Dodaj do ulubionych

"Marsz na Warszawę"

31.10.20, 18:46
Protest, który w piątek w szczytowym momencie zgromadził w Warszawie ponad 100 tysięcy osób, ( szacunki mówią, że mogło być nawet 200 tysięcy) przyciąga uwagę zagranicznych mediów. Zwracają uwagę, że orzeczenie TK ws. aborcji wywołało największe demonstracje w Polsce od dziesięcioleci. Skalę piątkowej manifestacji w stolicy oddają zdjęcia i nagrania z drona.

Piątkowy protest okazał się też jednym z największych protestów w najnowszej historii Warszawy.

Biorąc pod uwagę, z jak potężnym wydarzeniem mieliśmy do czynienia, jego przebieg był stosunkowo spokojny. Nie zabrakło jednak niebezpiecznych incydentów. W trakcie protestu w jego uczestników rzucano race i petardy. Do ataków doszło m.in. na placu Zamkowym i w rejonie ronda de Gaulle’a. Interweniowała policja. Funkcjonariusze zatrzymali do soboty 37 osób.

Na skalę protestu zwróciły już uwagę liczne zagraniczne media, m.in. "New York Times". „Nie zważając na zagrożenie związane z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, dziesiątki tysięcy kobiet oburzonych decyzją o niemal całkowitym zakazie aborcji w Polsce zebrały się w piątek w Warszawie, intensyfikując tym samym największe demonstracje w kraju od upadku komunizmu w 1989 r.” – czytamy.

Radio Zet


To pokazuje skalę protestu.
"Coś pięknego", "Robi wrażenie, wspaniały widok", "Oglądając to, odzyskuję nadzieję w Polskę", "Te autobusy zatopione w tłumie... To robi wrażenie. Ten film i te dni już są legendarne" - komentują w sieci internauci.


Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka