Dodaj do ulubionych

gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.12, 17:06
Witam, za kilka miesięcy będę potrzebowała wziąć kredyt na kwotę ok. 30 000zł, który zamierzam spłacić w miarę szybko. W zasadzie 30 000 to takie pożyczenie sobie na transze, którą muszę wpłacić w terminie. Czy w związku z tym bawić się w hipotekę, tzn. długie czekanie na decyzję, papierologia itp. zwłaszcza, ze niewiele banków oferuje tak niski kredyt mieszkaniowy. Jest też możliwość wzięcia gotówkowego z minimum formalności, z możliwością bezprocentowego nadpłacania. Tyle, że tutaj wchodzi wysokie oprocentowanie, co oznacza wyższe raty. Co będzie lepsze w takiej sytuacji? Mam jeszcze trochę czasu na podjecie decyzji, ale już chciałbym się zorientować co inni myślą na ten temat. Dzięki za podpowiedzi:)
Obserwuj wątek
    • Gość: komfin1 Re: gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji IP: *.radionet.info.pl 11.06.12, 20:56
      Witam,
      wszystko zależy od tego co rozumiesz przez "spłatę w miarę szybko". Do roku myślę ze nie ma co nawet brać pod uwagę kredytu hipotecznego. Za kredytem hipotecznym dla mnie przemawia jedno, możliwość niższej raty. Przy gotówce na 12miesięcy rata będzie wysokości ~2600pln, hipoteczny na 60 miesięcy rata ~600pln. Jeśli wielkość raty nie jest problemem, brałbym gotówkę.
      Przy krótkim okresie spłaty nie sugeruj się oprocentowaniem (w gotówce będzie ~2x większe), ale zwracaj uwagę na pozostałe opłaty pobierane na początku, bo one będą Twoim głównym kosztem (prowizja pewnie będzie 0%, ale dojdą wszelkiego rodzaju ubezpieczenia).
      Pozdrawiam
      KF
      KompaniaFinansowa.pl
      • Gość: baska0907 Re: gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.12, 21:32
        Dziękuję za odpowiedź. Z tą szybka spłatą jest tak, że kilka miesiecy po wplaceniu transz będe miała wieksza gotówkę, gdyż wtedy sprzedaję jedną nieruchomość. Wczesniej nie mogę jej sprzedać, a terminy transz na nowe mieszkanie nie poczekają. Dlatego ewentualny kredyt potraktuję jako założenie pieniedzy na 2 transze, a potem (nie wiem za ile sprzedam tamto) spłacę kredyt i resztę transz. Tak to sobie wymysliłam. No chyba, że nie uda mi się sprzedać tamtego lokalu, wtedy będzie problem.
        • Gość: komfin1 Re: gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji IP: *.radionet.info.pl 11.06.12, 23:26
          Ja bym to zrobił inaczej. Pod nieruchomość którą chcesz sprzedać, bierzesz kredyt (jak rozumiem budowlany) w wysokości wszystkich pozostałych transz które mają być jeszcze wpłacone na nowe mieszkanie. Taki kredyt jest wypłacany w transzach.
          Plusy: - nie musisz się martwić o finansowanie nowego mieszkania
          - nie musisz się spieszyć ze sprzedażą nieruchomości (możesz poczekać na lepsze oferty)
          - gdy sprzedajesz mieszkanie zamykasz kredyt
          - gdy wypłacasz transze bank wymaga tylko odsetek od wypłaconych transz (kapitału)
          - kredyt będzie tańszy (kredyt mieszkaniowy a nie pożyczka)
          Minusy: - trzeba mieć zdolność na całą kwotę kredytu
          - opłaty przy przyznaniu kredytu liczone są od wnioskowanej kwoty a nie faktycznie wykorzystanej (np. brałaś 100tyś kredytu, mieszkanie sprzedałaś gdy wykorzystałaś na transze 40tyś kredytu to opłaty początkowe i tak poniosłaś od 100tyś.)

Możesz też zrobić tak jak planujesz, a jak odpukać, będzie problem ze zbyciem nieruchomości zawsze możesz zrefinansować kredyt gotówkowy i dobrać na transze na mieszkanie.

KF
          KompaniaFinansowa.pl
    • Gość: profi_pro Re: gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.06.12, 08:03
      Porównywarka finansowa to nie jest zwykły portal finansowy. To maszyna, która ma za zadanie pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania finansowego (to znaczy pokazuje najlepsze na dany moment kredyty hipoteczne, karty kredytowe, kredyty samochodowe czy konta bankowe), a umieszczony na niej kalkulator zdolności kredytowej podpowie Ci, na jaki kredyt Cię stać. Jest całkowicie bezpłatna. Wystarczy, że podasz parametry, które są wymagane, by wyszukać dany produkt finansowy.
      profi.comperialead.pl/
    • dart99 Re: gotówkowy czy hipoteczny w tej sytuacji 05.03.14, 05:42
      Każdy kredyt ma swoje wady i zalety: kredyt gotówkowy jest łatwiejszy w uzyskaniu, krócej się na niego czeka i nie ma zabezpieczenia na hipotece.

Ma on jednak jedną poważną wadę - JEST DROGI
      Przykład: założyłem, że bierzesz kredyt gotówkowy na 5 lat z prowizją 2% w pierwszym lepszym banku (czyli oprocentowanie nominalne wyniesie około 10%.

Korzystając z tego kalkulatora - kredytowykalkulator.com/kredyt-mieszkaniowy/porownywarka-kredytow/ - porównałem taki kredyt z typowym kredytem hipotecznym także rozłożonym na 5 lat i też z prowizją 2% (z tym że w tym przypadku założyłem, że oprocentowanie nominalne wynosi 5,00%):

Wynik:
      Rata kredytu gotówkowego - 637,41 PLN
      Rata kredytu hipotecznego - 566, 14 PLN

Za kredyt gotówkowy zapłacisz w sumie 4276, 20 PLN więcej niż za kredyt hipoteczny
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka