Dodaj do ulubionych

nie uwzględniona jedna pozycja w przedmiarze.

06.03.10, 14:48
Wykonawca zaoferował najkorzystniejszą cena. Podczas sprawdzenia oferty
okazało się, że w przedmiarze robót nie uwzględnił jednej dość znaczącej
pozycji przez co jego cena była dość atrakcyjna,(dodam jeszcze, że gdyby
uwzględnił to i tak był by na pierwszym miejscu), Więc Zamawiający zwrócił się
z zapytaniem o wyjaśnienie tego faktu, natomiast Wykonawca odpisał, że
po-prostu najzwyczajniej się pomylił. i Teraz pytanie. Czy taka oferta
podlega odrzuceniu ?
Obserwuj wątek
    • reni5553 Re: nie uwzględniona jedna pozycja w przedmiarze. 09.03.10, 09:18
      Zamawiający musi ocenić, czy omyłka w ofercie tj w kosztorysie
      ofertowym podlega pod art. 87 ust. 2 (w tym wypadku) pkt. 3)
      cytuję "Zamawiający poprawia w ofercie"..."inne omyłki polegające na
      niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia,
      niepowodujące istotnych zmian w treści oferty"
      jeśli piszesz, że jest to dość znacząca omyłka, wpływająca na cenę
      oferty-moim zdaniem nie podlega pod w.w art. ustawy pzp.-bo jak
      poprawisz tą pozycję ?
      wycenisz pominiętą pozycję w kosztorysie ofertowym za wykonawcę ???

      takie jest moje zdanie
      ale tak jak wspomniałam wyżej, każdy przypadek podlega indywidulanej
      ocenie.
      • friendly202 Re: nie uwzględniona jedna pozycja w przedmiarze. 09.03.10, 10:14
        Cenę można obliczyć na podstawie cen materiałów i narzutów z kosztorysów
        dołączonego do oferty.

        Czyli wychodzi na to, że taki przypadek nie jest sprecyzowany przez PZP i
        decyzja jest w gestii Inwestora?

        a ja sytuacja wygląda jeśli są pomyłki w podaniu ceny w formularzu ofertowym.??
        Wcześniej obowiązywał paragraf 88 a teraz został uchylony.
        • kancelariazp.pl Re: nie uwzględniona jedna pozycja w przedmiarze. 09.03.10, 11:08
          Pomyłki w podaniu ceny w formularzu ofertowym Zamawiający poprawia
          na podst. art. 87 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp jeśli są oczywiste (tzn.
          że z pozostałych zapisów oferty/pozycji w formularzu cenowym wynika,
          że cena w danej wysokości wpisana została omyłkowo i w sposób
          bezsporny można obliczyć wartość poprawną). Nie obowiązują już
          szczegółowe wytyczne z art. 88, gdyż nie obejmowały one wielu
          sytuacji, gdy pomyłka była oczywista.

          Natomiast jeśli chodzi o pominięcie jednej pozycji w przedmiarach,
          to poprawienie oferty w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3) ustawy Pzp
          byłoby dość ryzykowne. Pomimo, iż - jak twierdzi friendly202 -
          dałoby się z pozostałej części oferty wywieść cenę, to taka
          poprawka, naszym zdaniem, powodowałaby istotną zmianę w treści
          oferty (czyli w sposób istotny zmieniłaby się cena). Nie ma przy tym
          znaczenia, że zmiana taka nie miałaby wpływu na kolejność ofert.

          A zatem, niestety, naszym zdaniem, ofertę taką należałoby ordzucić.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka