Dodaj do ulubionych

Gdyby generał Świerczewski nie pił, masakry by ...

21.04.12, 23:34
Na proszę, generał a pijak. Co by było gdyby zabił Prezydenta Bieruta?
Też by bronili honoru oficera?
Obserwuj wątek
   • zuq1 A w 1939 roku nad Bzurą... 22.04.12, 13:21
    Wyobraźcie więc sobie, że w 1939 roku, kiedy Niemcy już 8 września dotarli do przedmieść Warszawy, niemiecka generalicja pije i lekceważy informacje, że polski opór tężeje, a generałowie Kutrzeba i Bortnowski zagrażają jednostkom niemieckim na tyle, że trzeba się cofać po Łódź. Ci jednak wolą przepędzać pętaków sztabowych pistoletami... To się oczywiście w głowie nie mieści, a to dlatego, że wojsko niemieckie to byli profesjonaliści, a Świerczewski i jemu podobni z sowieckiego nadania to dyletanci. I to by było na tyle w temacie.
    • danuta49 To może lepiej Ardeny,albo Kock porównać...;-) 25.04.12, 20:55
     Ta bitwa wydarzyła się na tydzień przed kapitulacją Berlina i 2 tygodnie - Niemiec.W takich sytuacjach dzieją się różne szaleńcze akcje, które chwilowo(!) dają powodzenie... na krótko. Zwycięzcy zwykle już świętują zwycięstwo, a tu jakieś Ardeny czy inny Kock i cały marsz gen.Kleeberga, który akurat rozbił świętujących profesjonalistów. 8 września był początek wojny - mogli uderzyć alianci, jeszcze nie uderzyli Rosjanie. Niemcy toczyli, z przewagą, ale normalne działania wojenne...
     • zuq1 Re: To może lepiej Ardeny,albo Kock porównać...;- 26.04.12, 08:59
      Akurat ten post napisałem przed zapoznaniem się z całym artykułem w papierowym wydaniu. I wychodzi na to, że gen. Świerczewski chlał tak dosyć od zawsze. Poza tym II AWP w 1945 według opisów była gorzej wyszkolona i miała gorszą kadrę niż WP w 1939. A Niemcy, choć już dogorywały, wysyłały na front ostatnie rezerwy i tak rozbiły polskie jednostki w puch. A taki gen. Maczek od zachodu idąc notował raczej zwycięstwa niż klęski. Zresztą ten Kock to nie wiem czy trafione porównanie, patrząc na skalę działań i liczbę ofiar po obu stronach. Równie dobrze mogłabyś do kampanii wrześniowej zaliczyć jakąś zwycięską potyczkę Hubala.
  • mariatg8 Typowe chamskie naginanie historii . 21.04.12, 23:50
   Nie broniąc Generała jak Częstochowy , trzeba przypomnieć , że atak Schoernera był możliwy , ponieważ "sojusznicy" odsłonili poprzez niepodejmowanie ofensywy lewe skrzydło nacierającej 2 Armii WP . Dlatego Generał MUSIAŁ zwinąć nacierający na Drezno trzon armii i zawrócić na Budziszyn . Że był to manewr rozpaczliwy - to był , ale nie z winy Generała . Przedstawianie Go jako nieprzytomnego pijaka jest bezczelnym chamstwem wobec zmarłego , który jak zwykle nie może się bronić . Dlatego nie czytam szmatławych dodatków "chistorycznych" G...na W...czego .
   • buj_w_chucie Re: Typowe chamskie naginanie historii . 22.04.12, 14:44
    W takim wypadku jednostka ma zabezpieczyc skrzydla wlasnymi silami, kosztem spowolnienia posuwania sie do przodu.

    Walter juz w Hiszpanii wykazal sie jako absolutny ignorant. Pod pistoletem potrafil zmusic Brygady Miedzynarodowe do obrony zajmowanych pozycji, natomiast nigdy nie zmajstrowal udanego ataku.
   • luxc Re: Typowe chamskie naginanie historii . 22.04.12, 18:54
    Moim zdaniem mariatg8 pieprzysz bzdury, próbując bronić komuszego debila. Z tego co ja czytałem to Walter zabrał ze sobą kilka "sojuszniczych" dywizji na tą wariacka akcję, która powstała w jego chorym umyśle. Ruscy wiedzieli że to pijak, jak również że ten pijak został wytypowany na bohatera, więc nie wolno mu przeszkadzać, nawet jeśli bez niczyjego rozkazu zabrał część sił radzieckiej grupy armii i pomaszerował na Drezno. Cała akcja od początku nadawała się na kulę w łeb dla Waltera, a zły "przeszkadzający" radziecki generał Koniew uratował resztki polskiej armii przejmując nad nią dowodzenie. Polecam na początek prostą wikipedię, pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Budziszynem_(1945) a później poczytaj coś poważniejszego na ten temat (tylko nie podręczniki z PRL'u), to może przestaniesz bronić polskiego bandyty.
   • 1410_tenrok co ty opowiadasz marysia.............. 23.04.12, 00:30
    swierczewski jest już historią. A o historii należy dyskutować i mówić otwiarcie. Siwerczeski to nie jest ikonka, aby sie pod nią modlić. II AWP wcale nie była słabym związkiem operacyjnym. I miała szansę się wybronić. Jednak opisy przeprowadzenia operacji saskiej urągają wszelkiej logice. Gadanie, że amerykanie wiedzieli, a Sowieci niewiedzieli jest też bełkotem, ponieważ amerykanie informowali Sowietów o wszystkim. Gadanie, że ktoś odsłonił lewą flankę jest również bzurą, zważywszy na fakt, że w końcowej fazie to koniew musiał za tego alkoholika wyciągać, jak to się mówi gorące kartofle z ogniska!!!

    Jeżeli nie czytasz GW, to po jakiego ciulika tu sie produkujesz???
   • kapitan.kirk Re: Typowe chamskie naginanie historii . 23.04.12, 09:54
    mariatg8 napisał:

    > Nie broniąc Generała jak Częstochowy , trzeba przypomnieć , że atak Schoernera
    > był możliwy , ponieważ "sojusznicy" odsłonili poprzez niepodejmowanie ofensywy
    > lewe skrzydło nacierającej 2 Armii WP . Dlatego Generał MUSIAŁ zwinąć nacierają
    > cy na Drezno trzon armii i zawrócić na Budziszyn .

    Ehem; a oni to wg Ciebie zrobili w tajemnicy przed Świerczewskim? A 2 Armia nie miała własnego rozpoznania, lotnictwa, wywiadu...?
    Pzdr
  • ja.ja222 Gdyby generał Świerczewski nie pił, masakry by ... 22.04.12, 02:06
   Pomijając osobę tegoż człowieka rodzi się pytanie czy żołnierze jemu podlegli, nie zajmujący się sprawami politycznymi, dający tak wiele krwi i trudu w zmaganiach z szwabami, źle dowodzeni, nie zasługuja na coś tak samego, jak ci z Falais, Monte Casino itd.? Czy to ich wina, ze ich 5 minut wypadło w innym miejscu i czasie? Czy nagle historia, historycy, spoczeństwo splunęło na nich bo byli na wschodzie a nie na zachodzie? Czy walczyli świadomie o coś innego? Tyle ofiar, tyle krwi i to więcej niz pod wychwalane Monte Cassino...Dla jednych róże dla innych g...
   • dzielanski Wiń za to komunistycznych historyków 22.04.12, 10:09
    Monte Cassino było jednak zwycięską bitwą (choć nam, Polakom to zwycięstwo na wiele się nie zdało). W PRL oficjalna propaganda znacznie więcej niż o Cassino mówiła o Wale Pomorskim i Kołobrzegu zdobywanym przez 1. Armię WP. Natomiast w latach osiemdziesiątych XX w (jak było wcześniej - nie wiem, bo w latach 70' dopiero uczyłem się czytać) można było odnieść wrażenie, że 2. Armia WP została sformowana za późno, żeby wziąć udział w jakichkolwiek walkach. Po prostu, poniesienie tak gigantycznych strat w chwili, gdy Niemcy leżały już na łopatkach było tematem niezwykle wstydliwym. Czy winą obarczymy Świerczewskiego, czy bratnią Armię Czerwoną, czy dowódców niższego szczebla w 2. Armii WP, to winę za tę tragedię ponieśli sowieccy lub prosowieccy wojskowi, a wiec ludzie sprawujący w latach 1945-89 faktyczną władzę na terenach pomiędzy Łabą i Czukotką.
     • 1410_tenrok która bitwa była zwycieska? 23.04.12, 00:10
      Tak pod Budziszynem i pod Niesky? Misiaczku, a dzieć to pod Falaise lub pod Monte Cassino rozbito sztaby polskich dywizji wycięto je w pień (jak np. 5 DP/II AWP, Gen. Waszkiewicz).

      Swierczewski, po raz kolejny (od 1941 roku, kiedy to za głupotę zdjęto go z dowództwo uprzednio bezsensownie wykrwawionej 216 dywizji strzeleckiej) pokazał, że jest idiotą, a nie dowódcą. Zgrupowanie Schoernera to jedno, a zasady prowadzenia prowadzenia operacji saskiej, który wołały o pomstę do nieba, to insza inszość. Swierczewski był po prosty alkoholikiem i niczym więcej. W PRL budowano legende tego bandyty.
    • erg_samowzbudnik Re: Wiń za to komunistycznych historyków 22.04.12, 13:11
     Niedawno oglądałem program o zdobyciu Rzymu i cała wcześniejszą kampanię . Wychwalano pod niebiosa Kanadyjczyków ale o Polakach nikt się nawet nie zająknął .
     Podobnie było w programie o rozszyfrowaniu Enigmy.
     Już nie wiem , czy nasz wkład był taki niewielki , czy być może tak nas ktoś sekuje. Daleko mi do teorii spiskowej .
  • grba Gdyby generał Świerczewski nie pił, masakry by ... 22.04.12, 07:23
   W zeszłym roku dostałem do przeczytania kilka książek wspomnieniowych członków OUN, UPA, głownie banderowców.

   Książkę Wasyla Hałasa (Вacиль Гaлaca) kończy wywiad z nim samym (Strategia w latach 1945-1947 na Zakerzonii). Hałas-"Orłan" zastępca prowidnika ds. polityczno-propagandowych OUN Kraju Zakerzońskiego tj, Jarosława Starucha-"Stiaga", odnosi się do śmierci Świerczewskiego.

   Bohdan Huk (Бoгдaн Гyк) Ukrainiec z Polski zadał mu m.in. takie pytanie: "Do tej pory nie jest jasne, kto stał za śmiercią generała Świerczewskiego."

   Hałas:
   "Dla nas było jasne, że generał Świerczewski znalazł śmierć od kul UPA; zaraz po tym przeczytałem raport komendanta "Chrynia" o całej tej akcji, chociaż on sam nie wiedział kogo zabili jego striłcy. O tym, że tam poległ generał "Walter" dowiedziałem się na drugi dzień z radia i prasy. Sam "Chryń" tyle wiedział, że będzie przejeżdżać wysokiej rangi wojskowa delegacja.

   Z militarnego punktu widzenia to chwalebny sukces UPA. Tak samo z propagandowej strony, ta zasadzka była dla nas korzystna, bo przełamywała blokadę informacyjną o naszej walce. Pisała o niej nie tylko polska ale i cała europejska prasa. Tak więc akcja przeciwko generałowi Świerczewskiemu była bezsprzecznie sukcesem, a my dobrze rozumiemy, że nie miała ona żadnego związku z późniejszą deportacją Ukraińców na Zachód."

   s. 250.
   odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/9668461126m.jpg
   Od siebie dodam, że w książce trudno znaleźć poważną refleksję na temat stosunku UPA do Polaków. Autor konsekwentnie nie koreluje wielu zdarzeń i z ich następstwami, na przykład śmierci Świerczewskiego z "Akcją Wisła".
  • grba Świerczewski w ukraińskim filmie 22.04.12, 07:36
   Na youtube można było obejrzeć ukraiński film z 2003 roku "Żelazna sotnia" (Зaлізнa coтня) opowiadający o walce UPA z Armią Czerwoną i Ludowym Wojskiem Polskim na terytorium obecnie wschodniej Polski. Film jest ukraiński i mamy heroizację UPA w najlepszym sowieckim stylu. Postacie Polaków, polskie mundury to ordynarna karykatura, ale w tym akurat Studio im. Dowżenki ma tradycje...

   Świerczewski na przykład wygląda tak
   odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/swiercz.jpg
  • grba Karol Świerczewski ps. "Le français Armée" 22.04.12, 07:48
   W muzeum WP wystawiano pamiątki po Karolu Świerczewskim Walterze, nie wiem jak jest teraz.

   Ps. Walter czyli można by się spodziewać produktu firmy Carl Walther GmbH z Ulm i Arnsbergu, a tu mamy tymczasem pasztet francuski:
   odkrywca.pl/forum_pics/picsforum16/swierczewski2.jpg
   Francuski pistolet "Le français Armée"
   odkrywca.pl/forum_pics/picsforum16/francaisarmee.jpg
  • 2berber Wymagania wobec gazety. 22.04.12, 09:50
   GW chyba nie rości sobie prawa do miana gazety naukowej.
   Rynek (poziom czytelników) wymaga by GW stawała się tabloidem.
   Jednak podsycanie animozji etnicznych jest stąpaniem po cienkiej linie :-(.
  • art.usa.live Gdyby generał Świerczewski nie pił. Brawo B. Wieliński 22.04.12, 09:51
   świetny artykuł z wyłożeniem historii którą mogę tylko potwierdzić.

   Przyszedł czas że prawdę historyczną należy otwarcie pisać,
   nie wykręcać jak w PRL albo chciane oszustwa w PISie.

   Należy dodać że niektórzy Polscy dowódcy z Rosyjskiej szkoły,
   celowo doprowadzali do niszczenia Polskiego żołnierza.

   Człowiek ma dwie nogi i dwa przekonania;
   jedno jak mu dobrze idzie, i jedno jak mu żle idzie.
   Te ostatnie zwie się religia.
   (K. Tucholsky)
   • antrop Gdby głupota mogła fruwać to wszyscy z IPNu by 22.04.12, 10:20
    Nie wiem kto wziął redakcję tego dodatku historycznego ale chyba "elyty" IPN.
    latali jak prezydencki samolot!
    Dziś klęska II Armii jest spowodowana tym że Świerczewski pił a nie np. dużymi silami Niemców! Zbrodnie niemieckie też są spowodowane tym samym. Przecież Niemcy wciąż mieli olbrzymią siłę! Tydzień temu można było przeczytać że tragedia Stalingradu nie była spowodowana planami hitlerowców tylko tym że Ruski naczelnik miasta nie zdobył odpowiedniej ilości zapasów! Zdanie dalej pisze że Niemcy magazyny zbombardowali i spalili. Więc gdyby zgromadził głód byłby taki sam a straty byłyby jeszcze większe! To jest żałosna propaganda! Wybielająca Niemców i oczerniająca ich przeciwników. IPN walczy z Polską! i to jest wystarczający powód by IPN zlikwidować i zabrać im kasę. Zabrać też kasę na dodatek historyczny albo zamknąć GW
    • menuet1 Re: Gdby głupota mogła fruwać to wszyscy z IPNu b 22.04.12, 11:49
     Absolutna zgoda !
     Dla przypomnienia - Drezno leży nad Łabą . Schoerner ,żeby ruszyc na Berlin musiał znac amerykanskie plany !
     Młodzików , którzy o wojnie tylko słyszeli mogę zapewnic ,że w warunkach wojennych też by pili.
     Świerczewskiego nie da się usunąć z bohaterskiej galerii . Próbują tego nieprzejednani wrogowie 'komunizmu' . Komunistą Świerczewski był napewno.
     Losy Polaków są tak pokręcone , że wstydzić powinien się ten co za udział w wojnie 20-go roku zauważa 'zdrajców' tylko po jednej stronie ...Bronikowski przykładem . Nie chce się wymieniać tych , którzy siłą wcieleni walczyli ze swoimi. Wojna nie może podlegać ,kryteriom cywilnym w ocenach moralnych. Wynaturzenia stają się normą !
     • tacx Re: Gdby głupota mogła fruwać to wszyscy z IPNu b 22.04.12, 18:25
      > Losy Polaków są tak pokręcone , że wstydzić powinien się ten co za udział w woj
      > nie 20-go roku zauważa 'zdrajców' tylko po jednej stronie ...Bronikowski przyk
      > ładem . Nie chce się wymieniać tych , którzy siłą wcieleni walczyli ze swoimi.
      > Wojna nie może podlegać ,kryteriom cywilnym w ocenach moralnych. Wynaturzenia s
      > tają się normą !

      Moze tak lepiej poczytać zanim się coś napisze. Świerczewski nie był przymusowym ochotnikiem. On chciał i z pełną swiadomoscia realizował program Związku Rad. Był sowieckim oficerem który stworzył oddziały będące dziś rosyjskim Specnazem. Poszedł na Polskę bo tak nakazywały mu poglądy i droga kariery a nie przymus.
      Bohaterem żadnym nie był i żadne usprawiedliwienie nie wymaże z historii Kąkolewnicy, Budziszyna czy Wiazmy O jakiej bohaterskiej galerii ty piszesz? Co to za bohater co stawał na czele sowieckich sotni ruszając na kraj swoich przodków? Może w Hiszpanii okazał sie bohaterem? Dokonywał rzezi dokładnie tak samo jak frankiści a może i gorszych mimo że żołnierzem był tam skutecznym.
      owszem - są przekazy wedle których Swierczewski był zupełnie innym człowiekiem niż ten znany z czarnej legendy tyle że nikt tych przekazów jaroszewicza nie jest już w stanie zweryfikować. Ponoć na starosć stał się patriotą i zaczął śledzić radzieckich szpiegów sobowtórów w PRL. Zdemaskował Bieruta i Światłę i przez to zginął. Dziś jednak wiemy że strzelanian pod baligrodem to była przypadkowa strzelanina sprowokowana głupotą Waltera który dał się podpuścić i nadał rozkaz wyjazdu na wizytację. O tym że został podpuszczony świadczy to ze UPA wiedziała wcześniej że ktoś znaczny jedzie wiec musiał być kret i ktoś komu zalezało aby Świerczewskiego w to wmanewrować.
      jaroszewicz w latach '70 nakazał zbadać ta sprawę i dostał kiedyś telefon z pogróżkami. jego żona też.
    • r1111111 Re: Gdby głupota mogła fruwać to wszyscy z IPNu b 22.04.12, 18:01
     antrop napisał(a):
     > IPN walczy z Polską! i to jest wystarczający p
     > owód by IPN zlikwidować i zabrać im kasę.

     Jasne. I poza tym "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam"
     Tytuł swojemu wpisowi Sz.P. dał nad wyraz osobisty.
     Samokrytyka rodem z początku lat 50-tych. Ma Sz.P. to PO tatusiu, czy jeszcze od siebie?
   • 2berber Re: Gdyby generał Świerczewski nie pił. Brawo B. 22.04.12, 10:20
    art.usa.live napisał:
    > Należy dodać że niektórzy Polscy dowódcy z Rosyjskiej szkoły,
    > celowo doprowadzali do niszczenia Polskiego żołnierza.

    Bzdura! Nawet z zastrzeżeniem słowa "niektórzy".
    Znałem :-( i znam wielu byłych żołnierzy 1 i 2 Armii LWP.
    Tych z 2 Armii żyje więcej i nikt z nich i nigdy nie zarzucał ówczesnym dowódcom
    celowego uśmiercania swoich ludzi.
    Więcej napiszę, nie ma chyba przypadku w historii ludzkości by celem jakiegoś
    dowódcy było uśmiercanie swoich ludzi.
    art.usa.live - zastanów się co piszesz, albo idź do lekarza.
  • 34alex Gdyby generał Świerczewski nie pił, masakry by ... 22.04.12, 12:00
   Do:) KRAWEZNIKU KOMUSZY !!!!!!
   Zycie i ciaglosc nie zalezy od dobrej woli jakiegos:paralityka,pijaczka i psychopaty,zawartych w odleglej Jalcie.Tym bardziej,ze to Twoje parchy sfalszowaly"Referrendum Ustrojowe" czyli 3xTak.Swoim terrorem sami doprowadziliscie do akcji odwetowych,a swoja Wiara w opieke Armi Czerwonej udowodniliscie,ze jestescie tylko Stalinowska Agentura.Zabiegajac o uznanie i przekazanie wladzy przez RP na Emigracji,sami uznaliscie caly tamten okres za rzady bcej agentury.Nie bylo nowej Kapituly.Byly tylko czerwone malpy,malpujace tradycyjne instytucje i czyniace z nich i z siebie posmiewisko !!!!
  • menuet1 Sztuka wojskowa [wojenna] ! 22.04.12, 12:03
   Artykuł jest czysto propagandowy !
   Autor niczego nie wie o wyczynach Pattona na Sycylii , o 'wzorowym' przygotowaniu inwazji przez Eisenhowera i Montgomerego , o niepoczytalnym ataku spadochronowym w Holandii , o Ardenach, o niepotrzebnym Monte Cassino , o genialnej obronie Pearl Harbour , o przypadkowym zwycięstwie nad japonską flota ....itd. itd.
   Tak zupelnie na koniec - o istnieniu armii Schoernera wiedzieli tylko Amerykanie ale nie zrobili nic bo ona była po wschodniej stronie Łaby!!!
   Uczcie się historii historycy IPN ...i nie tylko!!!
   • hmsbirmingham Re: Sztuka wojskowa [wojenna] ! 22.04.12, 13:33
    menuet1 napisał:

    > Autor niczego nie wie o wyczynach Pattona na Sycylii ,

    Sycylia została zdobyta w niemal mistrzowski sposób. Warto studiować kampanię żeby wiedzieć jak przeprowadzać operację. I co niby takiego robił Patton na Sycylii? Że strzelił w twarz jednego z żołnierzy? Jeżeli będziemy się zajmować takimi kwestiami, to II wojna światowa będzie musiała być analizowana pod względem etycznym przez następne 3 miliony 241 tys. lat, bo działo się w czasie niej mnóstwo gorszych rzeczy.

    >o 'wzorowym' przygotowan> iu inwazji przez Eisenhowera i Montgomerego

    Której inwazji?

    >o niepoczytalnym ataku spadochronowym w Holandii

    Operacja 'Market Garden' była całkiem nieźle zaplanowana i nienajgorzej wykonana.

    >o Ardenach

    No, co z Ardenami? Alianci zatrzymali i odrzucili niemiecką ofensywę, niszcząc zdolność armii niemieckiej do przeprowadzania operacji ofensywnych. Czyżby w czasie PRL Ardeny kończyły się niemieckim zwycięstwem?

    Jeżeli ktoś ma ochotę na wypisywanie bzdur, dlaczego nie wybierze sobie jakiejś operacji która faktycznie była jedną wielką porażką i głupotą od samego początku? Np rajd na Dieppe.
    Oczywiście Dieppe było porażką tylko pod względem militarnym, politycznie Churchill osiągnąl swoje cele.
    • danuta49 1.Naucz się ortografii!2.Naucz się myśleć!!!;-) 22.04.12, 13:48
     >Alianci zatrzymali i odrzucili niemiecką ofensywę, niszcząc zdolność armii niemieckiej do przeprowadzania operacji ofensywnych.<
     1.Po polsku jest "ohydny" oraz "Piłsudski"...;-)
     2.Jakoś ta armia jeszcze tych zdolności ofensywnych nie utraciła - te same niemieckie armie pancerne próbowały potem ofensywy nad Balatonem...;-)
     3.Po małych modyfikacjach:"Rosjanie zatrzymali i odrzucili niemiecką ofensywę(Schornera!), niszcząc zdolność armii niemieckiej do przeprowadzania operacji ofensywnych." Tym razem zdolność ofensywna została zniszczona całkowicie - Niemcy skapitulowały...;-)
      • danuta49 Nie tylko nie myślisz-nawet googla nie znasz!!! 22.04.12, 14:57
       1.>Jakie armie pancerne nad Balatonem? Te parę czołgów to miały być te armie pancerne?<
       2.> A Rosjanie w 44 i 45 mogli się iść pie...ć z powrotem na Wschód gdzie ich miejs
       ce. <
       ad 1. Armia pancerna SS była jednym z najwartościowszych związków pancernych Hitlera(do końca!) i uzupełniano ją w pierwszej kolejności. A to ona m.in.walczyła w ofensywie nad Balatonem...
       ad.2 Gdyby jednostki z frontu wschodniego znalazły się w Normandii w 1944, to alianci nawet by nie pomyśleli (!) o desancie...;-) Poczytaj trochę o składzie wojsk i stratach Niemców na wschodzie i zachodzie...
       • hmsbirmingham Re: Nie tylko nie myślisz-nawet googla nie znasz! 22.04.12, 15:18
        ad 1. Armia pancerna SS była jednym z najwartościowszych związków pancernych Hi
        > tlera(do końca!) i uzupełniano ją w pierwszej kolejności. A to ona m.in.walczył
        > a w ofensywie nad Balatonem...[/b]

        Gdyby resztki grup armii Południe i Wschód spróbowały ofensywy na prawdziwym froncie, przeciwko prawdziwym żołnierzom, to nic by nie wskórały.

        > ad.2 Gdyby jednostki z frontu wschodniego znalazły się w Normandii w 1944, to a
        > lianci nawet by nie pomyśleli (!) o desancie...;-) Poczytaj trochę o składzie
        > wojsk i stratach Niemców na wschodzie i zachodzie...

        Absolutnie fantastyczna rzecz - II wojna światowa skończyłaby się zrzuceniem bomb atomowych na Berlin i Monachium, oszczędzonoby miliony żołnierzy i cywilów którzy tak zgineli w czasie walk konwencjonalnych, a w Polsce nie byłoby po wojnie pie...nych komunistów.

        To tylko czerwoni myślą że gdyby nie Ruscy, to Niemcy wygraliby wojnę
         • hmsbirmingham Re: Głupiś!USA miało 2(!) bomby i to w sierpniu! 22.04.12, 19:16
          Od głupich kobieto to możesz swoje dzieci wyzywać, a ode mnie się odpie...uprzejmie.

          A bomby atomowe wystarczyły żeby rzucić na kolana Japonię, więc na Niemcy by wystarczyły bez problemu. W Tokio też od nalotów konwencjonalnych zgineło więcej ludzi niż w Hiroshimie, ale efekt psychologiczny w czasie wojny jest na ogół czynnikiem decydującym.
          • danuta49 Głupiś podwójnie-nic nie wiesz,a i tego nie wiesz! 22.04.12, 20:02
           1.Równolegle z bombami atomowymi ci,tak lekceważeni przez ciebie Rosjanie, rozbili w 2 tygodnie armię kwantuńską i właściwie odcięli Japonię od zasobów(surowce) okupowanej przez nią części Chin. W Japonii już wiedziano, że wojna jest przegrana i szukano honorowego pretekstu do jej zakończenia. Cesarz Japonii nie chciał zagłady swojego kraju i to poparł...
           W Niemczech Hitler chciał walczyć i walczył do śmierci...
           2. Amerykanie 1(!) udaną próbę atomową przeprowadzili już po(!) kapitulacji Niemiec w czasie konferencji w Poczdamie.Mieli materiał jeszcze na 2(!) bomby, o czym Rosjanie świetnie wiedzieli...bo przecież dokładnie tą bombę kopiowali;-) Rok wcześniej w 1944 bomba była w powijakach.
           Co do efektów psychologicznych - nalot dywanowy 1000 samolotów czy bomba atomowa - dla zainteresowanych bez różnicy, a i efekty zbliżone - poczytaj sobie o burzach ogniowych po nalocie dywanowym bombami zapalającymi. I był taki środek na te efekty - nazywał się gestapo...;-)
           G... wiesz, a się mądrzysz...;-)
           • hmsbirmingham Re: Głupiś podwójnie-nic nie wiesz,a i tego nie w 22.04.12, 22:13
            Tak jak kłamią czerwoni to jest ewenement na skalę światową.

            Ad. 1 Japończycy serdecznie pie...li Ruskich. Nawet największy debil zdaje sobie sprawę że Japonia to grupa wysp. Nie można zdobyć wysp jeżeli nie ma się floty. Ruscy floty nie mieli i w sprawie walki z Japonią nie liczyli się ani trochę.

            Japończycy byli najbardziej walecznymi sku...synami w całej drugiej wojnie światowej. Np na Okinawie mieli 110 tys. żołnierzy, 95 tys. poszło do piachu, zabijając i raniąc przedtem 50 tys. Amerykanów. Najbardziej konserwatywna estymacja strat w przypadku inwazji Japonii to pół miliona zabitych Amerykanów i jakieś 4-5 milionów Japończyków.

            Jeżeli ktoś twierdzi że Japończycy chcieli się poddać, to jego ignorancja przerasta Himalaje.

            Ad. 2 Gówno kogokolwiek obchodzi co wiedzieli Ruscy. Japończycy i Niemcy nie wiedzieli nic, a to się liczy. A pół roku dodatkowej niemieckiej okupacji dla Europy byłoby żadną ceną za praktycznie bezkrawe wyzywolenie.

            Ad. 3 Japonia była bombardowana konwencjonalnie jak diabli, bez efektu. Bomby atomowe zaraz zmieniły sytuację. A w przypadku Niemiec zdanie Hitlera ch... by kogokolwiek obchodziło. Niemieccy generałowie sami by go grzecznie wydali Aliantom gdyby zobaczyli jak niemieckie miasta wyparowują jedne po drugim.
       • 1410_tenrok oj danutka, danutka................ 23.04.12, 00:22
        jednostki z frontu wschodniegio znalazły siŁ w normndii! I co? zostały jednak pobite.
        Ponadto, nie zapominaj o takim drobnym fakcie. Przy ataku rubież bojowa wynosi ok. 3-5 km na dywizję. Na froncie wschodnie takie koncentracje były rzadkie. W po lądowaniu aliantów w Normandii i do momentu rozbicia 7 Armii niemieckiej, to takie nasycenie było tam standardem.
        Bitwa na froncie zachodnim to był Stalingrad. Wystarczy sie zainteresować. Zródel, dostępnych alianckich i niemieckich, jest od diabła i ciut ciut!!!
  • 34alex Do:) krawezniku komuszy !!!!!! 22.04.12, 13:22
   Do:) KRAWEZNIKU KOMUSZY !!!!!!
   Zycie i ciaglosc nie zalezy od dobrej woli jakiegos:paralityka,pijaczka i psychopaty,zawartych w odleglej Jalcie.Tym bardziej,ze to Twoje parchy sfalszowaly"Referrendum Ustrojowe" czyli 3xTak.Swoim terrorem sami doprowadziliscie do akcji odwetowych,a swoja Wiara w opieke Armi Czerwonej udowodniliscie,ze jestescie tylko Stalinowska Agentura.Zabiegajac o uznanie i przekazanie wladzy przez RP na Emigracji,sami uznaliscie caly tamten okres za rzady bcej agentury.Nie bylo nowej Kapituly.Byly tylko czerwone malpy,malpujace tradycyjne instytucje i czyniace z nich i z siebie posmiewisko !!!!
  • hmsbirmingham Re: Gdyby generał Świerczewski nie pił, masakry b 22.04.12, 13:38
   proponuję zmienić na pierwszą, drugą, trzecią, albo zieloną, żółtą, niebieską.

   Po cholerę ciąglę nazywać ulice od nazwisk? A Świerczewski faktycznie był raczej ochydną postacią, i nie dziwie się że ludzie chcieliby go usunąć z nazw ulic. Gdyby Plac Piłsudzkiego nadal nazywał się Adolf-Hitler-Platz to teoretycznie nie wpływałoby to w żaden sposób na jego walory urbanistyczno-komunikacyjne, ale byłoby co najmniej niesmaczne.
  • art.usa.live Generał Świerczewski to Rosyjski morderca i sadysta 22.04.12, 14:06
   Pisarczyki z góry, jesteście Polakami albo Ruską ciżbą w Polskim wydaniu.

   Ten co chowa się przed prawdą, jest oszustem przyszłych pokoleń.

   Ci którzy głodowali za nauką historii, boją się że internet otworzy oczy Polakom,
   chcą jeszcze szybko swój kit historyczny szybko sprzedać,
   bo już dziś ich nikt słuchać nie chce.

   Gen. Walter Świerczewski wykonywał w wojnie domowej w Hiszpanii,
   wyroki z strzałem w głowę z pistoletu marki Walter.
   Czyli był katem, mordercą i sadystą

   Zanieście śmiecia na Wawel, tam żeście i innych niepotrzebnych powlekli..

   Człowiek który w ogóle nie czyta ma więcej wiedzy, niżeli ten który czyta tylko gazety.
   (Thomas Jefferson)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka