Dodaj do ulubionych

W jakim trybie Pzp kupić konie?

22.03.12, 18:59
W jakim trybie Pzp kupić konie?
Przeprowadzanie procedury o zamówienie publiczne na zakupu koni nie jest łatwe do zrobienia. Zderzenie przepisów Pzp oraz wewnętrznych (resortowych) znacznie komplikuje cały proces udzielenia zamówienia publicznego.
Jak dokonać zakupu żywych zwierząt, gdzie każde z nich jest inne? To nie są seryjnie wyprodukowane urządzenia, które są jednakowe, opisywalne i weryfikowane za pomocą ściśle określonych parametrów technicznych, norm, właściwości. Pomimo określenia właściwości, cech i wymagań, każdego konia przeznaczonego do zakupu musimy oceniać osobno. Nie da się zakupić ich hurtowo i na papierze. Powstaje więc pytanie jak pogodzić przepisy Pzp a potrzeby zamawiającego?
Obserwuj wątek
  • kancelariazp.pl Re: W jakim trybie Pzp kupić konie? 30.03.12, 21:50
   Przede wszystkim należy dokładnie określić, jaki jest cel zakupu koni. Zupełnie inny będzie w przypadku koni wyścigowych i pociągowych, a jeszcze inny w przypadku zakupu ich dla policji. Skoro jest mowa o indywidualnych cechach konia, to pozwala domniemywać, że chodzi o zakup koni (nazwijmy tak) specjalistycznych.
   Wszystkie te uwarunkowania nie zmieniają zasad udzielania zamówień. Wydaje się, że dostawa koni powinna odbywać się po przeprowadzeniu procedury w jednym z trybów konkurencyjnych. Wewnętrzne przepisy, jeśli są sprzeczne z zasadami dotyczącymi zamówień publicznych powinny zostać do nich dostosowane.
   Niezależnie od zastosowanego trybu udzielenia zamówienia podstawowe znaczenie dla nabycia odpowiednich koni będą miały dwa czynniki:
   - dokładny, jednoznaczny i pełny opis koni oraz (z przeproszeniem tych szlachetnych zwierząt) ich cech użytkowych,
   - ustalenie kryteriów oceny oferty, w żadnym razie cena nie powinna być jedynym kryterium, jeśli zamawiający nie ma zamiaru kupić byle jakich chabet, w przypadku np. koni wyścigowych
   mogą decydować tu pewne specyficzne cechy dotyczące budowy konia (kształt pęcin itp.) i szybkość konia. Możliwe, że niezbędną do dokonania powyższej oceny będzie prezentacja, której można wymagać od wykonawców przed dokonaniem oceny ofert (traktując ją jako przedstawienie "próbek").
   Tworząc opis i określając kryteria należy pamiętać o poszanowaniu m.in. zasad wynikających z art. 7 ust. 1 oraz art. 29 i 91 ustawy Pzp.
   • elka_g Re: W jakim trybie Pzp kupić konie? 13.07.12, 23:20
    Jako "koniarz" i "zamówieniowiec" zarazem uważam rzecz za całowicie zabawną.
    Z całymszacunkiem, dla wuważonej odpowiedzi, ale każdy koń stanowi "odrębny przedmiot zamówienia" o zindywidualizowanych i niepowtarzalnych cechach. Wie to każdy, kto choć raz kupował konia pod siodło a nie na rzeź.
    • kancelariazp.pl Re: W jakim trybie Pzp kupić konie? 29.08.12, 18:18
     Czy koty również będziemy dzielić na rude, w czarno-białe plamki, czarne, bure i ponure? Każdy z nich to kocia indywidualność, jeden lubi rybki, drugi myszy, a inny kupowałby Whiskas.Czym innym są indywidualne cechy przedmiotu zamówienia, a czym innym wartość szacunkowa zamówienia. Koty, konie, samochody osobowe to jest przedmiotem naszych zamówień, a nie Łysek, Jinx, czy Garfield.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka