Dodaj do ulubionych

Niech będzie pochwalony Adam Michnik.

20.05.13, 06:24
Rzadko tu bywam, więc wypadało się przywitać, prawda? Wpadłem tu zresztą trochę na oślep, bo tekstu, do którego chcę nawiązać nie można (tradycyjnie dla tego Autora?) skomentować bezpośrednio, choć dorobił się już jednego lajka na szajsbuku. Ale tam nie ma mnie. Z góry też uprzedzam, że nie znam całości, bo GW nie kupuję, piano pamiętam z domu rodzinnego, ale nowego też nie kupię. Wszystkie zatem uwagi proszę przyjmować z tym zastrzeżeniem: jeśli Adam Michnik na kolejnych - licznych, jak sądzę - stronach tego eseju popełnił jakieś piramidalne głupstwo, to ja nic o tym nie wiem.

Ad rem: Autor z troską pochyla się nad pontyfikatem Franciszka oraz przyszłością Kościoła - Powszechnego i naszego, zaściankowego. W końcu napisał parę książek i esejów na ten temat, więc chyba nikt Mu nie odmawia kompetencji? We właściwy sobie, taktowny sposób (poprzez retoryczne pytania i subtelne aluzje), powołując się na inne Autorytety, Michnik udziela niedoświadczonemu jeszcze Papieżowi licznych wskazówek: by nie poprzestawał na spektakularnych, pustych gestach; by odnowił - po wstecznym, jak zrozumiałem, pontyfikacie Benedykta - ducha aggiornamento; by wobec porażki progresistów przywrócił zachwianą równowagę, dobierając się ostro do dupy panoszącym się (zwłaszcza w Polsce) integrystom i faszystowskim szowinistom, powołującym się na historyczne (dziś wsteczne) związki Kościoła i... hmm, powiedzmy, społeczeństwa (by nie użyć brzydkiego słowa na N); by przemyślał na nowo relacje z Żydami, rolę kobiet, celibat, etykę seksualną, etc, etc.

Last but not least - by wreszcie zakneblował o. Rydzyka (to nazwisko pada kilkakrotnie).

To ważny tekst. Trochę się jednak jednak obawiam, że może nie dotrzeć do Adresata: możliwe, że Franciszek (w odróżnieniu od JPII) nie czyta jeszcze Wyborczej, nie mam też pewności, czy poświęcił którąś ze swych licznych książek Michnikowi. Ale jest na to sposób: piszmy listy do L'Osservatore Romano z żądaniem przedruku - we wszystkich edycjach językowych! Wtedy Papież na pewno przeczyta i wdroży - ku chwale Kościoła, Polski, Gazety Wyborczej i Adama Michnika!

Amen.

--
- To zbyt inteligentne teksty jak na XX i zbyt poprawnie napisane - ortografia, niemal brak literówek, bez chaosu, uporządkowane, czyste cytaty, interpunkcja, ogólna estetyka, dbałość o czytelność. Tego nie da się w jednej chwili nauczyć. Jenisiej?
- Kompletnie o nim zapomnialem. Moze byc Jeni.;)
- Też o nim myślałem.
Obserwuj wątek
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka