Dodaj do ulubionych

Niebywały atak na wolskość i jej Wartości!

03.05.20, 18:09
W Warszawie powstanie nowe liceum. Nietypowe, bo nastawione na naukę kultury żydowskiej.

Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki ma działać przy Zespole Szkół Lauder-Morasha przy ul. Wawelberga na Woli. Placówka uczniów przyjmie już we wrześniu tego roku. To pierwsza taka szkoła w Warszawie od 1968 roku.

Język i kultura

Jak będzie wyglądała nauka w takiej szkole? Uczniowie oprócz tradycyjnych przedmiotów, będą zagłębiać się także w wiedzę o kulturze żydowskiej i jej tradycjach.

- Każdy z uczniów i uczennic będzie mógł wybrać jeszcze jeden język obcy do tych, które są uczone w liceum. Będzie mógł wybrać pomiędzy językiem hebrajskim a językiem jidysz - mówi Radiu Kolor nauczycielka literatury Anna Patalas, która koordynuje pracę nad powołaniem liceum.

To, co będzie wyróżniać nowe liceum na tle innych warszawskich placówek, to także stołówka z nietypowymi daniami. - Utrzymywana jest tradycyjna kuchnia żydowska z oddzieleniem mięsa od produktów mlecznych. Na pewno chcemy dążyć do tego, żeby uczniowie jedli mniej mięsa, ale oczywiście, jeśli będą chcieli, będą mogli przynosić własne posiłki - mówi Anna Patalas.

Dla kogo?

Co ważne, żeby dostać się do szkoły nie koniecznie trzeba mieć pojęcia o kulturze żydowskiej. Nie trzeba znać też ani słowa w języku hebrajskim. - Na pewno trzeba mieć otwartą głowę i zaciekawienie tym światem, który nie jest mój - tłumaczy nauczycielka.

Nowe liceum będzie składało się z dwóch klas. W każdej ma się znaleźć ok. 20 osób. Ze względu na epidemię, rozmowy kwalifikacyjne osób, które chcą dostać się do szkoły, odbywają się przez internet. Potrwają do 17 maja. Aplikować można tutaj.

az/łj
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka