Dodaj do ulubionych

Klapa pomysłu na kampanię Dudy

16.06.20, 18:55
Wybory prezydenckie. Temat LGBT ma zniknąć z kampanii Andrzeja Dudy. Obóz władzy koryguje przekaz i szuka pomysłów

Do niedawna prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej łagodził język i razem z premierem kreślił plany rozwoju gospodarczego Polski. Potem głowa państwa mówiła głosem najbardziej radykalnego skrzydła PiS. I traciła poparcie. Dlatego w przekazie prezydenta znów zajdą zmiany.

Ogłoszony kilka tygodni temu "Plan Dudy" - czyli plan wielkich inwestycji gospodarczych realizowanych przez rząd - nie zmobilizował dostatecznie wyborców prawicy.

Dlatego sztab wyborczy prezydenta postanowił przestawić oś sporu z gospodarczej na ideologiczną. Andrzej Duda - wzorem Jarosława Kaczyńskiego i najbardziej radykalnych polityków obozu władzy - zaczął straszyć Polskę "ideologią LGBT" i "seksualizacją dzieci".

Misternie uknuty plan okazał się nieskuteczny. Duda zaczął być postrzegany w politycznym centrum jako skrajny radykał, a nie kandydat i prezydent, który łączy. Dodatkowo zaczął być sklejany z posłem PiS Przemysławem Czarnkiem, którego wypowiedzi o osobach homoseksualnych okazały się nieakceptowalne nawet dla czołowych polityków partii rządzącej, stając się symbolem nietolerancji, a wręcz jawnej homofobii. (...)

Plan skutecznej narracji związanej z atakiem na "ideologię LGBT" nie wypalił, a obozowi władzy zaczęło brakować pomysłów. Kampania Dudy - zwraca uwagę wielu - dostała zadyszki. Choć pierwotne założenia były zupełnie inne.(...)

Kampania przestawiła się o 180 stopni. I zeszła na tory światopoglądowej wojny, którą wywołał na jednym z wyborczych wieców sam... Andrzej Duda. Awantura o "ideologię LGBT" przykryła wszystko inne. Ostatecznie okazała się strzałem w stopę.

Według doradczyni prezydenta Polski Zofii Romaszewskiej, ten temat w ogóle nie powinien pojawić się w prezydenckiej rywalizacji. - To ewidentnie wrzutka. W momencie, kiedy w Polsce ścierają się ideologie polityczne, zajmujemy się rzeczami, które nie są istotne i potrzebne prezydentowi - powiedziała Wirtualnej Polsce Romaszewska.

Dlatego narracja w obozie władzy znów się zmienia, a o "ideologii LGBT" i "seksualizacji dzieci" prezydent już nie mówi. Świadomie.

Na ostatniej prostej kampania Andrzeja Dudy ma obracać się wokół hasła "Prezydent polskich spraw". Hasło ma nawiązywać do roli urzędującej głowy państwa jako rzecznika interesów Polaków na arenie lokalnej i międzynarodowej.(...)

To, co ma zapewnić realizację wszystkich obietnic, to m.in. ścisła współpraca Andrzeja Dudy z rządem Mateusza Morawieckiego. Wojny światopoglądowe - przynajmniej przed pierwszą turą wyborów - mają znów zejść na dalszy plan.
Polityka bywa jednak nieprzewidywalna. Zwłaszcza w kampanii.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka