Dodaj do ulubionych

Za wysokie wadium, przekraczające ustawowe 3%!!!

18.07.10, 21:26
Zamawiający określił wadium w wysokości 15 tys.zł, a zamierzał
przeznaczyć na wykonanie zadania kwotę 280 tys. zł brutto. Wynikiem
czego do przetargu w branży budowlanej zgłosiły się jedynie dwie firmy. Czy za
wysokie wadium jest wystarczającym powodem do zaskarżenia i unieważnienia
postępowania? Informację o wyborze oferenta została wysłana mailem 16.07.2010r.
Obserwuj wątek
    • kancelariazp.pl Re: Za wysokie wadium, przekraczające ustawowe 3% 18.07.10, 21:53
      Zacznijmy od przepisu, kwotę wadium zgodnie z art. 45 ust. 4 ustawy PZP
      Zamawiający określa w wysokości nie większej niż 3 % wartości zamówienia. Zatem
      przepis mówi o kwocie wynikającej z wartości szacunkowej netto zamówienia.
      Wartość zamówienia nie jest tożsama z kwotą, jaką Zamawiający zamierza
      przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Należy sprawdzić jaka była wartość
      szacunkowa zamówienia (informację tę powinien zawierać protokół postępowania) i
      dopiero wówczas można będzie ocenić, czy wysokość wadium była ustalona prawidłowo.
      Jednak kwestia zbyt wysokiego wadium powinna wzbudzić wątpliwości na etapie
      ogłoszenia postępowania i wówczas mogła stanowić powód zastosowania środków
      ochrony prawnej. W momencie, gdy doszło już do wyboru oferty najkorzystniejszej,
      najprawdopodobniej upłynął termin na wniesienie odwołania z tego tytułu.
      • transbud.wroc Re: Za wysokie wadium, przekraczające ustawowe 3% 19.07.10, 12:19
        Data otwarcia ofert to 14.07.2010r a zawiadomienie o wyborze jest datowane na
        dzień 16.07.2010r. W jakim dniu upływa termin złożenia odwołania i czy jest ono
        zasadne w tym przypadku?
        • miaau Re: Za wysokie wadium, przekraczające ustawowe 3% 24.07.10, 12:58
          zamówienie poniżej progów unijnych, odwołanie przysługuje tylko od odrzucenia,
          wykluczenia (i jeszcze 2 przypadków, ale to przed złożeniem ofert). Jedyne co
          możesz zrobić to wystąpić do zamawiającego z "informacją o niezgodnej z zapisami
          ustawy czynności zamawiającego" i liczyć, że z własnej woli uwzględni.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka