Dodaj do ulubionych

WU, troche histori, pomozesz?

03.10.20, 04:18
Z kolega przy gorzale (a jakze) gadalismy o 68 roku o "najezdzie " na Czechoslowacje i wyplynal Jaruzelski, ze to on winny i on to rozkazy wydawal wszystkie z tym zwiazane, czy on to mogl to robic? Jaki mial stopien wtedy? Kto byl 1-ym sekretarzem KC PZPR?, Ja do cholery za mlody bylem zeby o tym wiedziec, hmmm, Ty cos mi sie wydaje ze starszym nie byles jak ja a moze mlodszym ale moze "pogrzebiesz" gdzies zeby sie dowiedziec o tym?
Dzieki, za pomoc albo za same checi.
Obserwuj wątek
  • 1zorro-bis Re: WU, troche histori, pomozesz? 03.10.20, 09:00
   to moze ja? Bo akurat bylem wtedy z ojcem w Cieszynie....1-szym sekretarzem byl wtedy Gomulka a Jarruzelski byl juz generalem i bral oczywiscie czynny udzial w agresji polskiego WP na czechoslowacje. Widzialem wtedy na wlasne oczy czolgi pochowane w lasach pw drodze do Cieszyna a potem sam "wjazd" z pomoca braterska Polakow i rosjan do Czechoslowacji....Zaden przyjemny widok, chociaz musze dodac ze ze zdziwieniem ogladalismy jak ludzie wiwatuja....
  • wscieklyuklad Re: WU, troche histori, pomozesz? 03.10.20, 09:22
   W 1968 roku byłem Dunajcu nastolatkiem.
   Ale w pamięć wrył mi się dzień, w którym nasz (mam siostrę bliźniaczkę) był wyjątkowo przygnębiony. Wiele czasu poświęcał na zabawy z nami, ale w tym dniu był wyjątkowo nieswój.
   W pewnej chwili wyznał, iż być może zostanie zmobilizowany do wojska (miał 36 lat). Mobilizacja miała mieć związek z wydarzeniami w Czechosłowacji i planowaną interwencja wojskową.
   Na szczęście użyto jedynie 25 tys polskich żołnierzy (do 1970 roku była to największa interwencja wojsk polskich w tłumieniu ruchów wolnościowych) i tacie się upiekło. Na szczęście, bo mógł być wśród dziesięciorga Polaków, którzy stracili wówczas życie.

   Jaruzelski do połowy 1968 roku był szefem Sztabu Generalnego WP i wiceministrem obrony narodowej (w stopniu generała dywizji - nominację otrzymał w 1960 roku) natomiast w trakcie operacji "Dunaj" (bo takie miano otrzymała interwencja) był już ministrem ON.
   Oczywiście możliwości decyzyjne Jaruzelskiego w ramach interwencji były ZEROWE.
   Całością kierowali dowódcy radzieccy - niezależnie od rejonu przekroczenia granicy z Czechosłowacją (Polska, NRD, Węgry).
   Warto przypomnieć jednak, że obok szefa rządu NRD (Ulrich) wśród gorących orędowników interwencji był Towarzysz Wiesław Gomułka, który obawiał się podobnych wydarzeń w Polsce.

   A świat? Generalnie rzec biorąc miał to w dupie.
   Wśród protestujących były jedynie Chiny, Jugosławia i... Rumunia.

   Tak, tak Ceausescu wycofał uczestnictwo z Układu Warszawskiego (podobnie jak Albania).
   Gdyby rządził zgodnie z zasadami demokracji zachodniej, na którą się otwarł, pewnie byłby dziś wzorem dla "demoludów" a nie ofiarą historii.
     • dunajec1 Re: WU, troche histori, pomozesz? 03.10.20, 11:48
      Dzieki zoro i wu.
      No ja to juz bylem "stary" w tym czasie , mialem niecale 13 lat tak ze ....pamietam tylko ciezkie samoloty lecace nad moja wsia na poludnie ,omijaly Tatry z lewej strony, a potem juz lata po tym jak bywalem na slowacji to nieraz slyszal "skurwiene poliaki" , a tak chcielismy pomoc, za darmo, heheheh.
       • dunajec1 Re: WU, troche histori, pomozesz? 04.10.20, 04:19
        Zoro, dalszy ciag pytan,
        jezeli Wojtek byl generalem dywizji (ile to gwiazdek przy pagonie?") czy byl ktos kto mial wiecej gwiazdek?
        Bo w latach 80-tych to Wojtek byl generalem armi (tak?) to 4 gwiazdki?
        Czy byl ktos ponad nim wtedy?
        W wojsku oczywiscie, ale to taka sugestia, bo znowu dyskusja z kolega i on mowi ze ponad nim (w tym czasie) nie bylo innego, hmmm, nie bardzo w to wierze,
        Mozesz cos powiedziec?
        Thx.
        • 1zorro-bis Re: WU, troche histori, pomozesz? 04.10.20, 07:14
         Wojskiem Polskim dowodziw wowczas o ile sie nie myle marszalek polski Marian Spychalski....To byl ostatni polski marszalek i najwyzszy ranga oficer w WP.
         A tak Polacy z WP "rozrabiali" u braci czechow....I dziwia sie Polacy, ze ich NIKT, NIGDZIE nie lubi....
         dzieje.pl/artykuly-historyczne/tragedia-w-jicinie-7-wrzesnia-1968-r
         • wscieklyuklad Re: WU, troche histori, pomozesz? 04.10.20, 08:46
          Było trochę inaczej Zorro.
          Owszem, Spychalski był w tym czasie faktycznie marszałkiem, ale w czasie praskiej wiosny nie miał żadnego znaczenia zawodowego a tym bardziej wpływu na przebieg inwazji.
          Powód?
          Nie lubił... Ruskich! Istotnie zmienił zasady funkcjonowania WP odchodząc od wzorców stalinowskich/radzieckich. Rozwijał wojska lotnicze, z jego inicjatywy powstały wyższe uczelnie wojskowe, a hasło "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" przeszło do lamusa - wymagał, by każdy oficer miał przynajmniej ukończoną szkołę średnią.
          Był gorącym orędownikiem pozbywania się z jednostek wojskowych rosyjskich oficerów politycznych w myśl założenia, iż lepiej nie mieć żadnego "politruka" niż oddawać tą funkcję w łapy ruskie.
          To właśnie te cechy zaważyły na odsunięciu Spychalskiego z funkcji Ministra ON i nominacji dyspozycyjnego wobec władzy ( i ZSRR) Jaruzelskiego. Spychalski spadł jednak na cztery łapy - został przewodniczącym Rady Państwa.
          Do czasu, aż wydarzenia na Wybrzeżu w 19970 zmiotły go z pozostała ekipą Gomułki z politycznej sceny.
          Czy był zwyrodniałym komuchem? Jak widać z powyższych informacji - zdecydowanie NIE.
          Co więcej - był inicjatorem wzniesienia pomnika na cześć wszystkich polskich ofiar II WŚ.
          U podstawy pomnika miała być umieszczona tablica dokumentująca wszystkie jednostki wojska polskiego walczące na frontach.
          Wśród nich jednostki AK (stosunek stalinowców do tej formacji jest Ci Dunajcu z pewnością znany)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka