Dodaj do ulubionych

Zbawco, na emeryturę!

30.11.20, 13:10
Z sondażu Ipsos dla OKO.press (23-25 listopada) wynika, że Polacy Kaczyńskiego mają zwyczajnie dość: w przygniatającej większości – 80 proc. – uważają, że szef PiS powinien odejść z polityki i udać się na emeryturę. Przeciwnego zdania jest ledwie 17 proc.

Sondaż pokazuje, że Jarosław Kaczyński do reszty zrujnował swój wizerunek.

Lider PiS przez ostatnie lata kreował się na narodowego patriarchę, rozsądzającego spory w łonie obozu władzy i „pilnującego Polski”, by przypadkiem nie stała się jej się jakaś krzywda z ręki wrogów wewnętrznych i zewnętrznych. Robił to skutecznie, zdobywając rok po roku coraz większe zaufanie Polaków (więcej o tym później) i przybliżając się krok po kroku do wymarzonego statusu „emerytowanego zbawcy narodu”.

W listopadzie 2020 roku z tej zbitki została tylko emerytura: ze statecznej roli „ojca narodu” Kaczyński przeszedł do statusu narodowego „nieznośnego, starszego wujka”, który podczas rodzinnej imprezy ze wszystkimi się kłóci, wyzywa, narzeka na młodzież i upadek obyczajów, i nikt już właściwie nie wie, o co mu w zasadzie chodzi.

Jak już pisaliśmy, zaufanie Polaków do lidera obozu władzy spektakularnie się załamało.

Sondaż dowodzi, że Polacy nie tylko stracili do Kaczyńskiego zaufanie, ale mają go zwyczajnie dość: w przygniatającej większości uważają, że powinien odejść z polityki.

Co znamienne, aż czterech na dziesięciu wyborców PiS (42 proc.) deklaruje, że prezes powinien odejść z bieżącej polityki. Aż połowa z nich uważa tak zdecydowanie.

Na emeryturę wysyła Kaczyńskiego:

97 proc. wyborców K,
96 proc. PSL/Kukiz’15,
93 proc. Polski 2050 Szymona Hołowni,
92 proc. Lewicy,
80 proc. wyborców Konfederacji.


Zresztą, pomijając wyborców PiS, nie ma takiej grupy społecznej, która nie chciałaby emerytury Kaczyńskiego.

Za takim rozwiązaniem są młodzi, w średnim wieku, starzy, gorzej i lepiej wykształceni, ci ankietowani, którzy mieszkają na wschodzie i ci żyjący na zachodzie Polski, mieszkańcy wsi i ludzie z metropolii, ci z poglądami prawicowymi i lewicowcy.

Wszyscy zgadzają się, że Kaczyński powinien odejść na emeryturę, ale jest jedna grupa, która prezesa PiS ma szczególnie serdecznie dosyć: to młode kobiety (w wieku 18-39 lat).

95 proc. z nich (w tym 82 proc. zdecydowanie) opowiada się za emeryturą Kaczyńskiego.

Większa niechęć do lidera partii rządzącej ze strony kobiet niż mężczyzn nie dziwi: szef PiS przez ostatnie kilka tygodni zrobił wiele, by je do siebie zrazić, obrażając osoby protestujące na ulicach, nasyłając na nie narodowe bojówki, czy dając zielone światło (jako wicepremier ds. bezpieczeństwa) dla pacyfikacji protestów Strajku Kobiet przez policję.

Oczywiście, nie wszystkie kobiety (w tym nie wszystkie młody kobiety) sympatyzują z ulicznymi protestami, ale obrazki brutalności policji, która upodobała sobie gazowanie kobiet na demonstracjach – od młodych dziewczyn do posłanek – muszą wywierać wrażenie.

Do tego w dobie szalejącej epidemii i kłopotów gospodarczych wizerunek prezesa staje się coraz bardziej archaiczny: jego obsesje, wypowiedzi oraz kategorie, którymi się posługuje w zestawieniu z kłopotami większości obywateli, mogą być postrzegane jako zupełnie oderwane od rzeczywistości.

Lider PiS ciągnie swój obóz polityczny w dół.

Nie chodzi o same złe sondaże, bo można mieć słabe wyniki osobiste i jednocześnie prowadzić swój obóz do zwycięstwa. Jednak poziom niechęci do Kaczyńskiego wzrósł tak mocno i zarazem prezes jest tak głęboko utożsamiany z władzą, że powodzenie akcji reanimacyjnej PiS na czele z Kaczyńskim jest – delikatnie rzecz ujmując – mało prawdopodobne.

Co więcej, w świetle omawianego badania niewykluczone, że to właśnie Kaczyński jest powodem, dla którego aż 59 proc. ankietowanych deklaruje, że za żadne skarby nie zagłosuje na PiS.


Wszystko wskazuje na to, że wyborcy mają prezesa serdecznie dość.

Wskazują na to również badania innych pracowni niż Ipsos.
Według sondażu Kantar 69 proc. respondentów chce, żeby Jarosław Kaczyński został zdymisjonowany ze stanowiska wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Wg sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 72 proc. ankietowanych oczekiwało z kolei rezygnacji Kaczyńskiego z funkcji lidera PiS.

Kto będzie nowym zderzakiem Kaczyńskiego?

Im gorsze notowania przywódcy obozu władzy, tym większe prawdopodobieństwo, że zagra on w swoją ulubioną grę polityczną: wymianę zderzaków. Dymisja premiera Mateusza Morawieckiego dałaby szansę, by zrzucić na szefa rządu wiele win (co najmniej klęskę w walce z epidemią) i ocalić Kaczyńskiego.

Pytanie, kto miałby zastąpić Morawieckiego, bo lista potencjalnych nowych zderzaków podawanych przez media jest wyjątkowo krótka: są na niej zderzak po remoncie, czyli Beata Szydło, oraz zderzak pancerny – szef MON i stary druh prezesa Mariusz Błaszczak.


Obie kandydatury zostałyby zapewne odebrane jako przejaw desperacji i paniki, ale z tego powodu byłyby w jakiś sposób trafne: po ostatnich sondażach desperacja i panika to dwa uczucia, które z pewnością towarzyszą lokatorowi najważniejszego gabinetu na ulicy Nowogrodzkiej.

/OKO Press/
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka