Dodaj do ulubionych

ulewanie po 6 miesiącu

30.09.13, 11:31
Witam Pani Doktor,

wprawdzie wspomniałam o tym w wątku dot. badań przesiewowych a mukowiscydozy, ale może zapytam też oddzielnie.
Synek ma teraz 7 miesięcy i od ok. miesiąca ulewa, czasem krótko po jedzeniu, czasem do 2h. Dziwi mnie to, ponieważ w pierwszych miesiącach życia nie ulewał w ogóle.
Urodził się w 40 tygodniu z wagą 3540, potem waga spadła i długo jej nie odrabiał (na kp). Przybierać zaczął dopiero w 3 miesiącu, kiedy rozpoczęliśmy dokarmianie mm. Teraz waży ok 8 kg, czyli raczej w dolnych granicach.
W wieku miesiąca miał usg brzucha - wszystko w normie.
Od co najmniej 2,5-3 miesięcy synkowi furczy w nosie, bez kataru, co jakiś czas schodzi na oskrzela, a teraz nawet na płuca - synek przechodzi obecnie bezobjawowe zapalenie płuc (rtg). Lekarze podejrzewają, że to przez alergię (na razie w testach wyszła alergia na jajko) albo refluks (po debridacie żadnej poprawy). Dostaliśmy też skierowanie na badanie chlorków w pocie.
Synek od miesiąca jest na Bebilonie Pepti, z uwagi na możliwą alergie na mleko. Rozszerzamy też dietę o warzywa, mięso, gluten, oprócz tego nadal kp.
Obecnie z uwagi na zapalenie płuc jest leczony Klacidem. Oprócz tego, od pewnego już czasu, inhalacjami z Berodualu i Pulmicortu.
Ulewania mają miejsce praktycznie tylko w pozycji na brzuchu, którą synek uwielbia. Po każdym jedzeniu staramy się co najmniej godzinę pilnować, żeby nie odwrócił się na brzuch, ale ulewania zdarzają się też po 2h. Czasem jest to półstrawiony serek, czasem śluz podbarwiony mlekiem. Nie są to duże ilości. Synek wydaje się w ogóle nie zwracać na to uwagi - jest aktywny i ogólnie pogodny.
Czy możliwe, że jest to refluks? Dostaliśmy już skierowanie do gastrologa, ale najpierw musimy zrobić ten nieszczęsny test potowy, który mnie stresuje.
Obserwuj wątek
  • anjaka1983 Re: ulewanie po 6 miesiącu 30.09.13, 12:06
   Dodam jeszcze, że synek od 4 miesiąca wygląda, jakby ząbkował - obficie się ślini, gryzie rączki, zagryza dziąsła na czym się da. Ząbków jak dotąd brak. Czy jego dolegliwości mogą być spowodowane (bądź nasilone) bardzo długim procesem ząbkowania?
  • anjaka1983 Re: ulewanie po 6 miesiącu 30.09.13, 23:12
   Pani Doktor, właśnie zupełnie przypadkiem trafiłam na informację, że opisane przeze mnie objawy, czyli furczenie (charczenie), ulewanie, refluks, a także wynikające z tego częste infekcje górnych dróg oddechowych mogą wynikać z wiotkości krtani. Synek miał wstępnie zdiagnozowaną przez pediatrę wiotkość krtani ze względu na świsty przy wdechu, miał wtedy miesiąc. Potem przyzwyczailiśmy się do tych świstów i zupełnie zapomnieliśmy o tej przypadłości. A teraz czytam że wraz z wiekiem dolegliwości mogą się nasilać i dawać w/w objawy, plus trudności z przełykaniem - a to zauważyłam jakiś czas temu, przy karmieniu łyżeczką. Synek widać, że jest głodny i chce jeść, ale wydaje się, jakby każdy "kęs" wywoływał u niego odruch wymiotny, tak dziwnie go przełyka. Czy to wszystko może być spowodowane wiotkością krtani?
   Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
   • hasunka Re: ulewanie po 6 miesiącu 02.10.13, 10:29
    u mojego synka 5,5 miesiąca też podobne objawy, chrypka, ulewa, częste infekcje górnych dróg oddechowych. też był podejrzewany o wiotkość krtani, może to faktycznie ma związek? ciekawa jestem opinii pani ekspert
  • ewa.misko-wasowska Re: ulewanie po 6 miesiącu 06.10.13, 22:44
   Witam,
   jak najbardziej opisywane przez Panią objawy mogą wynikać z wiotkości krtani (czyli tzw. laryngomalacji), rzeczywiście nasilenie dolegliwości następuje zwykle ok. 6 m.ż. Dla pocieszenia dodam, że większość dzieci "wyrasta" z tej przypadłości i nie wymaga ona leczenia. Leczy się dzieci, które w związku z wiotkością miały epizody zagrażające życiu, sinicę, poważne problemy z przyrostem masy ciała. Oczywiście różne inne przyczyny trzeba wykluczyć, poza mukowiscydozą - chorobę refluksową przełyku.
   Pozdrawiam serdecznie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka