Dodaj do ulubionych

Klauzula w umowie

25.05.12, 14:07
Interesuje mnie sposób ujęcia pewnych ograniczeń wysokości kar umownych dla wykonawcy. Ponieważ czasem dochodzi do sytuacji, że naliczona dla wykonawcy kara przewyższa jego wynagrodzenie - jak załagodzić tę sytuację zawczasu? Jak z punktu widzenia zamawiającego ująć w umowie ograniczenie kary umownej?Czytałam, że strony powinny ustalić w umowie zasady i sytuacje uprawniające do obniżenia wysokości kar, ale jeśli rozumieć przez to osobę która wygrała przetarg jest to jakby nie w porządku do wcześniejszych oferentów.Jednocześnie ujęcie tego złagodzenia na etapie ogłoszenia o przetargu już jakby "zachęca" oferentów do opóźnień. Czy istnieje jakaś specyfikacja lub wzór umowy która zawiera takie złagodzenia?
Obserwuj wątek
  • kancelariazp.pl Re: Klauzula w umowie 30.05.12, 20:47
   Rozwiązanie jest proste. Wystarczy w umowie (właściwie: w projekcie umowy dołączanym do specyfikacji istotnych warunków zamówienia) zawrzeć postanowienie, że wysokość kar umownych nie może łącznie przekroczyć np. 30% wynagrodzenia wykonawcy.
   • dia5 Re: Klauzula w umowie 30.05.12, 20:51
    dziękuję za pomoc :)
    • dia5 Re: Klauzula w umowie 30.05.12, 20:57
     a precyzując, czy jest jakaś wartość "charakterystyczna" tego ograniczenia , której się używa przy robotach budowlanych? A jeśli nie i wykonawca domaga się w sądzie miarkowania kar umownych to czy sąd korzysta z jakiegoś schematu-czy ma wytyczne, konkretnie ile procent wynagrodzenia niweluje być karę jako rażącą?
    • dia5 Re: Klauzula w umowie 30.05.12, 20:58
     a precyzując, czy jest jakaś wartość "charakterystyczna" tego ograniczenia , której się używa przy robotach budowlanych? A jeśli nie i wykonawca domaga się w sądzie miarkowania kar umownych to czy sąd korzysta z jakiegoś schematu-czy ma wytyczne, konkretnie ile procent wynagrodzenia niweluje karę jako rażącą?
     • kancelariazp.pl Re: Klauzula w umowie 14.06.12, 00:08
      Nie, nie ma takich wytycznych, wszystko jest oceniane indywidualnie.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka