Dodaj do ulubionych

WON Z ZAOLZIA PEPIKI!

10.06.20, 19:14
Wolska zapalczywie broni Honoru. Boga i Ojczyzny!
Brawo! I tak trzymać! A Pepiki mogą se pisać protesty!
SPIERDALAĆ OD KAPLICZKI TO NASZE!

TAK TRZYMAĆ CHOPAKI! TAK TRZYMAĆ!

Bo jeszcze nam tu kozę z reklamy "Kozela" sprowadzą a Trzaskowski tę kozę każe zaślubić, jak już morale upadnie na obie łopatki!

Polscy żołnierze, strzegący zamkniętej z powodu koronawirusa granicy, ustawili punkt kontrolny na terenie Czech, tuż przed kapliczką, do której zabronili wstępu. Czeskie władze interweniowały już w Warszawie - informuje "Gazeta Wyborcza". Cała sytuacja to efekt nieporozumienia - wyjaśnia natomiast polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Do zdarzenia doszło na polsko-czeskiej granicy, na niewielkim potoku Troja. Po polskiej stronie znajduje się tam wieś Pielgrzymów (woj. opolskie), a po czeskiej - Pelhrimovy. Ok. 30 metrów od rzeki stoi zabytkowa kapliczka. Polscy żołnierze, którzy strzegli granicy w tym rejonie, przeszli do czeskiej wsi i ustawili punkt kontrolny tuż przed kaplicą. "Z pistoletami maszynowymi" zabronili Czechom jej odwiedzania i robienia zdjęć - relacjonuje "GW" powołując się na czeskie media.
Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowały już w Warszawie

wiadomosci.onet.pl/opole/czechy-polscy-zolnierze-wkroczyli-do-czech-zajeli-teren-przy-kapliczce -
Obserwuj wątek
  • wscieklyuklad Re: WON Z ZAOLZIA PEPIKI! 10.06.20, 19:24
   Rafał Chabasiński

   Wygląda na to, że własnie napadliśmy na Czechy. Polskie wojsko pilnujące granicy w związku z epidemią koronawirusa najwyraźniej uznało za świetny pomysł wtargnięcie na terytorium naszego południowego sąsiada. Żołnierze ustawili punkt kontrolny przy zabytkowej kapliczce i przeganiają stamtąd miejscowych.

   Konflikty oraz incydenty graniczne to niemalże codzienność w relacjach pomiędzy państwami

   Incydenty graniczne przytrafiają się poszczególnym państwom jak świat długi i szeroki. W Europie najczęściej powodują je rosyjskie samoloty wlatujące w przestrzeń powietrzną państw NATO. Takich przypadków w ciągu roku mamy przynajmniej kilka.

   Niekiedy wtargnięcia na terytorium innego państwa powodują poważne konsekwencje. Przykładem mogą być regularne prewencyjne naloty sił powietrznych Izraela na sąsiadów, czy chociażby niedawna inwazja Chin na Indie. Tysiące żołnierzy Państwa Środka zajęli strategicznie położoną dolinę na spornym terytorium.

   Najwyraźniej Wojsko Polskie pozazdrościło Chińczykom, bo postanowiło wtargnąć na terytorium Republiki Czeskiej. Jakby tego było mało, najwyraźniej napadliśmy na Czechy z powodu zabytkowej kapliczki znajdującej się po drugiej stronie granicy. Być może więc mamy do czynienia nie tyle z inwazją, co z prawdziwą krucjatą?
   Najwyraźniej w drugiej połowie maja napadliśmy na Czechy

   Czeski portal Denik, a za nim Gazeta Wyborcza, informuje o przebiegu incydentu granicznego pomiędzy obydwoma krajami. Otóż granicę w pewnym miejscu wyznacza niewielki potok o nazwie Troja. Po jednej stronie leży polska wieś Pielgrzymów a po drugiej czeski Pelhrimov. Około trzydziestu metrów od rzeczki znajduje się zabytkowa kapliczka, lokalna atrakcja turystyczna.

   Do tej pory polscy żołnierze pilnowali granicy w Pielgrzymowie w związku z panującą epidemią koronawirusa. W pewnym momencie jednak z bliżej nieznanych powodów przekroczyli Troję i ustawili posterunek graniczny przy kapliczce. Zdaniem strony czeskiej, uzbrojeni w pistolety maszynowe żołnierze uniemożliwiali Czechom odwiedzanie tego miejsca. Nie pozwalali mieszkańcom na zbliżanie się bliżej niż 10 metrów od obiektu.

   Okupacja terytorium naszego południowego sąsiada trwa przynajmniej od 28 maja. Wtedy to nasi żołnierze mieli przepędzić specjalistę budowlanego mającego udokumentować stan tynku budowli. Kiedy dokładnie napadliśmy na Czechy? Tego niestety żadne ze źródeł nie podaje. Podobnie jak powodów przeprowadzenia takiej operacji przez Wojsko Polskie.
   Polscy żołnierze przeganiają Czechów spod zabytkowej kapliczki, czeskie władze przyznają że doszło do nieporozumienia

   Warto przy tym odnotować fakt, że strona polska nie tylko nie zapytała władz czeskich o zgodę na przekroczenie granicy, ani nawet nie wykazała zainteresowania opinią ze strony właściciela samej kapliczki, stowarzyszenia Omnium. To zajmuje się renowacją zabytków.

   W sprawie wtargnięcia polskiego wojska na terytorium Czech w Warszawie interweniowało tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych. Szef czeskiego resortu spraw wewnętrznych, Jan Hamáček, incydent graniczny skomentował sugerując, że najwyraźniej strona polska ma nieco odmienne zdanie na temat tego jak powinno wyglądać otwarcie granic.

   Interwencja władz naszego południowego sąsiada nieco wyjaśniła sprawę. Wygląda na to, że napadliśmy na Czechy z powodu zwykłego nieporozumienia. Co jednak istotne: wszystko wskazuje na to, że posterunek polskiego wojska wciąż znajduje się przy kapliczce. Przynajmniej mieszkańcy mogą znowu ją odwiedzać.
   Warto przy tym jednak zauważyć, że żołnierze wciąż traktują kapliczkę jakby stanowiła część wojskowej infrastruktury – i to takiej o znaczeniu strategicznym. Decydują na przykład o tym, co pielgrzymi i turyści mogą fotografować a czego nie.
   Wiele wskazuje na to, że przyczyną zachowania naszych żołnierzy mogło być sztywne traktowanie wojskowych regulaminów

   Cały incydent niewątpliwie brzmi kuriozalnie. Może mieć jednak jakieś racjonalne wytłumaczenie. Biorąc pod uwagę, że Czesi nie zażądali od strony polskiej, by nasi żołnierze natychmiast wrócili na swoją stronę rzeki, bardzo możliwe, że faktycznie jakieś ustalenia pomiędzy państwami istniały. Z pewnością dotyczyły ponownego otwarcia granic w kontekście epidemii koronawirusa. To zresztą wyklucza chociażby jakieś błędne ustalenie położenia granicy między państwami.

   Co mogło pójść nie tak? Żołnierze mający z jakichś bliżej jeszcze nieznanych powodów ulokować posterunek po czeskiej stronie wybrali sobie akurat zabytkową kapliczkę na pasujące miejsce. Dalej najprawdopodobniej zadziałały wojskowe regulaminy. Te, jak wiadomo, bywają czasem rozbieżne ze zdrowym rozsądkiem – a na pewno nieodporne na sytuacje wyjątkowe. Tymczasem żołnierze są nimi związani, podobnie jak otrzymanymi rozkazami.

   Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Polska i Czechy są sojusznikami. Obydwa państwa należą przecież do NATO, a także do Unii Europejskiej. Historycznie rzecz biorąc, to nie pierwszy przypadek kiedy napadliśmy na Czechy. Cieniem na wzajemne relacje rzutowały zarówno zajęcie Zaolzia w 1938 r., jak i udział polskich żołnierzy w inwazji na Czechosłowację w 1968 r. Pozostaje się cieszyć, że akurat ten konflikt graniczny jest akurat bardziej śmieszny niż straszny.

   Pokażcie Pepikom Drugi KRYM!
       • wscieklyuklad Re: WON Z ZAOLZIA PEPIKI! 11.06.20, 08:35
        Jak podała Gazeta.pl, polskie MON stwierdziła, że "lokalizacja posterunku była wynikiem nieporozumienia, a nie działaniem celowym". Zdaniem resortu nie jest prawdą, że polscy żołnierze zabraniali robienia zdjęć kapliczki - prosili o nie fotografowanie samego posterunku.

        inny pogląd na otwarcie granic.
        Zdj. ilustracyjne /Leszek Szymański /PAP
        Zdj. ilustracyjne
        /Leszek Szymański /PAP

        Do sytuacji doszło na polsko-czeskiej granicy przy potoku Trója. Po polskiej stronie znajduje się opolska wieś Pielgrzymów, a po czeskiej Pelhřimovy. W okolicy stoi zabytkowa kaplica, którą często odwiedzali turyści.

        Jak informują jednak czeskie media, pod koniec maja w okolicy pojawili się polscy żołnierze. I zaczął się kłopot. Nie dopuszczali oni bowiem do miejsca nie tylko turystów, ale i pracowników. 28 maja ekspert, który miał sprawować nadzór budowlany podczas remontu kaplicy nie został do niej przez Polaków dopuszczony. Zabroniono mu także fotografowania budynku.

        Kiedy rozkazuje ci żołnierz z pistoletem maszynowym w mundurze zagranicznej armii, to jest to okropne doświadczenie. Nie pozwolili mi podejść bliżej, niż na dziesięć metrów. Dlaczego polska armia decyduje, gdzie mogę chodzić na terytorium Czech, a gdzie nie? - pytał aktywista Ivo Dokoupil w rozmowie z "Denikiem".

        Kaplica należy do stowarzyszenia Omnium, które naprawia zabytki, a właścicielem gruntu jest gmina. Wojsko polskie - jak podają media - nie było jednak zainteresowane ich opinią w kwestii "interwencji".

        Strona polska nie skonsultowała się z nami swoich zamiarów i decyzji - powiedział burmistrz gminy Slezské Rudoltice Mojmír Pargač.

        W związku z sytuacją w Warszawie interweniowali czescy urzędnicy. Jak podała Hana Mala z działu prasowego czeskiego MSW, "po stronie polskiej było nieporozumienie" i kaplica jest już dostępna dla zwiedzających. "Denik" podaje jednak, że Polacy dalej tam stacjonują.
        REKLAMA

        Jak podała Gazeta.pl, polskie MON stwierdziła, że "lokalizacja posterunku była wynikiem nieporozumienia, a nie działaniem celowym". Zdaniem resortu nie jest prawdą, że polscy żołnierze zabraniali robienia zdjęć kapliczki - prosili o nie fotografowanie samego posterunku.

        "Wojsko Polskie dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo granic i Obywateli Polskich w trudnej walce z przeciwnikiem, jakim jest koronawirus. Codziennie kilka tysięcy żołnierzy realizuje zadania, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa" - podkreślono w komunikacie wysłanym portalowi.

        z netu

        mafia in gremio, to jedno wielkie nieporozumienie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka