Dodaj do ulubionych

Rodzina na Swoim - opinia o kredycie !!!

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.11.10, 21:12
Cześć,
chcę ubiegać się z żoną o kredyt w programie RnS.
Mam pytanie czy mogę w tym programie sfinansować operację:

kredyt 320.000
w tym zakup od osoby prywatnej domu w stanie surowym 250.000
oraz 70.000 dokończenie budowy.
Oszczednosci około 32. tys zł.
Konkretnie chodzi mi o podpowiedź czy mogę zrealizować zakup i dokończenie budowy w tym programie.

pzdr Paweł
Obserwuj wątek
  • Gość: Kred.pl Rodzina na swoim - na zakup domu w budowie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.11.10, 10:15
   Witam,
   Kwestia, którą pan poruszył, została sprecyzowana w stanowisku Ministerstwa Infrastruktury, które podaję poniżej (pogrubiłem interesujące pana kwestie):
   --------------------------------------------------------------------------
   W myśl artykułu 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania dopłaty mogą być stosowane jeżeli preferencyjny kredyt hipoteczny został udzielony na:

   a) zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, stanowiącego odrębną nieruchomość, z wyłączeniem zakupu domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, do którego którejkolwiek z osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego przysługiwał inny tytuł prawny,
   b) zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym lub dom jednorodzinny,
   c) pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego,
   d) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,
   e) budowa domu jednorodzinnego,
   f)nadbudowa, przebudowa lub rozbudowa budynku mieszkalnego lub adaptacja budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

   W opinii Ministerstwa Infrastruktury przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania nie wyklucza możliwości połączenia - w ramach finansowanego kredytem jednego przedsięwzięcia - przesłanek udzielenia kredytu preferencyjnego zawartych w różnych jednostkach redakcyjnych ww. wyliczenia.

   Z uwagi na charakter celów uprawniających do zaciągnięcia kredytu przypadki takie nie będą występowały co prawda często, jednak niewątpliwie racjonalnym z punktu widzenia kredytobiorcy połączeniem celów inwestycyjnych określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy może być połączenie inwestycji zakupu domu będącego w budowie z dokończeniem realizowanej inwestycji (w tym ostatnim przypadku podstawę ustawową finansowania prac budowlanych przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu mieszkaniowego stanowiłby art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy.
   ------------------------------------------------------
   Z powyższego wynika, że może pan sfinansować obydwie rzeczy z kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim.
   Radziłbym jednak zasięgnąć opinii doradcy w banku, w którym planuje pan zaciągnąć kredyt hipoteczny. Z doświadczenia bowiem wiem, że niektórzy doradcy (a także analitycy kredytowi w centralach banków) różnie interpretują zapisy ustawy i nie zawsze są świadomi oficjalnych interpretacji Ministerstwa Infrastruktury do wyżej wymienionej ustawy.

   Z innych rzeczy - nie podał pan ważnych parametrów, które decydują o możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny Rodzina na swoim. Między innymi chodzi o metraż domu (nie może on przekraczać 140 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) oraz o cenę jednego metra kwadratowego domu (ta nie może przekraczać limitu ustalonego przez BGK dla danego miasta lub terenu województwa.
   Odnośnie innych warunków ubiegania się o kredyt Rodzina na swoim polecam lekturę artykułu Zmiany w kredycie Rodzina na swoim opublikowanego na stronach portalu Kred.pl.

   Pozdrawiam
   Kred.pl
   Kredyty hipoteczne - aktualne promocje kredytów mieszkaniowych, ranking kredytów hipotecznych   • Gość: rekinrynku Re: Rodzina na swoim - na zakup domu w budowie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.11.10, 18:48
    Dzieki serdeczne za wyczerpującą odpowiedź, rzeczywiście interpretacja Ministerstwa stwarza szanse na otrzymanie kredytu.
    Niestety w niektórzy doradcy inwestycyjni nie są świadomi tych zapisów, mi wrecz odradzono w tym przypadku RnS w jednym z domów kredytowych.

    Pozostałe kryteria programu spełniamy, wiec pozostaje nam walczyć o to aby przy składaniu wniosku bank był świadomy tej interpretacji.

    Jeszcze raz dzięki, Troche mi ulżyło :)
         • Gość: prawie ekspert Re: Kredyt w ING IP: 212.14.54.* 15.12.10, 21:14
          Przeczytaj tytuł pierwszego posta i będziesz wiedział, że pytanie dotyczyło kredytu w ramach programu RnS a odpowiedź Twojego kolegi ewidentnie wprowadzała w błąd.

          Nie rozumiem was doradców dlaczego tracicie czas na tych forach zamiast naciskać na swoją centralę, żeby dołączyła do programu. ING jest jednym z niewielu banków który takiej oferty nie ma. W moim przypadku oszczędność na tym programie to ponad 50 000 w stosunku do standardowego kredytu i o 600 zł niższa rata płacona w ciągu pierwszych 8 latach. Gdyby ING brało udział w programie też był rozważał Waszą ofertę a tak pozostaje Wam jeżdżenie po mieście tymi oklejonymi autkami i naganianie biednych nieświadomych konsumentów na oferty, które są dla nich mało korzystne.
     • Gość: roro Re: Rodzina na swoim - na zakup domu w budowie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.01.11, 09:10
      > Chcemy składać wnioski do konca listopada. Mam 2 ciekawe oferty ale chciałbym p
      > oznać Wasze zdanie.

      Chcesz poznac moje zdanie? tego typu fora internetowe są spacyfikowane przez domokrążców sprzedających kredyty zwanych doradcami finansowymi i pobierających za to prowizje. Bedą ci wciskać wszystko ,łącznie z tym że ubezpieczenia co prawda kosztują ale dają pewność w razie kłopotów i inne kwiatki które po prostu w rzeczywistości są urabianiem jelenia wobec którego nie maja żadnych praktycznie zobowiązań. Co to znaczy utrata zdolności do pracy? masz być roślinką przykutą do łóżka czy może już w momencie straty rąk jesteś niezdolny. Znając ubezpieczycieli powiedzą Ci że co prawda rąk nie maszale możesz robić jako tester obuwia i taką pracę polecą Ci wyszukać.
      Moim zdaniem pierwsze co powinieneś zrobić i nikt za Ciebie tego nie zrobi to ocena własnych możliwosci zarabiania pieniędzy oraz twojej sytuacji rodzinnej czy okołorodzinnej - czy masz zawor bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianej sytuacji. Nigdy nie kieruj sie tym co doradza Ci sprzedawca - naganiacz. Zawsze to sprawdzaj. jeśłi jest tak łebski w dziedzinei finansów to czemu wykonuje tak marną i niewdzieczną robotę jak wciskanie komuś produktów finansowych które sa chyba najdroższymi jakie można nabyć na tej planecie. Są ponoć inne fajne sposoby zarabiania kasy o których sami mówią ale jakos tego nie robią. Do raty dodaj sobie ok 205% jej wartości i pomyśl czy dałbyś w czarnej godzinie ją spłacac i czy umiejętnosci jakie posiadasz dają ci jakieś perspektywy łatwego znalezienia źródła zarobkowania.
      Jeśłi bez "rodziny na cudzym" jak nazywam ten program nie byłbyś w stanie zaciagnąć kredytu to coś jest nie tak z całą operacją. Rodzina na cudzym - Pracuje w dużej rodzinnej formie którą załozyliśmy 25 lat temu. NIgdy w zyciu nie zaciągnęliśmy kredytu mieszkaniowego - co najwyżej na rozwój firmy. Nikt nam nie dołpłacał do kredytów. Wszystkie nieruchomosci mamy z własnej pracy i oszczędzaniu przede wszystkim. owszem - niektóre z nich są warte wiele więcej niż w chwili zakupu, inne wybudowane niedawno już straciły, ale to jest inna sprawa. Tylko ze zgrozą patrzę jak z podatków które płacę rząd postanowił fundować dopłaty do kredytów wybranej grupie ludzi. i mało tego - ostatnio moj najemca sam wziął taki kredyt aby uciec przed rekomendacją T i załapać sie na ten program. Skoro ucieka przed RT i chce się załapać na dopłaty to jakim cudem on w ogóle mysli o kredycie i dlaczego ma jeszcze zdolność kredytową? Wynajmowałem mu mieszkanie za śmieszne pieniądze bo chciałem mieć kogoś pewnego. Rzuca to podczas gdy mógłby mieszkać tu ze dwa lata jeszcze i płaci raty trzy raty wyższe niż to co mi dawał do ręki. No ale ważniejsze było to zeby zdążyć przed RT i załapać się na dopłaty.
      Doradcy ( a przynajmniejj wielu z nich) mówią ze przeciętny kredyt w Polsce spłaca sie w 15 lat. Demagogia - to kredyty zaciągniete w czasach gdy kredytów nie udzielano wszystkim praktycznie tylko ludziom którzy rzeczywiście dawali realną wiarygodność finansową. Chciałbym się zapytac któregokolwiek z doradców czy zna kredyt mieszkaniowy udzielony w 2008 który spłaciłby się w 15 lat? Może mógłby podać taki który ktoś jakimś cudem spłacił w 3 lata , ale w 15???? Chyba w szklanej kuli bo tylko w niej można zobaczyć przyszłość kredytobiorcy i jego zdolność kredytową ze o kondycji gospodarki tego kraju nie wspomnę.
      Poszukaj w sieci wywiadu z szefem Raiffeisen - co on mowi o kredytach których przecież sam udziela i to na lichwiarskich warunkach ponoć. Ciekawa lektura

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka