Dodaj do ulubionych

No i pozamiatane-świat znów zamarł!

28.03.20, 09:22
PiS specustawą zmienia Kodeks wyborczy.
PiS wprowadza poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczyPrezes PiS Jarosław Kaczyński - PAP
PiS wprowadziło poprawkę dotyczącą zmiany Kodeksu wyborczego.
Chce, by w głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich mogły brać udział również osoby podlegające kwarantannie oraz te, które najpóźniej w chwili głosowania kończą 60 lat.
Drugą z przyjętych istotnych poprawek autorstwa PiS jest zmiana ustawy o RDS, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie. Zmiany są częścią przegłosowanej wczesnym ranem tzw. ustawy antykryzysowej.
Informację o zgłoszeniu takiej poprawki przekazali na Twitterze posłowie opozycji. Z ich relacji wynika, że poprawka do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pojawiła się w druku sejmowym dopiero w nocy. Informację tę podano podczas przedłużającej się przerwy w nocnych obradach Sejmu, w czasie którego posłowie głosują nad pakietem ustaw tzw. tarczy antykryzysowej.
Wcześniej Sejm, pomiędzy głosowaniami ws. tarczy antykryzysowej, odrzucił jednym głosowaniem wszystkie 94 poprawki Senatu do ustawy budżetowej.
Poprawka zmieniająca Kodeks wyborczy
Zmieniająca Kodeks wyborczy poprawka zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".
Inny zmieniony poprawką przepis zakłada, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, natomiast wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).
Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.
Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.
Wybory prezydenckie 2020.
Wybory prezydenckie 2020 mają odbyć się 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę tego terminu w związku z pandemią koronawirusa. Wskazywano m.in., że osoby objęte kwarantanną nie będą mogły wziąć udziału w głosowaniu.
Ponadto zwracano uwagę na zagrożenie dla zdrowia obywateli, którzy będą narażać się na zarażenie koronawirusem w lokalach wyborczych. Innym aspektem jest brak możliwości prowadzenia realnej kampanii wyborczej przez kandydatów na prezydenta.
Przedstawiciele PiS jak dotąd podkreślali, że nie ma powodu, by zmieniać termin wyborów.
Zmiana ustawy o RDS.
Zgodnie z innymi przyjętymi poprawkami, autorstwa PiS (nr 180 i 200) premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.
Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadki fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa).
Innym powodem może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Zakątek polityczny.

Nawet Szanowny Pan Prezydent Dablju Dablju Putin przełożył wybory.
A ten bydlak z Żoliborza idzie na zwarcie z całym światem demokratycznym.
ratlerek już nie musi nigdzie zaglądać. Niech se siedzi na stolcu w Pałacu bo kolejną kadencję ma jak w banku.
Obserwuj wątek
    • wscieklyuklad Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 09:41
      https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/91327879_3102688816443131_4693077766105464832_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=110474&_nc_ohc=vccS5Tm2SxgAX-WmJ3h&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=2193742c63a85dc23df25f400f6c9a4b&oe=5EA41CBD

Mafia dała te poprawki opozycji na 20 min. przed procedowaniem. Tak wygląda pomoc dla Suwerena. Niech gospodarka zdycha, firmy upadają, ludzie idą na bezrobocie, byle ratlerek przetrwało w budzie kolejne 4 latka by można było doszczętnie zdemolować kraj, odebrać media prywatne i rządzić wiecznie.
      177 poprawek w tym wszystkie do Kodeksu Wyborczego ( nie wolno ich zgłaszać pół roku przed wyborami!) Skurwysyny zgłosiły posłom, którzy mają przecież głosować zdalnie.
      • sorel.lina Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 10:10
        Na zaledwie 42 dni przed wyborami prezydenckimi Prawo i Sprawiedliwość zmienia Kodeks wyborczy. W nocnym głosowaniu.

W przeszłości Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż nie można wprowadzać zmian w Kodeksie wyborczym na 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszych procedur wyborczych. Tymczasem do 10 maja zostało mniej niż półtora miesiąca.

PiS zaskoczył o godzinie 2.00 w nocy. W trakcie nietypowego posiedzenia Sejmu zgłoszono poprawki do specustawy nazywanej przez rząd tarczą antykryzysową. Tarcza ta powstała, aby łagodzić skutki gospodarcze wywołane przed epidemię koronawirusa. Tymczasem PiS umieścił w niej także treści zmieniające Kodeks wyborczy.

"PiS w nocy wprowadza głosowanie korespondencyjne, które wcześniej wyrzucił. Wprowadzają poprawką klubową w 2 czytaniu, wbrew regulaminowi Sejmu. Na siłę chcą robić wybory w maju" - pisał o 2.00 w nocy poseł PO Robert Kropiwnicki.

"Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie"

Przed godziną 5 nad ranem poprawkę przegłosowano.
              • sorel.lina Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 10:45

Prof. Zoll o nocnych zmianach kodeksu wyborczego: Skandal, to może być uznane za powód wyrzucenia Polski z Unii Europejskiej

- To posunięcie jest całkowicie niezgodne z konstytucją i prawem wyborczym. Trzeba to podkreślić wyraźnie: na sześć miesięcy przed wyborami nie wolno dokonywać jakichkolwiek zmian! To jest łamanie zasad i wprowadzenie nierówności w głosowaniu. PiS chce za wszelką cenę utrzymać władzę. Tu już nie ma mowy o demokratycznych wyborach – komentuje w rozmowie z Onetem prof. Andrzej Zoll.

Jego zdaniem, obecnie w Polsce „wchodzimy w etap nieprzestrzegania zasad porządku prawnego, jakiego nie było nawet w PRL”. - Komuniści przynajmniej jakichś pozorów obowiązującego prawa przestrzegali. A dziś mamy do czynienia z jawnym nieliczeniem się z prawem. Oczywiście PiS robi to nie pierwszy raz, ale jeszcze nigdy nie postąpił tak brutalnie – uważa prof. Zoll, który w przeszłości był przewodniczącym PKW, prezesem TK i rzecznikiem praw obywatelskich.

Prof. Zolla pytamy o argumentację przedstawicieli władzy. PiS przekonuje, że zasada sześciu miesięcy dotyczy tylko istotnych zmian, a te przegłosowane przez partię rządzącą mają "jedynie charakter techniczny".
                - Ta interpretacja nie ma żadnych, absolutnie żadnych podstaw. Mamy do czynienia z bardzo poważnymi zmianami zasad przeprowadzania wyborów – kontruje prof. Zoll.

- Zresztą jak władza w ogóle wyobraża sobie przebieg takich wyborów? Mówi się, że kwarantanną ma być objętych 100 tys. obywateli. Jak skontrolować, czy wszystkie osoby będą miały dostęp do możliwości oddania głosu? To jest mydlenie oczu, argumentacja PiS jest nie do przyjęcia – mówi zdecydowanie.

Prof. Zoll zapowiada, że sam „w takich wyborach nie weźmie udziału”. - I nie mogę uznać, by wyłonienie głowy państwa w takich okolicznościach było legalne. Oczywiście partia rządząca uzna ewentualne zwycięstwo Andrzeja Dudy za wielki sukces. Ale powtarzam: te wybory nie będą miały podstawy prawnej. To kompromituje Polskę i niestety dostarcza bardzo uzasadnionego powodu do wkluczenia Polski z UEpuentuje.
                • sorel.lina Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 11:19
                  Dopisanie tej nocy zmian w prawie wyborczym, pod przykrywką specustawy wirusowej, jest tak prawne jak dopisanie na szpitalnej karcie umierającego numerów jego kont bankowych i pinów. Lichocka nazwała cały zabieg „poprawką techniczną”. Tak, to tylko korekta przyspieszająca koniec demokracji.

Jeszcze raz pokazali, że hodują społeczeństwo jak pieczarki. W ciemnościach nocy podlewa się nas gównem. Po co wprowadzanie stanu wyjątkowego, skoro mamy wyjątkowego męża stanu? Do kroplówki z jego mózgiem podłączony jest cały PiS. Co komu skapnie, tyle ma władzy, również umysłowej.
                  Manuela Gretkowska

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/91321044_2888258661266671_7002210484044693504_n.png?_nc_cat=111&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=BqzyeDa0WnYAX-t66JJ&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=172fc233ae1f2626c9ade1b0e88e4747&oe=5EA4EA63
            • sorel.lina Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 11:34
              Profesor Zoll:
              „wchodzimy w etap nieprzestrzegania zasad porządku prawnego, jakiego nie było nawet w PRL”. - Komuniści przynajmniej jakichś pozorów obowiązującego prawa przestrzegali. A dziś mamy do czynienia z jawnym nieliczeniem się z prawem."

A wszystko to dla zaspokojenia nienasyconej żądzy władzy odrażającego (nawet fizycznie), złośliwego satyra...!
                    • wscieklyuklad Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 12:03
                      Klaudia Jachira : „Powinnam Wam napisać co się działo dziś w nocy i rano w Sejmie...
                      - o tym, że pod osłoną nocy zmieniono kodeks wyborczy.
                      - że po raz któryś było to niekonstytucyjne.
                      - że głosowalismy ponad siedem godzin, bo zdalny system tak wolno działał... albo nie działał...
                      - że byłam przez cały czas na sali, bo nie chciałam się martwić czy uda mi się zagłosować zdalnie.
                      Powinnam opisać pięknymi zdaniami:
                      - że do procedowanej ustawy nie przyjęli ŻADNEJ naszej poprawki.
                      - że tarcza jest dziurawa, tekturowa i nikogo nie ochroni.
                      Że nie byłabym w stanie podpisać się pod tak złym aktem prawnym..
                      Że pracodawcy będą zwalniać ludzi... masowo, bo nie będą mieć wyjścia...
                      Że byli pracownicy nie będą mieli z czego żyć...
                      Że jak ktoś ma zerowe przychody, to nie ma z czego zapłacić 40% pensji pracowników, więc ich zwolni..
                      Że szykujemy sobie kryzys, jakiego nie było...
                      Że najłatwiej o pomoc będzie mógł poprosić duchowny.
                      Że mnoży się w tym akcie biurokrację, daje prawie nieograniczone możliwości prezesowi rady ministrów, ew. ministrowi zdrowia i wojewodom.
                      Że ta ustawa pomaga zatwierdzić niekonstytucyjne stany nadzwyczajne...
                      Że powinien być stan klęski żywiołowej!
                      Wreszcie powinnam wam czym prędzej donieść, że wstrzymałam się od głosu.
                      Że nie spojrzałabym sobie w twarz, jakbym ją poparła.
                      Ale przez umorzenie Zusu dla mikroprzedsiębiorców nie mogłam jej też zupełnie odrzucić.
                      Powinnam z całą stanowczością podkreślić, że nie pomyliłam się w głosowaniu, że zagłosowałam najlepiej jak umiałam... I tak jak zwykle za mniejszym złem...
                      Powinnam Wam to wszystko pięknie opisać, opowiedzieć o tylu rzeczach...
                      Tylko ja naprawdę bardzo źle znoszę nieprzespane noce. Po prostu nie nadaję się do Dyktatury! Najlepiej z nas wszystkich wyglądał i czuł się Kaczyński!
                      Więc on Wam to na pewno wszystko lepiej opisze niż ja...
                      A i poda Wam hasło na 10 maja: "po trupach do urn". W końcu to jego wybraliście do rządzenia krajem, więc po co miałabym Wam to wszystko pisać?.... Dobranoc Polsko!”

Klaudia Jachira
                    • wscieklyuklad Re: No i pozamiatane-świat znów zamarł! 28.03.20, 12:07
                      https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/91007070_10207706491536204_1760345539435560960_o.jpg?_nc_cat=109&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=IsqPfPKj3i4AX81iMj6&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=92c6ecae8c199cbc634b5982e0711f4b&oe=5EA639E9Klaudia Jachira : „Powinnam Wam napisać co się działo dziś w nocy i rano w Sejmie...
                      - o tym, że pod osłoną nocy zmieniono kodeks wyborczy.
                      - że po raz któryś było to niekonstytucyjne.
                      - że głosowalismy ponad siedem godzin, bo zdalny system tak wolno działał... albo nie działał...
                      - że byłam przez cały czas na sali, bo nie chciałam się martwić czy uda mi się zagłosować zdalnie.
                      Powinnam opisać pięknymi zdaniami:
                      - że do procedowanej ustawy nie przyjęli ŻADNEJ naszej poprawki.
                      - że tarcza jest dziurawa, tekturowa i nikogo nie ochroni.
                      Że nie byłabym w stanie podpisać się pod tak złym aktem prawnym..
                      Że pracodawcy będą zwalniać ludzi... masowo, bo nie będą mieć wyjścia...
                      Że byli pracownicy nie będą mieli z czego żyć...
                      Że jak ktoś ma zerowe przychody, to nie ma z czego zapłacić 40% pensji pracowników, więc ich zwolni..
                      Że szykujemy sobie kryzys, jakiego nie było...
                      Że najłatwiej o pomoc będzie mógł poprosić duchowny.
                      Że mnoży się w tym akcie biurokrację, daje prawie nieograniczone możliwości prezesowi rady ministrów, ew. ministrowi zdrowia i wojewodom.
                      Że ta ustawa pomaga zatwierdzić niekonstytucyjne stany nadzwyczajne...
                      Że powinien być stan klęski żywiołowej!
                      Wreszcie powinnam wam czym prędzej donieść, że wstrzymałam się od głosu.
                      Że nie spojrzałabym sobie w twarz, jakbym ją poparła.
                      Ale przez umorzenie Zusu dla mikroprzedsiębiorców nie mogłam jej też zupełnie odrzucić.
                      Powinnam z całą stanowczością podkreślić, że nie pomyliłam się w głosowaniu, że zagłosowałam najlepiej jak umiałam... I tak jak zwykle za mniejszym złem...
                      Powinnam Wam to wszystko pięknie opisać, opowiedzieć o tylu rzeczach...
                      Tylko ja naprawdę bardzo źle znoszę nieprzespane noce. Po prostu nie nadaję się do Dyktatury! Najlepiej z nas wszystkich wyglądał i czuł się Kaczyński!
                      Więc on Wam to na pewno wszystko lepiej opisze niż ja...
                      A i poda Wam hasło na 10 maja: "po trupach do urn". W końcu to jego wybraliście do rządzenia krajem, więc po co miałabym Wam to wszystko pisać?.... Dobranoc Polsko!”

Klaudia Jachira

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka