Dodaj do ulubionych

Dzielenie jest to dzielenie zamówienia?

06.11.08, 12:45
Mam do wykonania w jednym budynku nastepujace prace:
- wymiana stolarki okiennej
- wymiana wykładzin
- roboty elektryczne
Moje pytanie brzmi: Czy wszystko są to roboty budowlane czyli
wartość zamówienia jest to suma wartości tych trzech usług, czy też
mogę to potraktować jako oddzielne 3 zamówienia?
Obserwuj wątek
    • kancelariazp.pl Re: Dzielenie jest to dzielenie zamówienia? 20.11.08, 01:33
      Kluczową sprawą dla ustalenia odpowiedzi na ww. pytanie będzie
      zakwalifikowanie każdego z poszczególnych zadań jako właściwy rodzaj
      zamówienia tj. usługa lub robota budowlana.
      Ustalenie definicji robót budowlanych możliwe będzie w oparciu o
      przepisu ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane. Zgodnie z jej
      art. 3 pkt 7) przez roboty budowlane rozumiemy budowę, a także prace
      polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu
      budowlanego. W kontekście zadanego pytania najistotniejsze znaczenie
      będzie mieć ustalenie definicji i zakresu pojęcia remontu. Remont
      to: wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych
      polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących
      bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów
      budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym; W przeciwieństwie
      do powyższego o konserwacji (pojęcia tego nie definiuje prawo
      budowlane) mówimy w przypadku podejmowania stałych i systematycznych
      działań mających na celu utrzymanie obiektu w dobrym stanie
      technicznym, czy też na zabezpieczaniu obiektu w celu uniknięcia
      ewentualnych wysokich nakładów koniecznych w przypadku
      przeprowadzenia remontu.
      Wobec powyższego w naszej ocenie, bezspornie jako roboty budowlane
      należy zakwalifikować wszystkie trzy wymienione roboty, tj.: wymianę
      stolarki okiennej, roboty elektryczne i wymianę wykładzin. W
      konsekwencji, zgodnie z ugruntowanym na gruncie zamówień publicznych
      poglądem, iż roboty budowlane dotyczące jednego obiektu budowlanego
      podlegają sumowaniu, to oddzielne ich potraktowanie mogłoby zostać
      uznane jako niezgodne z Ustawą pzp dzielenie zamówienia.

      Pozdrawiamy
      Zespół Ekspertów
      Kancelaria Zamówień Publicznych Sp. z o.o.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka