Dodaj do ulubionych

400 zł za złożenie wniosku w NORDEA

22.04.11, 07:04
Witam. W chwili obecnej staram się o kredyt na sfinansowanie zakupu mieszkania. Cena mieszkania to 330000, moje środki na zakup to 240000, wnioskowana kwota kredytu to 130000zł (rozbite na 90000zł róznicy w cenie sprzedaży starego i zakupu nowego i 40000zł na remont, urzadzenie, koszty notariusza, podatku itp).
Wnioskowane 130000zł to ok 1/3 mojej zdolności. Wnioski złożyłem do 3 banków, m.in. do Nordei.
I tu po złożeniu wniosku nastapiło moje zdziwienie. Bank po złożeniu wniosku chce ode mnie 400 zł na przeprowadzenie wyceny nieruchomości. 400 zł przed podjęciem decyzji kredytowej, przed moją decyzją czy wogóle zdecyduję się na nordeę. Jesli nie zapłacę 400 zł to mój wniosek nawet nie zostanie tknięty palcem. Rozumiem ze bank chce zrobić swoją wycenę, ale czy nie powinna ona byc robiona ewentualnie przed podpisaniem umowy kredytowej po tym jak już zdecyduję się na ten bank?
Wyciąganie 400 zł od klienta przed rozpoczeciem jakichkolwiek działań ze strony banku mających na celu podjęcie decyzji kredytowej to według mnie zwykłe naciąganie i wyłudzenie.
Spotkaliście się z taką praktyką w innych bankach? Bo ja wczoraj obdzwoniłem wszystkich znajomych któryzy w ciągu ostatnich 2 lat brali kredyty i żaden z nich nie spotkał się z haraczem banku pobieranym przed rozpatrzeniem wniosku. Opłata za wycenę po pozytywnej decyzji kredytowej i przed podpisanie ostatecznej umowy to standard, ale pobieraniu haraczu przed rozpatrzeniem wniosku? To jakaś kpina.
Oczywiście pracownik banku przy rozmowach o kredycie nawet sie nie zająknął na temat tego haraczu.
Przyznam szczerze ze mocno zawidłem się na tym banku. Mam w nim konto od kilku lat, rok temu swoją i żony wypłatę przekierowałem własnie na konto w Nordei, a tu taki syf.
Trudno, są pazerni to kredyt wezmę gdzie indziej (w końcu to bank a nie ja zarabiam na kredycie), po wzięciu kredytu w innym banku pozamykam wszystkie rachunki, lokaty i karty w nordei i tyle beda mieli z klienta.
Obserwuj wątek
      • pavulon78 Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA 22.04.11, 10:04
        Korzystam z usług doradcy ale widocznie tez o tym nie wiedział. Aby się upewnić czy panienka w oddziale nordei czegoś nie pomyliła, zadwoniłem na infolinię nordei. Tam babka na infolinii sama była mocno zdziwiona tą opłata wstępną i potwierdziła mi ją dopiero po kilkuminutowej konsultacji z jakimś ichnim specem od kredytów hipotecznych.
        Generalnie nordeę defintywnie skreśliłem
        • Gość: doradztwo finansow Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.04.11, 10:58
          W firmach doradztwa finansowego, bankach - pracują ludzie. O ile w banku nie powiedzą Ci, aby pójść do banku X, bo w Twoim przypadku będzie taniej to korzystając z usług doradcy finansowego powinien Ci wskazać wszystkie plusy i minusy oferty kilku banków, a ostateczna decyzja należy do Ciebie. Może warto skorzystać z usług innej firmy doradztwa finansowego? - skoro nie trafiłeś na kompetentną osobę, albo wybrać kilka ofert kredytów mieszkaniowych i udać się bezpośrednio do banków.
          • pavulon78 Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA 13.05.11, 13:20
            " Opłata za wycenę lub dostarczenie "własnego" operatu szacunkowego jest konieczn
            e PO decyzji wstępnej"

Zgadzam się z Toba jak najbardziej, ze PO decyzji wstępnej to normalka. Ale kasowanie 400 zł PRZED decyzją wstepnto to trochę przegięcie.
            Na szczęście bank odpuścił i decyzję wstepną wydał bez haraczu.
    • Gość: Kred.pl Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.04.11, 05:13
      Witam,
      Niestety większość naszych banków postępuje dokładnie w taki sam sposób wymagając uiszczenia opłaty pokrywającej koszty wyceny nieruchomości przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Nordea nie jest tutaj jakimś odosobnionym przypadkiem. Na 26 banków, których kredyty hipoteczne posiadamy w ofercie aż 16 z nich pobiera takie opłaty - nśrednia kwota opłaty za wycenę nieruchomości to 500 PLN, przy rozpiętości od 100 złotych (jeśli jest to wycena wewnętrzna banku dotycząca małego mieszkania w aglomeracji) do 1000 PLN (tp najczęściej dotyczy wykonania operatu szacunkowego przez licencjonowanego rzeczoznawce majątkowego). 10 banków nie pobiera opłaty za wycenę mieszkania czy domu (m.in. BPH, BZ WBK, Getin Noble Bank, mBank) Polecamy nasz poradnik o kosztach wyceny nieruchomości, w którym to poradniku zawarliśmy porównanie kosztów wyceny mieszkań i domów we wszystkich 26 bankach - znajduje się on pod adresem www.kred.pl/20110411300/Poradniki/kredyt-mieszkaniowy-a-wycena-nieruchomosci.html .

Skoro mowa o opłatach za wycenę nieruchomości - czasami może być znacznie drożej niż w Nordea. Tu można by przytoczyć przykład Deutsche Banku - jeśli chciałby Pan wziąć w tym banku kredyt na dom, wtedy musi Pan sam we własnym zakresie załatwić sobie rzeczoznawcę majątkowego, który wykona dla banku wycenę. Uwaga! W tym przypadku bank wymaga tzw. operatu szacunkowego, którego koszt to około 1000 PLN. Tyle trzeba tutaj wydać aby się w ogóle dowiedzieć czy są szanse na kredyt hipoteczny. I jeszcze jedno - należy wybrać takiego rzeczoznawcę, który znajduje się na liście rzeczoznawców akceptowanych przez Deutsche Bank. Znam przypadek klienta, który załatwił wycenę przez rzeczoznawcę, nie upewniwszy się, że jest on na liście Deutsche Banku. Wydał na to 980 PLN, a Deutsche Bank nawet nie chciał przyjąć tego dokumentu.

Pozdrawiam,
      Portal kredytowy KRED.PL
      www.kred.pl
    • Gość: rzeczoznawca Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.11, 14:56
      a Pan to nie za sprytny jest???
      to ja rzeczoznawca na zlecenie banku mam jechać i wyceniać Pana mieszkanie bez gwarancji że mi pan zapłaci???

przecież bank ze swojej kieszenie mi nie zapłaci... a oszacowanie wartości zabezpieczenia powinno zawsze odbywać się "na początku zabawy" aby wiedzieć czy wogóle cała sprawa jest możliwa do realizacji...

fakt że inne banki płacą "z góry" nie znaczy że jest to normalne..
    • arfer Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA 31.05.11, 23:46
      jeśli 400 zł to dla Ciebie drastyczny wydatek wobec możliwości zaciągnięcia kredytu w jak sądzę CHF po obecnym kursie to fakt, nie bierz, nic na siłę

każdy bank ma prawo w dowolny sposób skonstruować ofertę cenową - jeśli się nie podoba - masz blisko 30 innych, w tym zbliżonych ofertowo w CHF - dokładnie 0 (ZERO)

Twoim argumentem jest wkład własny, ale poza tym szału nie ma - kwota kredytu jest sporo niższa niż przeciętna kwota kredytu w Nordei i nikt nie będzie traktował Cię jak księcia z bajki

gdby kwota była wyższą bądź miałbyś więcej argumentów - oddział może (choć robi to rzadko) wziąść koszt wyceny/oszacowania na siebie.

A co do argumentu, że pobieranie kosztu wyceny jest wyłudzeniem - bank zleca ją firmie zewnętrznej i dokładnie tak samo jak Ty - nie ma pewności, że na kredycie zarobi.
      • mgoslaw Re: 400 zł za złożenie wniosku w NORDEA 03.06.11, 18:43
        tak , uważam że 400 zł to dużo i porównywanie tej kwoty do wysokości kredytu tego faktu nie zmieni i nie ma sensu, dwa tysiące przy milionie tez wydają się mała kwotą co nie znaczy że ktoś chce je wydać od tak sobie. składając wniosek do dwóch banków już się robi 800 zł

oczywiście że każdy bank ma swoje warunki i jak mi się nie podoba to mogę pójść gdzie indziej, wyrażam tylko swoją opinię, że bank mógł sobie darować pobieranie od klienta dodatkowych 400 zł za wycenę mieszkania w bloku który jest już mu znany i wybudowany

wcale nie wymagam żeby bank traktował mnie jak księcia, ale jak klienta dzięki któremu bądź co bądź zarabia pieniądze, dodam tylko że mój wniosek przeleżał 2 tygodnie nieopracowywany przez żadnego analityka a sprawa ruszyła się dopiero po moim telefonie i pytaniu na jakim etapie jest mój wniosek, to jest dopiero dopiero dobre traktowanie

nic nie pisałem o wyłudzeniu. Co jak co ale bank udzielając kredytu doskonale wie że na nim zarobi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka