza sie do work experience? IP: *.217.140.205.coditel.net 15.01.07, 18:34
          Zwróćcie uwagę, że reguły są różne dla różnych instytucji. Powinniście zbadać
          sprawę na tym poziomie. Wydaje mi się np., że reguły w komisji zaliczyłyby
          okres pracy colona. Nie chcę mi się wszystkiego przepisywać a nie mam dostepu
          teraz do intranetu - ale w wydrukowanej wersji jest coś takiego:

Where additional periods of training and study are accompanied by periods of
          professional activity, only the letter shall be considered as professional
          experience.

Ja to rozumiem w ten sposób, że jeżeli ktoś pracował i robił jednocześnie drugi
          fakultet to ten okres nie może być liczony podwójnie (co jest zresztą
          zrozumiałe).

Ppersymonka - wydaje mi się, że weryfikacja tego czy spełniasz warunki konkursu
          już była wcześniej - przed ustnym. Więc się za dużo nie martw :-).

• byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 15.01.07, 22:21
                No to wlasnie zalezy, co bylo napisane w ogloszeniu konkursu.

Czasem jest np. wyrazne sformulowanie CZTEROLETNIE studia (wiec NIE licjencjat)
                albo inne studia upowazniajace do podjecia studiow dokotranckich (licencjat nie
                upowaznia do podjecia studiow doktoranckich)

W niektorych ogloszeniach jest specjalna tabelka z wyszczegolnionymi dyplomami
                uprawniajacymi do startowania w danym konkursie.

Dlatego pojecie "skonczylem jedne studia a potem drugie i uznali mi dopiero
                drugi dyplom" za czasami mylace, bo przynajmniej dla mnie licencjat to nazwyzej
                studia zawodowe ale nie studia wyzsze.
        • colon2 Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 15:47
          Jedne i drugie studia magisterskie (konkurs wymagal tylko licencjata)
          Tak, to moj wlasny przypadek.

Mechanizm komisyjny nie uwzglednia takich sytuacji, ze warunkiem ukonczenia
          czesci programow studiow np typu MBA jest zdobycie okreslonych doswiadczen
          zawodowych / odbycie odpowiednich stazy w firmach - ktore sa zwykla,
          pelnoplatna, wielomiesieczna praca, formalnie realizowana w ramach toku
          studiow... To, ze posiadalem wymagany dyplom prawie trzy lata wczesniej, a
          drugi byl ekstra nie mialo znaczenia.

Swoja droga ciekaw jestem jakie beda przeboje jak teraz przedstawie ten okres
          pracy w ramach przenoszenia uprawnien emerytalnych ...
          • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 16:06
            colon2 napisał:
            > Swoja droga ciekaw jestem jakie beda przeboje jak teraz przedstawie ten okres
            > pracy w ramach przenoszenia uprawnien emerytalnych ...

To nie powinno byc problemem, bo transfer polega na tym, ze odpowiednia komorka
            unijna zwraca sie do ubezpieczyciela narodowego o wyliczenie, ile pieniedzy
            znajduje sie na twoim koncie emerytalnym, przelicza te kwote na unijne stawki
            emerytalne (w uproszczeniu: w polsce powiedzmy 800 zl = 200 euro miesiecznie, w
            unii 600 euro miesiecznie, to 3 miesiace w polsce = 1 miesiac w unii), ty
            podpisujesz, ze sie zgadzasz i unijna kasa emerytalna sciaga sobie te kwote z
            Polski na swoje konto (tzn. sciagnie, jak zostanie zawarte odpowiednie
            porozumienie techniczne, ktorego jeszcze nie ma). Poniewaz - jesli pracowales
            oficjalnie - na twoje konto w ZUSie byly jak przypuszczam wplacane skladki, to
            tutaj nie ma co uznawac czy nie uznawac, bo to jest zwykly transfer kwoty x z
            jednego konta na drugie.
            • Gość: asiunia Re: Czy staze licza sie do work experience? IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 19.01.07, 17:11
              >w polsce powiedzmy 800 zl = 200 euro miesiecznie, w
              >unii 600 euro miesiecznie, to 3 miesiace w polsce = 1 miesiac w unii

A co bedzie jesli sytuacja jest odwrotan? Ja na ten przyklad wczesniej placilam
              duzo wieksze skladki niz teraz. A przeciez z (powiedzmy) pieciu przepracowanych
              lat w Luxie nie zrobia mi 7 czy 10 lat unijnych, co nie? Chyba oni liczy
              maxymalnie do ilus tam lat (trzech? pieciu?), a pozostala kase oddaja.
              Nie jest tak?
              • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 18:44
                oni przeliczaja tylko i wylacznie tzw. versicherungsmathematischer Gegenwert,
                to sie nazywa po polsku podobni ekwiwalent aktuarialny, ale prosze sie mnie nie
                pytac, co to znaczy.
                I pamietaj, ze nie liczy sie to, co tobie jako pracownikowi odciagano na
                skladki emerytalne, tylko to, co wplacono na twoje konto, a to insza inszosc,
                bo w przypadku pracownikow zaleznych skladke emerytalna odprowadza pracobiorca
                i pracodawca. Z organach unijnych pracobiorca 1/3, pracodawca 2/3, w Niemczech
                np. pracobiorca 1/2, pracodawca 1/2. Wiec to tez trzeba uwzglednic, ale to dla
                mnie skomplikowane, bo ja nie potrafie liczyc ;-)

jesli rzeczywiscie placilas przedtem wiecej niz teraz, to przelicza ci
                rzeczywiscie np. 5 lat na 7, bo oni na tym przeciez niz nie traca, te pieniadze
                sa fizyczne transferowane na konto unijne. Wtedy bedziesz miala inny wiek
                emerytalny niz stazowy, ale to zaden problem.
                • asiunia.lux Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 19:28
                  byly_eurokrata napisał:

> I pamietaj, ze nie liczy sie to, co tobie jako pracownikowi odciagano na
                  > skladki emerytalne, tylko to, co wplacono na twoje konto, a to insza inszosc,
                  > bo w przypadku pracownikow zaleznych skladke emerytalna odprowadza
                  >pracobiorca i pracodawca.

Wiem byly, wiem, ale ja bylam swoim wlasnym pracodawca, wiec wszystkie skladki
                  sama odprowadzalam.

> jesli rzeczywiscie placilas przedtem wiecej niz teraz, to przelicza ci
                  > rzeczywiscie np. 5 lat na 7,

No wlasnie nie jestem pewna, bo wydaje mi sie, ze gdzies, cos czytalam gdzie
                  byla mowa o tym, ze jest jakies maksimum lat, powiedzmy piec i jesli
                  wychodziloby wiecej to wlasnie kase oddaj. No ale nie wiem, zobaczymy, wkoncu
                  ja o taki transfer wystapilam to moze za pare lat sie wyjasni...
                  • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 19:34
                    statut Anhang VIII Art. 11 Ziff. 2 , tam nie ma mowy o zadnych limitach lat,
                    ale jest wlasnie powolanie sie na te allgemeine Durchführungsbestimmungen, wiec
                    nie wykluczam, ze dobrze gdzies uslyszalas z tymi 5 laty
                    2. Ein Beamter, der in den Dienst der Gemeinschaft tritt
                    – nach Ausscheiden aus dem Dienst bei einer Verwaltung, einer innerstaatlichen
                    oder internationalen Einrichtung oder
                    – nach dem Ausüben einer unselbständigen oder selbständigen Tätigkeit,
                    kann in der Zeit zwischen seiner Ernennung zum Beamten auf Lebenszeit und dem
                    Zeitpunkt, zu dem er den Anspruch auf ein Ruhegehalt im Sinne des Artikels 77
                    des Statuts erwirbt, den Kapitalwert der Ruhegehaltsansprüche, die er aufgrund
                    der genannten Tätigkeit erworben hat, an die Gemeinschaften zahlen lassen;
                    zugrunde gelegt wird hierbei der zum Zeitpunkt der tatsächlichen Übertragung
                    bestehende Kapitalwert.
                    In diesem Fall legt das Organ, bei dem der Beamte im Dienst steht, unter
                    Berücksichtigung des Grundgehalts, des Alters und des Wechselkurses zum
                    Zeitpunkt des Antrags auf Übertragung mittels allgemeiner
                    Durchführungsbestimmungen die Anzahl der ruhegehaltsfähigen Dienstjahre fest,
                    die es ihm gemäß der Versorgungsordnung der Gemeinschaften für die frühere
                    Dienstzeit unter Zugrundelegung des übertragenen Kapitals und abzüglich des
                    Wertzuwachses zwischen dem Zeitpunkt des Antrags auf Übertragung und der
                    tatsächlichen Übertragung anrechnet.
                    Diese Möglichkeit kann der Beamte je Mitgliedstaat und Pensionskasse nur ein
                    einziges Mal in Anspruch nehmen.
                • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 19:30
                  Artykuł 8

"Za ekwiwalent aktuarialny emerytury za wysługę lat uważa się wartość
                  kapitałową świadczenia przysługującego urzędnikowi, obliczoną według ostatnich
                  tabel dotyczących śmiertelności opracowanych przez organ budżetowy zgodnie z
                  przepisami art. 9 załącznika XII, przy zastosowaniu stopy oprocentowania
                  wynoszącej 3,5 % rocznie, która może zostać zmieniona zgodnie z zasadami
                  ustanowionymi w art. 10 załącznika XII"
                  eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004R0723:PL:HTML
                  :"W takim przypadku instytucja, w której urzędnik pełni służbę, uwzględniając
                  wynagrodzenie podstawowe urzędnika, wiek oraz kurs wymiany walut z datą
                  zastosowania przekazania, ustala na mocy ogólnych przepisów wykonawczych liczbę
                  lat służby uprawniających do emerytury za wysługę lat, które podlegają
                  zaliczeniu na podstawie systemu emerytalnego Wspólnot w odniesieniu do
                  poprzedniego okresu pracy, w oparciu o przekazany kapitał po odliczeniu kwoty
                  stanowiącej aprecjację kapitału między datą zastosowania transferu a datą
                  rzeczywistego transferu.";

--> na mocy ogolnych przepisow wykonawczycz, czyli znowu wedlug jakiegos
                  widzimisie,
                  a tak btw. co to jest "aprecjacja kapitalu"?

To jest tlumaczenie z 2004 r., pewnie jakis frilans robil, bo tam sa hasla typu:

"... naboru przez Wspólnotę pracowników najwyższego formatu w zakresie
                  wydajności i uczciwości"

To jest typowy styl studentow, ktorym o 4 rano nic lepszego nie przyszlo do
                  glowy, a tlumaczenie trzeba bylo oddac na 8.... Znam to z doswiadczenia w
                  Brukseli jako weryfikator tekstow frilansowskich

• asiunia.lux Re: Czy staze licza sie do work experience? 24.01.07, 14:36
                  byly_eurokrata napisał:

> jesli rzeczywiscie placilas przedtem wiecej niz teraz, to przelicza ci
                  > rzeczywiscie np. 5 lat na 7,

byly, rozmalwialm dzis z kolezanka, ktora zajmuje sie tym w ETS. Ani ja racji
                  nie mialam, ani Ty w tym naszym gdybaniu:) Otoz, nigdy nie dadza Ci wiecej lat
                  doswiadczenia niz faktycznie miales, ani nie ma zadnego limitu co do lat.
                  Czyli jesli np. ktos pracowal gdzies 15 lat i placil wieksze skladki niz teraz
                  to mu uznaja te 15 lat, a reszte wyplacaja. Jakiez to proste;)
                  • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 24.01.07, 14:52
                    No to fajnie, ze teraz wiemy konkretnie!

Byla tez dyskusja nt. kiedy skladac wniosek. Czyli oni przeliczaja porownujac
                    do aktualnego grade´u o ile rozumiem.

Czyli jesli (zeby ulatwic sprawe) placiles wczesniej takie same stawki jak na
                    AD5 w Unii, to przeliczaja powiedzmy 5 lat w stosunku 1:1?
                    A jak poczekac z wnioskiem 9 lat i w miedzyczasie bedziesz powiedzmy AD7*1, to
                    ci uznaja z tych 5 lat tylko 3, bo w miedzyczasie wiecej zarabiasz i masz
                    wieksze skladki?

Cos mi sie tak telepocze po glowie, ze radzili, by zlozyc wniosek na transfer
                    of pension rights mozliwe szybko, bo tak jest korzystniej.

PS
                    To jak ci zrobia transfer, dostaniesz nieoczekiwanie kase z tytulu nadplaty? To
                    przyjedzzaj do Kolonii, wiesz, ze tutaj tance, hulanki, swawola....;-)
                    • asiunia.lux Re: Czy staze licza sie do work experience? 24.01.07, 15:16
                      > Czyli jesli (zeby ulatwic sprawe) placiles wczesniej takie same stawki jak na
                      > AD5 w Unii, to przeliczaja powiedzmy 5 lat w stosunku 1:1?
                      > A jak poczekac z wnioskiem 9 lat i w miedzyczasie bedziesz powiedzmy AD7*1,
                      to
                      > ci uznaja z tych 5 lat tylko 3, bo w miedzyczasie wiecej zarabiasz i masz
                      > wieksze skladki?

Byly, wszystko zrozumiales! (Jednak bystrzacha z Ciebie.... ;))

>To przyjedzzaj do Kolonii, wiesz, ze tutaj tance, hulanki, swawola....;-)

A Ty w Twoim powaznym wieku juz powinienes sie troszke ustatkowac, a nie tylko
                      hulanki i hulanki Cie w glowie....

• byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 16.01.07, 07:03
        emilcia: rozne sa wymogi, oto cytat z niemieckiego konkursu dla tlumaczy:
        "Die Bewerberinnen und Bewerber müssen Folgendes nachweisen:
        — ein an einer Hochschule nach einem mindestens vierjährigen Studiengang
        abgeschlossenes
        Übersetzer- oder Dolmetscherstudium oder
        — einen zur Promotion berechtigenden Hochschulabschluss."

Na zupelnie analogicznym konkursie polskim natomiast,
        "ein Bildungsniveau, das einem abgeschlossenen Universitätsstudium von
        mindestens dreijähriger Dauer, bescheinigt durch ein Diplom, entspricht"

Paw, po co sie nieptorzebnie wtracasz. Generalnie (tzn. nie wchodzac w
        specyfiki narodowe) jest tak ze sa studia
        - trzyletnie licencjackie
        - minimum czteroletnie magisterskie

I generalnie, znow bez wchodzenia w szczegoly, licencjat uwazany jest jest
        ukonczenie studiow zawodowych, magisterka za ukonczenie pelnych studiow
        uniwersyteckich. Co w tym takiego dziwnego (tylko prosze teraz bez przykladow
        ze w Pernambuco jest innaczej, nawej jak to Pernambuco jest Oxfordem, bo
        specjalnie podkreslilem kilkakrotnie slowo "generalnie")
        • paw_dady Re: Czy staze licza sie do work experience? 16.01.07, 22:33
          byly_eurokrata napisał:

> Paw, po co sie nieptorzebnie wtracasz. Generalnie (tzn. nie wchodzac w
          > specyfiki narodowe) jest tak ze sa studia
          > - trzyletnie licencjackie (3,5 nie 3)
          > - minimum czteroletnie magisterskie

siur juz widze podzial na roboli po 3,5 roku i naukowcow po 4 latach. znajdz 20
          szczegolwo rozniacych programy ;o)
          • byly_eurokrata Re: Czy staze licza sie do work experience? 19.01.07, 16:14
            paw_dady napisała:

> siur juz widze podzial na roboli po 3,5 roku i naukowcow po 4 latach. znajdz
            20
            >
            > szczegolwo rozniacych programy ;o)
            My nie mowimy o "naukowcach" tylko o dyplomach.
            Chcesz przyklad, prosze bardzo, z mojej uczelni (uniwersytetu z prawem
            nadawanie doktoratow) niemieckiej
            - 3 lata , tytul "akademisch geprüfter Übersetzer", do ukonczenia studiow
            wymaga sie mniej zaliczen niz na magistra, od 4 semsteru gosc ma tylko 1 jezyk
            glowny a nie 2 jak na studiach uniwersyteckich i dostaje dyplom, ze zna tylko
            jeden jezyk, bo zdaje egzamin koncowy tylko z jednego
            - minimum 4 lata: po czwartym semestrze sa nadal zajecia z drugiego jezyka,
            plus tlumaczenia fachowe z pierwszego, (trzyletni maja tylko tlumaczenia
            ogolne), egzamin koncowy z dwoch jezykow, poza tym egzamin pisemny z przedmiotu
            dodatkowego typu prawo, ekonomia (wymog: zaliczenie z 4 semestrow wykladow i
            cwiczen z danej dziedziny). Wiec jak widac roznic jest duzo.

Poza tym czemu sie tak dziwisz, w Polsce tez jest licencjat i magisterka,
            roznica jest moze troche dluzsza niz 1 rok, ale w polsce o ile wiem na studiach
            magisterskich ostatni semester jest bez zajec, tylko na pisanie pracy
            magisterskiej, wiec tak jakby go nie bylo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka