Dodaj do ulubionych

Zamiana produktu po podpisaniu umowy

26.11.09, 10:04
Mam pytanie. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy, wykonawca zwrócił się do
mnie z zapytaniem czy jest możliwość zamiany sztucznej trawy na trawę innej
firmy ale z lepszymi parametrami. Do tego producent nowej trawy chce
dofinansować 50% certyfikowania obiektu przez FIFA. W ogłoszeniu nie mieliśmy
zapisanego warunków na jakich można zgodnie z art 144 u pzp. W Umowie nie było
wymienionej nazwy trawy. Czy jest jakaś szansa na to aby zamienić trawę i
skorzystać z dofinansowania certyfikacji??
Obserwuj wątek
    • wmiedzyczasie Re: Zamiana produktu po podpisaniu umowy 27.11.09, 08:32
      Rozumiem,że również siwz nie przewidywała zmian postanowień zawartej
      umowy w stosunku do treści oferty.
      A jak trawę opisywała dokumentacja projektowa i specyfikacja
      techniczna? czy była wymieniona nazwa (z nieśmiertelnym
      dopiskiem "lub równoważne") czy parametry? Jesli parametry- czy były
      to wymogi minimalne? Czy w ofercie wykonawca podawał rodzaj/
      nazwę/parametry trawy (np w kosztorysie ofertowym, jesli mimo
      rozliczenia ryczałtowego chcieliściego oczywiście pomocniczo do
      oferty)jeśli tak to jaką tam podał- zgodnie z ST czy zgodnie z tym
      co chce "zamontować" teraz?
      • muzyk-1980 Re: Zamiana produktu po podpisaniu umowy 27.11.09, 10:14
        W SIWZ określone były minimalne parametry techniczne, a wykonawca miał podać
        nazwę trawy oraz jej parametry bez kosztorysu., i tak zrobił. Trawa w ofercie
        jest inna od tej którą chcą dać teraz. Ale ta nowa jest o lepszych parametrach.
        i z dofinansowaniem 50% certyfikacji
        • wmiedzyczasie Re: Zamiana produktu po podpisaniu umowy 27.11.09, 10:41
          W tym stanie faktycznym uważam,że zmiana nie jest możliwa.
          Art.144 wyraźnie zakazuje zmian postanowień zawartej umowy w
          stosunku do treści oferty, chyba, że przewidziano możliwość takiej
          zmiany i określono warunki takiej zmiany.
          Wasza jednostka ani nie przewidziała możliwości, ani nie określiła
          warunków.
          Gdyby w treści oferty nie było określenia nazwy i parametrów trawy,
          a np. oświadczenie,że parametry oferowanej trawy są niemniejsze niż
          określone w opisie przedmiotu zamówienia, to wg mnie wykonawca
          mógłby zamontować inną niż pierwotnie zakładał, oczywiście bez
          wzrostu ceny za wykonane zamówienie (ryczałt). W ofercie wykonawca
          podał nazwę i parametry trawy- droga do zaproponowanego wyżej
          rozwiązania problemu jest więc zamknięta.
          Czasy kiedy można było zmieniać umowę w stosunku do treści oferty,
          jeśli zmiana była korzystna dla Zamawiającego minęły.
        • cjanek Re: Zamiana produktu po podpisaniu umowy 02.01.10, 20:48
          Niestety nie da rady bo:
          Art. 140. 1. Zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego
          zobowiązaniem zawartym w ofercie.
          3. Umowa jest nieważna w części wykraczającej poza określenie przedmiotu
          zamówienia zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
    • kancelariazp.pl Re: Zamiana produktu po podpisaniu umowy 15.03.10, 01:11
      Kluczowe znaczenie – i zazwyczaj tak jest, mają terminy (tutaj
      termin zawarcia umowy). Zwracamy uwagę na istotną zmianę art. 144
      Ustawy, która weszła w życie od 22 grudnia 2009, de facto moc
      obowiązująca zmienionego przepisu rozciąga się aż od dnia 24.10.2008
      r. Po nowelizacji, co do zasady, zakazuje się (wyjątek – gdy została
      przewidziana) zmiany co do istotnych zmian!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka