Dodaj do ulubionych

Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami

26.03.10, 07:55
Jest sporo luk prawnych.

W Niemczech sytuacja jest jasna. Istnieje zakaz używania znaków organizacji,
które zostały uznane za zbrodnicze i zlikwidowane przez państwa okupujące
Niemcy po II wojnie światowej.

W Polsce jest zakazane wychwalanie i propagowanie ustrojów totalitarnych,
między innymi niemieckiego narodowego socjalizmu. W Polsce można być ukaranym
za publiczne wygłoszenie zdania w stylu np. "Hitler dobrze zrobił z ...." albo
"Hitler za mało ich ..."

Jednakże prawie nie notuje się przypadków zwalczania propagandy
komunistycznej, zwłaszcza wybielania rosyjskiego komunizmu, najgorszego
barbarzyństwa w historii.
Obserwuj wątek
          • jimmyjazz czy pamiątki po ZSRR i PRL też będą zakazane? 26.03.10, 09:22

Jakoś symbole komunizmu nie przeszkadzają dziennikarzom GW.
            System równie zbrodniczy co narodowy socjalizm.

Tylko jest jedna różnica:
            - "pamiątki" po III Rzeszy kupują często kolekcjonarzy, mało kto
            paraduje w tym po ulicy.
            - koszulki czy czapeczki z idolami komunistów są kupowane i noszone
            powszechnie. To myślącemu człowiekowi dużo bardziej przeszkadza.

I powstaje pytanie - czy to że szefostwo GW należało do PZPR i
            aktywnie w niej działało jest jakimś wytłumaczeniem tego różnego
            traktowania?
            • hellbilly Re: czy pamiątki po ZSRR i PRL też będą zakazane? 26.03.10, 09:28
              Dobrze powiedziane. Koszulki z "boskim" Che można kupić sobie najzwyczajniej w
              świecie "ze straganu" na ulicy.

Tylko, że ja osobiście jestem przeciwny propagowania obu wersji socjalizmu -
              narodowego i globalnego w sposób koszulek itp. jak nie jestem już przeciwny
              sprzedaży gadżetów o wartości historycznej, służących do tworzenia prywatnych
              kolekcji. Jednak chyba niestety w tym kraju prywatny kolekcjoner nadal jest
              uznawany za złodzieja, kolekcje mogą być tylko państwowe!! Ku chwale ojczyzny!! ;-)
            • kassabian Lekko chłopcze kłamiesz 26.03.10, 09:38
              Zgadzam się z całą logiką wywodu odnośnie symboliki komunizmu i nierówności
              traktowania w/powiązanych przedmiotów w takich propagandowych akcjach.
              Lecz zaraz potem obsuwasz się w kłamstwo, mówiąc że szefostwo Gazety Wyborczej
              należało do PZPR - po co to robisz?
              Żeby zrobić z siebie oszołoma?
              A jeśli wiesz, kto z szefów GW był w PZPR to wal śmiało, nie oszczędzaj ich,
              piętnuj.
              Klasyczny przykład spieprzonego postu w sieci, panie kolego.
      • mareka7 Re: Brawo Allegro 26.03.10, 08:58
        bredzisz. czytales artukul?
        prawnicy allegro gotowi sa wykonczyc kazdego, kto zagrozic moze wplywom z
        prowizji. z tym sie specjalnie nie kryja. reszta allegro nie obchodzi.
        • junkier Komunistyczne lewactwo aborcja, CzeGevara 26.03.10, 09:13
          Komunistyczne lewactwo nad aborcja, propagowaniem CzeGewary, Lenina czy
          innych zbrodniarzy probuje przejsc do porzadku dziennego i bezczelnie
          atakuje znany portal.

To jest po prostu farsa.

Obrot pamiatkami wojennymi czy rekwizytami powinien byc dozwolony ze
          wzgledu chocby na rekonstrukcje wojenne bitew, ktore ciesza sie w naszym
          kraju olbrzymim powodzeniem i buduja swiadomosc historyczna w sytuacji,
          gdy ministerstwo Edukacji probuje bezczelnie obcinac godziny nauczania
          historii a nawet przyzwalac na reinterpretowanie roznych zjawisk
          histoirycznych, nierzadko w antypolskiej wersji, za co powinien byc
          kryminal.
        • tomcat21 A komunistyczne gadżety? Czemu GW ich nie zwalcza? 26.03.10, 09:24
          Koszulki z sierpem i młotem:
          www.3kwadrat.pl/sklep/product_info.php?products_id=649
          www.spreadshirt.pl/bialy-mlot-i-sierp-bluza-meska-C4412A4992487
          Koszulki z Leninem:

www.fajnakoszulka.com/product_info.php?products_id=6

Koszulki z Che Guevarą:

www.musicland.sklep.pl/index.php?manufacturers_id=56
          www.rockmetalshop.pl/product-pol-1185-CHE-GUEVARA-koszulka-kgdy-198-gd-.html
          www.koszulki.art.pl/?id=64&l=92444463935738
          www.mojeciuchy.pl/dane/54916/Koszulka_z_Che_Guevara.html
          www.europrosument.pl/koszulki/inne172koszulka-z-nadrukiem-che-guevara.html
          www.literia.pl/331261,Muzyka_Koszulki-bluzy-muzyczne_Che-Guevara-Koszulka-Meska.html

Handel koszulkami z Che Guevarą kwitnie w wielu miejscach.

Z Wikipedii (w polskiej wersji tego nie znajdziecie):

en.wikipedia.org/wiki/Che_guevara
          As the only other ranked Comandante besides Fidel Castro, Guevara was an
          extremely harsh disciplinarian who unhesitatingly shot defectors. Deserters were
          punished as traitors, and Guevara was known to send execution squads to hunt
          down those seeking to go AWOL.[57] As a result, Guevara became feared for his
          brutality and ruthlessness.[58] During the guerrilla campaign, Guevara was also
          responsible for the often summary execution of a number of men accused of being
          informers, deserters or spies.[59]

• flyhalf Re: Brawo Allegro 26.03.10, 09:29
          > prawnicy allegro gotowi sa wykonczyc kazdego, kto zagrozic moze wplywom z
          > prowizji. z tym sie specjalnie nie kryja. reszta allegro nie obchodzi.

to dokładnie jak ci "bojownicy" z neonazizmem za dotacje z Brukseli
          za free nie kiwneliby palcem...
    • von_hugoberg Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami 26.03.10, 08:10
      A portrety Stalina, Lenina lub koszulki z Che?
      To dozwolone!
      Może jeszcze dr Pol-Pot i paru innych co to działali "dla dobra ludzkości".
      Czemu winna jest znana od tysiącleci swastyka którą nazistowscy psychopaci
      wybrali jako swój symbol?!
      Mam w domu i sierp i młot. Jeśli to wystawię na Allegro, też będę miał kłopoty?
      • kassabian Re: Co jakiś czas temat wraca, a mnie to... 26.03.10, 08:31
        Mnie obchodzi o tyle, że nie będę mógł uzupełniać kolekcji odznaczeń drugowojennych, bo kupa nadgorliwców z politycznopoprawną koncepcją świata zdecyduje za mnie, czy tarcza za krym, albo oznaka strzelecka lub krzyż za kampanię w Polsce to propagowanie faszyzmu czy zwykłe kolekcjonerstwo.
        Pomyśl trzeźwo i spokojnie - bez względu na kolor partii rządzącej tym państewkiem, z kadencji na kadencję przybywa przepisów i instrukcji, jak masz żyć, co wolno, czego zabroniono pod karą grzywny itd.
        Przecież to dyktaturka choć w aksamitnych rękawiczkach.
        Co by jasne było - niePiS, nieLPR itd. Również nieSLD oraz niePO. Samo nie ;)
      • mareka7 Re: no i co z tego ? 26.03.10, 09:06
        pamiatki w muzeum ofiar nazizmu albo apartheidu, to nie propagowanie. ale na
        tych aukcjach kupuja nie muzea, tylko prywatne osoby. smiem twierdzic, ze jest
        duze prawdopodobienstwo, ze ich celem bedzie propagowanie. allegro jako podmiot
        dominujacy na swoim rynku mogoloby sie poczuc do odowiedzialnosci. ja bym tego
        oczekiwal. oczywiscie jednak tego nie zrobi, bowiem agresja tej firmy wobec
        kazdego, kto podejmuje dzialania grozace utrata chocby grosza z prowizji jest
        ogolnie znana.
        • zdzichu_bhp Dwie różne sprawy 26.03.10, 09:25
          Co innego pośredniczenie w sprzedaży a co innego propagowanie nazizmu. Jakoś nie
          znalazłem na aukcjach choćby z odznaczeniami niemieckimi z okresu II wojny
          światowej nawoływań treści rasistowskiej. Skoro nazizm jest zły i komunizm tez
          jest zły to dlaczego nie podnoszą krzyku na temat aukcji z Stalinem, Leninem i
          innymi pamiątkami po komunizmie? No i jeszcze Śmieszy mnie zakładanie przez
          sympatyków organizacji "Nigdy więcej" i sympatyzujących z nią szeroko pojętych
          anarchistów ciuchów z Che Guevarą jakby nie było komunistą będącym kolegą tego
          złego Fidela.
          Jeszcze inną sprawą jest naruszenie dobrego imienia serwisu (wpisanie SS w logo
          Allegro). Ciekawe czy jakby w logo organizacji "Nigdy więcej" wpisano swastykę i
          dystrybuowano by takie ulotki to czy organizacja by z tym nic nie zrobiła? Nie
          sądzę.
        • seydlitz Re: no i co z tego ? 26.03.10, 10:10
          mareka7 napisał:

> pamiatki w muzeum ofiar nazizmu albo apartheidu, to nie propagowanie. ale na
          tych aukcjach kupuja nie muzea, tylko prywatne osoby. smiem twierdzic, ze jest
          duze prawdopodobienstwo, ze ich celem będzie propagowanie.

Widać żeś w dupie był i gówno widział a śmiesz twierdzić, że nabywcy będą
          propagować nazizm! Na jakiej podstawie?

Nawet w BRD można kupować takie militaria, aczkolwiek trzeba przejść pewną
          procedurę. Ale głupek śmie twierdzić.
    • mateusztt Re: Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamią 26.03.10, 08:32
      W Polsce jest zakazane wychwalanie i propagowanie ustrojów totalitarnych,
      > między innymi niemieckiego narodowego socjalizmu. W Polsce można być ukaranym
      > za publiczne wygłoszenie zdania w stylu np. "Hitler dobrze zrobił z ...." albo
      > "Hitler za mało ich ..."

co do pierwszego zdania to zgoda, ale zdanie
      "Hitler za mało ich ..." zawiera krytykę w stosunku
      do Hitlera i jego metod :)

• and_nowak Co innego oryginał, co innego nówka 26.03.10, 08:57
      Oryginalne przedmioty z tamtych lat mają wartość
      historyczną/kolekcjonerską/pamiątkową. Podobnie jak np. łuk Attyli, czy topór
      jakiegoś okrutnego Wandala.
      Tu nie widzę problemu, by tym handlować.

Co innego jednak stanowią gadżety dla neofaszystów, produkowane TERAZ. Nie ulega
      wątpliwości, że przy obecnym stanie prawnym paradowanie w mundurze hitlerowca
      pod flagą ze swastyką jest zabronione. W Polsce i (zachodniej) Europie.
      Dochodzimy więc do pytania - czy takie rzeczy wolno produkować i sprzedawać? Czy
      wolno sprzedawać flagi ze swastyką?

Aha, jeszcze jedno: SUMIENIE. Niektórzy jeszcze je posiadają.
      Mnie np. sumienie nie dawałoby spać, gdyby w mojej fabryczce produkować raz
      flagi biało-czerwone, a raz te ze swastyką. Czy Allegro dopuściło by handel
      mydłem z ludzi, albo złotymi zębami wyrwanymi w Majdanku? Załóżmy przez chwilę,
      że to legalne - czy to wystarczy?

• bonizaur Re: Co innego oryginał, co innego nówka 26.03.10, 09:49
        Znaczy udział w inscenizacji grup odtwórczych podpada pod propagowanie nazizmu?
        :) W końcu oni tam paradują w mundurach hitlerowców.
        Załóżmy delikatnie, że nie - to skąd oni mają brać sprzęt, mundury itp. z epoki?
        Z wykopalisk - zabronione, nieestetyczne i niehigieniczne.
        Allegro w tym wypadku zachowuje się poprawnie: obrót takimi gadżetami NIE JEST
        ZABRONIONY, jak również ich posiadanie.
        Karalne jest dopiero ich niewłaściwe wykorzystanie.
      • a_weasley Re: Co innego oryginał, co innego nówka 26.03.10, 10:12
        And_Nowak napisał:

> Co innego jednak stanowią gadżety dla neofaszystów,
        > produkowane TERAZ.

Dla potrzeb rekonstrukcji historycznej używa się generalnie rzeczy
        produkowanych TERAZ, ponieważ zdaniem większości rekonstruktorów,
        które podzielam, miejsce oryginałów jest w muzeum. Jeszcze bagnet
        czy menażka to co innego, ale munduru oryginalnego po prostu szkoda.

> przy obecnym stanie prawnym paradowanie w mundurze
        > hitlerowca pod flagą ze swastyką jest zabronione.

Podstawę prawną poproszę. Dla flagi i dla munduru bez flagi. Ustawa,
        artykuł, paragraf, ustęp, punkt, litera.

> Mnie np. sumienie nie dawałoby spać, gdyby
        > w mojej fabryczce produkować raz
        > flagi biało-czerwone, a raz te ze swastyką.

A to jest Twoja sprawa i tylko Ty znasz wszystkie przesłanki Twoich
        decyzji. Zdun raz stawia piec na plebanii, a raz w burdelu.
    • teyoo Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami 26.03.10, 08:59
      "Portal ignoruje głosy protestujących, a grupie artystów, którzy przerobili logo grozi sądem."

Czemu im to przeszkadza? Skoro zezwalają na handelek nazistowskimi przedmiotami, to muszą uważać, że to nic wielkiego. No więc czemu uraziło ich użycie w logo symboli związanych ideologicznie z przedmiotami, KTÓRE ZEZWALAJĄ SPRZEDAWAĆ na swoim portalu?
      Cóż za niekonsekwencja!
    • qwertyugazeta Ta nagonka na Allegro jest skandaliczna 26.03.10, 09:16
      Po pierwsze - handlowanie nazistowskimi pamiątkami jest LEGALNE. Nie wiem czy protestujący rozumieją to słowo?!

Po drugie nie ma w tym nic złego z punktu widzenie moralnego i prawnego. W końcu to tylko oryginalne pamiątki. Czy muzea wojskowe muszą też zniszczyć czy wycofać np. egzemplarze niemieckich czołgów lub samolotów bo niektórym oszołom kojarzy się to z nazizmem tak bardzo że nie mogą znieść ich widoku?!

Po trzecie - aboslutnie nie jest to nawoływanie na nienawiści rasowej.

Po czwarte jakby te całe stowarzyszenie było takie cacy to równicześnie apelowałoby aby zakazać sprzedaży koszulek z podobiną mordercy Che, Fidela i innych lewicowych tyranów. Oburzaliby się również na sprzedaż pamiątek po okupacyjnej armii radzieckiej itd. A tu kurwa nic! Podwójne standardy???

Po piąte - wkurwa mnie niesamowicie jak jakieś oszołomy próbują limitować mi wolność. Moje pieniądze i moja sprawa jakie pamiątki kupuję i jakie pamiątki sprzedaję.
      • hellbilly Re: Ta nagonka na Allegro jest skandaliczna 26.03.10, 09:39
        Na szczęście polskie, państwowe muzea nie mają zbyt wielu czołgów niemieckich!!

Mówię tu na szczęście bo nie wiedzą jak się z nimi obchodzić, najlepiej zostawić
        coś pod gołym niebem i niech gnije sobie, a przy okazji każda prywatna
        inicjatywa dążąca do wyciągnięcia takiego antyku z rzeki itp. dążąca do
        odrestaurowania go jest nazywana złodziejstwem...
      • prawdziwy_komutator Re: Ta nagonka na Allegro jest skandaliczna 26.03.10, 10:00
        qwertyugazeta napisała:

> Po pierwsze - handlowanie nazistowskimi pamiątkami jest LEGALNE. Nie wiem czy p
        > rotestujący rozumieją to słowo?!

No proszę. Sprzedaż oprogramowania też jest jak najbardziej legalna. A jednak
        allegro przypiernicza się i ogranicza możliwość obrotu egzemplarzami
        oprogramowania. To ci nie przeszkadza?
    • mareka7 Allegro zarabia na handlu wszystkim 26.03.10, 09:20
      co nie jest jawnie zabronione.
      Poza tym bedzie ignorowac albo grozic kazdemu, kto mogly przyczynic sie do
      straty jednego grosza prowizji.
      Nie od dzis wiadomo, ze ta firma chroni jedynie sprzedawcow, kupujacych i
      kazgego innego ignorujac (albo grozac sadem).
      Nie ma co liczyc na poczucie solidarnosci spolecznej tego dusigrosza.
        • trv A dlaczego miałoby nie bronić? 26.03.10, 09:48
          A dlaczego miałoby nie bronić? Allegro to nie jest działalność charytatywna, jej
          klientem jest sprzedawca więc to całkowicie naturalne, że chroni swoich źródeł
          zysku jak tylko może. Jeśli ktoś tego nie jest w stanie zrozumieć, cóż proponuję
          nigdy nie zakładać własnej działalności gospodarczej bo to może się źle skończyć.

Natomiast co do samych pamiątek: medale, mundury czy elementy ekwipunku zarówno
          wermachtu czy SS czy nawet flagi i chorągwie w 99% są nabywane nie przez
          neofaszystów ale przez kolekcjonerów militariów (którzy np kolekcjonują wszystko
          związane z II WŚ czy samą kampanią wrześniową) lub przez rekonstruktorów
          historycznych, którzy w bardzo ciekawy sposób propagują wiedzę historyczną
          fajnie się przy tym bawiąc. Z tego co się orientuje wszystkie grupy rekontrujące
          wojska nazistów mają w statutach zapis o absolutnym zakazie propagowania tego
          systemu.

Poza tym Ci którzy najgłośniej krzyczą i są najbardziej zbulwersowani sami
          najczęściej noszą koszulki z Che lub Leninem gdzie dla mnie jest to tak samo
          bulwersujące jak noszenie koszulek z Hitlerem lub Goebbelsem. Jedno i drugie to
          propagowanie totalitarnego i zbrodniczego systemu, zresztą mającego wspólne
          korzenie.
    • hellbilly Allegro zarabia na handlu nazistowskimi pamiątkami 26.03.10, 09:25
      Komuś naprawdę się nudzi i brakuje mu zajęcia żeby robić z tego powodu aż taką
      awanturę. Większość ludzi co kupują takie gadżety to kolekcjonerzy,
      rekonstruktorzy i inni tego typu delikwenci, a nie wściekli neonaziści.
      Spokojna głowa Ci sobie wolą kupić dres, kastet lub inny gadżet, który ułatwi
      uszkodzenie kogoś.

Wkurza mnie, że cały czas się uderza gdzieś tam z boku w ludzi którzy nie mają
      związku z neonazizmem zamiast tępić tych prawdziwych, których można spotkać na
      meczach (vide Łódź) chociażby no ale wiadomo, tacy to niebezpieczniejsi są.

Jednym słowem - odwalcie się od kolekcjonerów, zajmijcie się prawdziwym
      problemem!! Już parę dni temu była jedna błyskotliwa akcja policji
      zatrzymaniem kolekcjonerów broni i szumnym nazywaniem ich HANDLARZAMI BRONIĄ.
      Szkoda, że wśród tych groźnych broni były wiatrówki hehehe
    • garnek_z_neolitu No i co z tego, sam zbieram pamiatki po III Rzeszy 26.03.10, 09:29
      Mam znaczki z Hitlerem, zelazby krzyz, pozlacany noz z orlem rzeszy i
      statuetke Oprawcy zakupiona na Wegrzech.

Nienawidze przy tym ideologii totalitarnych i zaden z tych przedmiotow nie
      nawoluje mnie do nienawisci rasowej i innej. Za to dzialania Nigdy Wiecej
      sprawia ze za niedlugo bede musial kupowac pamiatki od jakichs typow spod
      ciemnej gwiazdy (jeszcze mnie ktory zabije). Dla wyjasnienia - nie ograniczam
      sie do III rzeszy, tak samo mam pamiatki z ZSRR, PRL oraz np. Wojny Secesyjnej
      (choc te ostatnie nie sa autentyczne).
    • trueapasz Prawnicy Allegro BRAWO :) 26.03.10, 09:42
      Prawnicy allegro dobierzcie sie do stowarzyszenia nigdy wiecej na pewno jest
      tam troszke kasy do wyciągnięcia na cele dobroczynne, mają jeszcze kase
      wyłudzoną przez pana Kornak od leśnych ludków z PZPN

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka