Dodaj do ulubionych

Biografia Kleopatry. Wielki gracz w zwiewnej su...

15.05.12, 15:37
Jak zawsze ciekawe.
Obserwuj wątek
  • megaron2 Biografia Kleopatry. Wielki gracz w zwiewnej su... 16.05.12, 06:47
   Kleopatra budzi ogromne zainteresowanie do dziś, gdyż swoją postacią znacznie wyrosła ponad miarę, którą przypisywaliśmy w dawnych czasach kobietom. Niezależna kobieta polityk, wielkiego formatu? To zjawisko wydawałoby się XX-wieczne i to ściśle powiązane z kulturą zachodnią. Kleopatra na tle minionych epok i zanikłych kultur wydaje się całkowitym wyjątkiem. Nie było np. samodzielnej cesarzowej Rzymu!
   Warto jednak pamiętać, że Kleopatra nie należała kulturowo do świata rzymskiego, a hellenistycznego (330 pne - 31 pne), który wyjątkowo partnersko traktował kobiety, w odróznieniu tak od Grecji klasycznej, jak i Rzymu. W nim kobiety mogły robić karierę tak polityczną, jak i naukową, czy biznesową, oraz decydować o swoim życiu osobistym. Mogły studiować, leczyć, kandydować na wysokie urzędy, brać ślub i rozwodzić się.
   Ożywiona dyskusja na ten temat prowadzona była na portalu Historycy org tutaj:
   www.historycy.org/index.php?showtopic=72865
  • jcewe Biografia Kleopatry. Wielki gracz w zwiewnej su... 16.05.12, 17:43
   "Może rządzić sprawniej niż rzymski senat, i to krajem dużo ludniejszym, może znać się na sztuce lepiej od najlepszych artystów znad Tybru, wreszcie może dowodzić armią i flotą nie gorzej od cenionych rzymskich wodzów"

   To zdanie nie ma potwierdzenia w zadnych wydarzeniach historycznych.
   Autorzy panegiryku dali sie poniesc fantazji.

   jurek
  • megaron2 Biografia Kleopatry. Wielki gracz w zwiewnej su... 18.05.12, 07:00
   Dodam jeszcze, że w i samej dynastii ptolemejskiej Kleopatra nie była jakimś wyjątkiem. Bardzo silną i dynamiczną osobowiścią była np. siostra Kleopatry - Arsinoe IV, a z kolei Arsinoe II, jak się uważe, istotnie przyczyniła się do rozkwitu politycznego i gospodarczego monarchii ptolemejskiej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka