Dodaj do ulubionych

Jak czytacie?

08.10.09, 17:16
Nie pytam bynajmniej w jakich pozycjach, albo czy od lewej do prawej.
Pytanie poważne..
Czy jeszcze papierowe książki i ten mhmm szelest przewracanych kartek?
Czy książki czytane na ekranie monitora w komputerze?
Czy audio-booki do słuchania(bo to niby też zapoznawanie się z treścią
książki, czyli jednak takie pseudo-czytanie).
Obserwuj wątek
    • ojuciasan Re: Jak czytacie? 08.10.09, 18:56
      Jak się da, byle książka była dobra smile I papierowe - choć na żadnych szelestach
      mi nie zależy, mało sentymentalna jestem wink I e-booki na ekranie lub w czytniku
      (choć mój jest dość prymitywny, marzę o dobrym), audio-booki najmniej, bo cudza
      interpretacja raczej mi przeszkadza (no chyba, że w samochodzie).
    • f-ox Re: Jak czytacie? 08.10.09, 19:34
      Strasznie jesteście konserwatywni, zupełnie niereformowalni, a fe!...
      Już nie wspomnę, z jaką partią polityczną mi się taka postawa kojarzy wink Ja
      czytam od pewnego czasu głównie e-booki, z oszczędności miejsca i pieniędzy, ale
      także z powodu trybu życia (stale w drodze). A na czym? Na palmtopie. Ja też
      czekam na dobre czytniki na rynku!
      • ojuciasan Re: Jak czytacie? 08.10.09, 20:38
        Foxik, popieram Cię gorąco wink
        Walczmy z uprzedzeniami, bo zostaniemy daleko daleko w ogonie cywilizacji! Już
        klasyk pisał dawno temu:

"Trzeba z żywymi naprzód iść,
        Po życie sięgać nowe,
        A nie w uwiędłych laurów liść
        Z uporem stroić głowę

Wy nie cofniecie życia fal!
        Nic skargi nie pomogą:
        Bezsilne gniewy, próżny żal!
        Świat pójdzie swoją drogą!"

(Adam Asnyk)
        smile

• ojuciasan Re: Jak czytacie? 08.10.09, 22:28
            O takie, że nikt im niczego nie ujmuje, ale nie należy zamykać się jednocześnie
            na nowe formy, bo to jest oportunizm. Przed książką papierową równie długo, a
            nawet dłużej, trwały tabliczki z różnych materiałów, drewniane lub skórzane
            kodeksy, papirusy i pergaminy w zwojach wink
            I nikt przecież nie twierdzi, że e-booki czy audio-booki mają książkę papierową
            wyprzeć z rynku!... Toż wszystkie te formy mogą chyba doskonale współistnieć
            obok siebie, a nawet się wzajemnie uzupełniać?...
            Te same dyskusje pamiętam z czasów, gdy na rynek wkraczały przebojem najpierw
            grafika komputerowa, a potem fotografia cyfrowa. Wtedy także jedni byli otwarci
            na nowe trendy, a inni bojaźliwie odpychali je od siebie, nie próbując nawet
            poznać. Jednak przewagę mają zwykle ludzie, którzy potrafią dotrzymać kroku
            współczesności: skorzystać z bankomatu, obsłużyć konto internetowe, rozgryźć
            funkcje własnego telefonu komórkowego... itd.
            wink
            • maniaczytania Re: Jak czytacie? 08.10.09, 22:46
              ale gdzie tu dyskusja? Bo nie zauwazylam...
              Ja nigdzie nie napisalam, ze jestem przeciwko audio- lub e-bookom.
              Odpowiedzialam po prostu na zadane pytanie - jak czytam.
              Audiobooki to na pewno nie dla mnie - ja przy sluchaniu bardzo
              szybko uciekam myslami, wiec musialabym chyba po 10 razy jedna
              ksiazke sluchac smile
              Co do e-bookow- to poki co, szkoda mi oczu.
              A tak w ogole - to tak jestem konserwatystka w tym temacie - ja po
              prostu lubie dotyk papieru, zapach farby drukarskiej ...
              • ojuciasan Re: Jak czytacie? 08.10.09, 23:15
                maniaczytania napisała:

> ale gdzie tu dyskusja? Bo nie zauwazylam...

Dyskusja trwa od dawna i dookoła - i słusznie, bo temat jest aktualny i nie
                przeskoczymy tego wink

> Ja nigdzie nie napisalam, ze jestem przeciwko audio- lub e-bookom.
                > Odpowiedzialam po prostu na zadane pytanie - jak czytam.

Nie bierz tego do siebie, to tylko takie przekomarzanki pół żartem pół serio wink

> Audiobooki to na pewno nie dla mnie - ja przy sluchaniu bardzo
                > szybko uciekam myslami, wiec musialabym chyba po 10 razy jedna
                > ksiazke sluchac smile

Za książkami audio też nie przepadam. Ale, kto wie, jeśli kiedyś oślepnę, to
                pewnie zmienię zdanie...

> Co do e-bookow- to poki co, szkoda mi oczu.

Profesjonalny e-papier/czytnik do e-booków nie psuje wzroku. Nie świeci, bazuje
                na świetle odbitym jak zwykły papier. Nawet podobno daje się zwinąć w rulon! A
                może także szeleści (tego nie wiem, choć słyszałam, że teoretycznie może
                pachnieć, zmieniać fakturę, więc pewnie i szeleścić też).
                Więcej szczegółów np. tu (warto wiedzieć, o czym mowa):
                gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,68367,3458329.html

> A tak w ogole - to tak jestem konserwatystka w tym temacie - ja po
                > prostu lubie dotyk papieru, zapach farby drukarskiej ...

Otóż to wink Choć ja nie nazwałabym tego konserwatyzmem. Ale te żelazne argumenty
                - ten uświęcony szelest papieru, zapach farby itp. - są już troszkę...
                egzaltowane? Sorry, ale wszystko ma swoje wady i zalety, a także swoje miejsce w
                rzeczywistości. Warto je po prostu odpowiednio zagospodarować smile
                • kasia111177 Re: Jak czytacie? 08.10.09, 23:53
                  Ja dzisiaj czytałam rytmicznie uderzając rakietką do ping ponga o
                  paczkę pampersów. Bo jak przestawałam - to mój syn krzyczał MAMO i
                  nie dawał mi się skupićwink
                  Namówiona przez ojuciasan spróbowałam czytania ebooków i choć z
                  powodów sprzętowych - czytałam na komputerze - mnie to nie
                  zachwyciło, to jednak myślę, że przyszłość ebooki mają - o ile
                  oczywiście pojawi się tańszy czytnik.
                  Wtedy w ebookach będę mieć wszystkie lektury i moją literaturę
                  zawodową. Oraz to, co chciałabym przeczytać, a nie koniecznie mieć -
                  jakieś kryminały, lekkie powieści.
                  To, co czytam dla przyjemnościwink i ma realną wartość (w sensie
                  intelektualnym) nadal będzie kurzyć się na moich półkachwink
                  P.S. Pytałam w salonie firmowym Sony o ich ebooka, to pan zrobił
                  oczy jak 5 złotych i powiedział, że nawet jeśli coś takiego
                  produkują, to nie na polski rynek.
                  Kolporter miał coś wypuścić jesienią, ale jakoś cicho w tym
                  temacie...
                  • ojuciasan Re: Jak czytacie? 09.10.09, 00:55
                    kasia111177 napisała:
                    >
                    > P.S. Pytałam w salonie firmowym Sony o ich ebooka, to pan zrobił
                    > oczy jak 5 złotych i powiedział, że nawet jeśli coś takiego
                    > produkują, to nie na polski rynek.
                    > Kolporter miał coś wypuścić jesienią, ale jakoś cicho w tym
                    > temacie...

Czytnika Sony w sklepie raczej nie ma szans znaleźć. Raczej trzeba szukać w
                    necie (serwisy aukcyjne, ok. 1000 zet):
                    www.heise-online.pl/news/E-czytnik-firmy-Sony-juz-w-sklepach-u-zachodnich-sasiadow--/7858
                    A z tym czytnikiem Kolportera to rzeczywiście dziwna sprawa. Ewidentnie prowadzą
                    jakąś politykę - na coś czekają? Może ma to jakiś związek z programem Google Books?
                    PS. Podoba mi się Twój zdroworozsądkowy stosunek do tematu smile Jest mi bliski.
                    Ja także generalnie czytam e-booki (w plikach pdf lub online) z literaturą
                    popularną, natomiast klasyków czy opasłe książki popularnonaukowe wolę na
                    papierze. Póki co wink
                    • kasia111177 Re: Jak czytacie? 09.10.09, 08:21
                      Ja wiem, że w necie można go kupić, ale chciałam go obejrzeć na
                      żywo, przekonać się, jak się na tym czyta. W końcu to spory wydatek
                      i chciałoby się mieć pewność, że się sprawdzi. Niestety nie było mi
                      danesad
                      • kamkap Re: Jak czytacie? 09.10.09, 10:28
                        Forma papierowa ma u mnie priorytet.
                        Z ekranu nie lubię, i tak cały dzień w pracy gapię się w monitor, to mi
                        wystarczy. Jeśli nie mogę zdobyć papierowej wersji, drukuję e-booka.

Audiobooki lubię, ale słucham głównie w drodze do i z pracy. Jak są korki to
                        nawet 1,5 godziny dziennie. I przy prasowaniu smile
                        Audio-książka musi być na słuchawkach bo inaczej nie potrafię się skupić na
                        treści. Czasem jak się dzieją ciekawe rzeczy w autobusie, tez muszę cofnąć wink
                      • ojuciasan Re: Jak czytacie? 09.10.09, 14:10
                        Niestety, my zawsze w ogonie, wszystko przychodzi do nas na szarym końcu,
                        zapóźnienie cywilizacyjne (i między innymi właśnie dlatego tak "walczę" z tą
                        naszą mentalnością, bo niby dlaczego tacy Niemcy już od dawna mają na rynku nie
                        tylko Kindle Amazona, ale już także i Sony... A my - nic sad
                        Żeby choć ten Kolporter, ale i ci są najwyraźniej niewiarygodni.
                • maniaczytania Re: Jak czytacie? 09.10.09, 19:20
                  ojuciasan napisala:

>Ale te żelazne argumenty - ten uświęcony szelest papieru, zapach
                  farby itp. - są już troszkę... egzaltowane?

Jaki uswiecony? Bez przesady- ja akurat nic o szelescie (nie wiem
                  zreszta skad to sie wzielo?). A poza tym jestem wzrokowcem,
                  dotykowcem i wechowcem, wiec pozostale aspekty jak najbardziej (jak
                  ebooki beda pachniec, to czemu nie?)
                  Co do egzaltacji - to ja jej wiecej widze u Ciebie - tak mocno
                  obstajesz za nimi, ze o wierszu nie wspomne wink ( i kto tu reaguje
                  emocjonalnie smile )

> Sorry, ale wszystko ma swoje wady i zalety, a także swoje miejsce
                  w rzeczywistości. Warto je po prostu odpowiednio zagospodarować

Ja tam wad w ksiazkach papierowych nie widze ...
                  • ojuciasan Re: Jak czytacie? 10.10.09, 03:27
                    maniaczytania napisała:
                    >
                    > Jaki uswiecony? Bez przesady- ja akurat nic o szelescie (nie wiem
                    > zreszta skad to sie wzielo?). A poza tym jestem wzrokowcem,
                    > dotykowcem i wechowcem, wiec pozostale aspekty jak najbardziej (jak
                    > ebooki beda pachniec, to czemu nie?)

Uświęcony - bo ten kultowy argument słyszę non stop i zewsząd, jakby został
                    zaprogramowany smile

> Co do egzaltacji - to ja jej wiecej widze u Ciebie - tak mocno
                    > obstajesz za nimi, ze o wierszu nie wspomne wink ( i kto tu reaguje
                    > emocjonalnie smile )

Bo wzniośle i emocjonalnie jestem za postępem! A co do wierszyka - pomijając, że
                    jest bardzo a`propos - to był tylko taki sobie mały żarcik wink

>
                    > Ja tam wad w ksiazkach papierowych nie widze ...
                    >

Serio? Ja widzę, bo mam ich sporo, zawaliły mi dom od piwnic po strych, a na
                    strychu w pewnym miejscu nawet zarwały perfidnie kawałek podłogi wink Czytam dużo
                    i szybko, więc kiedy gdzieś wyjeżdżam, to zawsze muszę zabierać ze sobą
                    dodatkowy (potwornie ciężki!) plecak pełen książek... To znaczy musiałam, bo
                    teraz zabieram już tylko mały, lekki i poręczny czytniczek z e-książkami w
                    plikach pdf, a zmieści mi się ich tam z 800 jednocześnie... smile
      • jarkoni Re: Jak czytacie? 09.10.09, 18:04
        To odpowiem sam na własne pytanie smile
        Ja po równo papier i ekran. Audio-booków jakoś jeszcze nie doświadczyłem i też
        jakoś mi nie tęskno.
        Ale w całej tej dyskusji zdumiewa mnie ilość zwolenników tradycyjnej papierowej
        książki.. To chyba dobrze?
        • f-ox Re: Jak czytacie? 09.10.09, 18:27
          jarkoni napisał:

> To odpowiem sam na własne pytanie smile
          > Ja po równo papier i ekran. Audio-booków jakoś jeszcze nie doświadczyłem i też
          > jakoś mi nie tęskno.
          > Ale w całej tej dyskusji zdumiewa mnie ilość zwolenników tradycyjnej papierowej
          > książki.. To chyba dobrze?

Pewnie dobrze wink Ale jedno drugiemu przecież chyba nie przeszkadza?
    • babeczka27 Re: Jak czytacie? 10.10.09, 13:44
      Jeśli tylko można, czytam wersję papierową, e-booki niekorzytsnie
      wpływaja na mój wrok a przy audio-booku szybko tracę wątek. Jednym
      słowem jestem tradycjonalistką i konserwatystką w tej kwestii.
      • f-ox Re: Jak czytacie? 10.10.09, 14:29
        babeczka27 napisał:

> Jeśli tylko można, czytam wersję papierową, e-booki niekorzytsnie
        > wpływaja na mój wrok a przy audio-booku szybko tracę wątek. Jednym
        > słowem jestem tradycjonalistką i konserwatystką w tej kwestii.

Nie, Ty akurat wcale nie jesteś aż taką konserwatystką smile Nie trzymasz się
        kurczowo jednej wersji bez sprawdzenia innych, a faworyzować którąś to każdy
        może. Miałem na myśli ludzi, co nie nadążają za współczesnością z pewnego
        rodzaju lenistwa umysłowego. Skrajny przykład - moja skądinąd urocza mama, która
        "boi się" telefonu komórkowego (ale ja ją rozszyfrowałem: wcale się nie boi,
        tylko po prostu nie chce jej się spróbować!).
        • babeczka27 Re: Jak czytacie? 10.10.09, 19:36
          Hmm.. może i tak. Ale papierowa książka jest i długo zostanie moim
          faworytem. A co do komórki smile ja też się broniłam przed nią, a teraz
          jest najczęściej używanym przeze mnie sprzętem smile
          • f-ox Re: Jak czytacie? 10.10.09, 20:41
            babeczka27 napisał:

> Hmm.. może i tak. Ale papierowa książka jest i długo zostanie moim
            > faworytem. A co do komórki smile ja też się broniłam przed nią, a teraz
            > jest najczęściej używanym przeze mnie sprzętem smile

I tak trzymać wink
    • ojuciasan Re: Jak czytacie? 15.10.09, 15:46
      U nas wczoraj nie było prądu od wczesnego wieczora do dzisiaj rano, nikt nie
      mógł czytać, bo przy świeczce nie dało rady - tylko ja mogłam wink Na czytniku.
      Całą noc czytałam, słuchając wycia wiatru smile
        • kasia111177 Re: Jak czytacie? 15.10.09, 20:28
          Czytnik ebookówsmile Coś jak palmptop - tyle, że odczytuje tylko pliki
          tekstowe. Jak ma naładowaną baterię działa bez prądu. A że ekran
          świeci - podobnie jak monitor, do czytania nie jest potrzebne
          światło. Choć to pewnie nie jest najzdrowsze dla oczu.
          • ojuciasan Re: Jak czytacie? 15.10.09, 21:25
            Dokładnie tak, jak napisała Kasia. Chyba, że czytnik jest wysokiej jakości,
            oparty na technologii tzw. e-papieru (wtedy nie świeci i nie męczy wzroku,
            działa jak zwykły papier na zasadzie światła odbitego, z tym, że podobno może je
            kumulować). Mój czytnik jest niestety prościutki, raczej prymitywny, ma zwykły
            wyświetlacz - no, ale zdał egzamin smile A dla oczu zdrowy jest mniej więcej tak,
            jak laptop czy telewizor. Bardziej psułam sobie wzrok, czytając przy latarce,
            kiedy byłam bardzo młoda i robiłam to w tajemnicy przed rodzicami wink
              • ojuciasan Re: Jak czytacie? 16.10.09, 16:00
                jarkoni napisał:

> Już się tym zainteresowałem, szukam na allegro..
                > Aaaa, ja czytałem też z latarką w tajemnicy, ale pod kołdrą

Ja też pod kołdrą wink Inaczej zobaczyliby światełko przez szybę w drzwiach!
            • maniaczytania Re: Jak czytacie? 16.10.09, 20:06
              Oj, Ojuciasn, Ty to jednak sprzecznej natury jestes.
              Piszesz, ze masz prosciutki czytnik, wiec oczy troche psuje,
              ale rownoczesnie napisalas, ze moglas czytac jak pradu nie bylo, bo
              przy swieczce nie dalo rady.
              I co - ze niby przy swieczce bardziej oczy bola?
              To zalezy od swieczki - jest to chyba bardziej naturalne i mniej
              meczace swiatlo niz to swiecenie z monitora, a poza tym przy kilku
              swieczkach, to jest calkiem jasno smile
              U nas czasem nie ma pradu i to dla mnie najlepszy czas na czytanie -
              nic mnie nie rozprasza smile
              W tej potyczce - chyba remis smile
              • ojuciasan Re: Jak czytacie? 17.10.09, 02:09
                maniaczytania napisała:

> Oj, Ojuciasn, Ty to jednak sprzecznej natury jestes.

Serio? Całkiem możliwe. Ja sama dobrze swojej natury nie znam wink

> Piszesz, ze masz prosciutki czytnik, wiec oczy troche psuje,

Owszem, mam prosty czytnik, z tradycyjnym wyświetlaczem, ale o psuciu oczu...
                nic nie pisałam! Wręcz przeciwnie, napisałam, że jeśli psuje, to nie bardziej od
                laptopa (który jest dla mnie podstawowym narzędziem pracy, więc i tak spędzam
                przed nim większość dnia) albo telewizji (przed którą większość Polaków spędza
                większość swego życia). Bez przesady - mnie osobiście czytanie z płaskiego
                ekranu LCD (nie mylić z monitorem kineskopowym!) ani trochę i pod żadnym
                względem nie męczy wink

> ale rownoczesnie napisalas, ze moglas czytac jak pradu nie bylo, bo
                > przy swieczce nie dalo rady.
                > I co - ze niby przy swieczce bardziej oczy bola?

Bolą?... Przy świeczce to ja mogę wypić piwo z przyjaciółmi, posłuchać muzyki -
                ale nie czytać, litości!

> To zalezy od swieczki - jest to chyba bardziej naturalne i mniej
                > meczace swiatlo niz to swiecenie z monitora, a poza tym przy kilku
                > swieczkach, to jest calkiem jasno smile

Bardziej naturalne to jest z pewnością, nawet od oświetlenia elektrycznego wink

> U nas czasem nie ma pradu i to dla mnie najlepszy czas na czytanie -
                > nic mnie nie rozprasza smile

No i super. Dla każdego coś dobrego smile

> W tej potyczce - chyba remis smile

A my tu jakiś pojedynek rozgrywamy? wink
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka