Dodaj do ulubionych

Naukowiec władzy się nie kłania...

18.02.21, 10:15
...dla zaszczytów nie sprzeniewierzy się wartościom, które wyznaje, nie sprzeda się, nie złamie zasad, nie zegnie karku dla kariery ani pieniędzy. Głęboki szacunek dla tego prawnika z prawdziwego zdarzenia.

Andrzej Duda przyznał łącznie 300 tytułów profesorskich. Rzadko jednak zdarzało się, żeby ktokolwiek odmówił przyjęcia tego najwyższego stopnia naukowego.

https://cdn.natemat.pl/a2e8bcec605b6e6d4ef14334152542a3,750,387,1,0.jpg

Dr hab. Marcin Matczak decyzją prezydenta Andrzeja Dudy z 20 stycznia tego roku został profesorem nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych. Naukowiec na swoim blogu poinformował jednak, że nie przyjmie tytułu i wyjaśnił dlaczego.
Napisał:

Szanowny Panie Prezydencie,

15 lutego 2021 roku w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie, w którym nadaje mi Pan tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych.
Pragnę zupełnie szczerze i bez żadnej ironii podziękować Panu za to, że z mojej nominacji profesorskiej nie uczynił Pan sprawy politycznej i że krytyka, którą wobec Pana i Pana obozu politycznego wielokrotnie kierowałem, nie została przez Pana wykorzystana, aby tę nominację opóźniać.

Doceniam i dziękuję Panu za normalność, którą Pan tą decyzją pokazał. Jednocześnie proszę, aby wprowadził Pan tej normalności w nasze życie więcej. Na podobną nominację wciąż czekają inni polscy uczeni, tacy jak prof. Michał Bilewicz czy prof. Walter Żelazny. Proszę nie kazać im dłużej czekać – oni także poświęcili istotną część swojego życia, aby zrozumieć, jak działa ten złożony świat i aby służyć społeczeństwu tą wiedzą. Także oni zasługują na nominacje profesorskie, a czekają na nie o wiele dłużej, bo już kilka lat. Zasługują na te nominacje nie mimo krytyki, którą publicznie w rozmaitych kwestiach przedstawiają, ale właśnie ze względu na to, że ją głoszą. Głoszona publicznie krytyka zawsze wymaga okazania podstawowej cechy uczonego, czyli odwagi, i zawsze – proszę mi uwierzyć – jest efektem troski o Rzeczpospolitą, czyli, jak mówi nasza Konstytucja, o dobro wspólne wszystkich obywateli.

Nominacja profesorska jest wielkim zaszczytem, na który każdy z nas pracuje wiele lat. Jest ukoronowaniem katorżniczej pracy, efektem wielu wyrzeczeń, także ze strony naszych Bliskich. Jest także ich wielkim marzeniem, w niektórych wypadkach niestety niespełnionym czy raczej niedoczekanym. Zapewne kiedy obronił Pan doktorat, Pana Bliscy byli z Pana dumni, a Pan cieszył się ich radością, i wzruszał ich wzruszeniem. Za uczonymi, którzy jeszcze nie otrzymali swojej nominacji profesorskiej, także stoją Rodziny, które czekają na swoją chwilę radości, wzruszenia i wielkiej dumy. Pan może im ją dać.

Myślę, że zgadzamy się co do tego, że różnica w poglądach na kwestie publiczne nie powinna mieć żadnego wpływu na ocenę czyichś dokonań naukowych. Jeśli kiedyś zdecyduje się Pan na napisanie pracy habilitacyjnej, teoretycznie będę mógł być jej recenzentem. Gdybym w takiej sytuacji oceniał Pana poglądy na kwestie publiczne zamiast Pana dorobku naukowego, z pewnością uznałby Pan to za zachowanie głęboko niewłaściwe. I miałby Pan świętą rację. Niestety, opóźnianie awansu Profesorów, o których wspomniałem, pozwala snuć niepotrzebne przypuszczenia, że nie o ocenę dorobku naukowego w ich przypadku chodzi, bo tej przecież dokonali inni profesorowie. Pan może jedną decyzją te niepotrzebne spekulacje przeciąć.

Nie tylko otrzymanie nominacji profesorskiej jest wielkim zaszczytem, ale także jej uroczyste odebranie w Pałacu Prezydenckim. Z tym większym żalem informuję, że nawet jeśli otrzymam zaproszenie na uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej, nie będę mógł, niestety, jej z Pana rąk odebrać. Odebranie tego honoru z rąk Prezydenta RP było zawsze moim wielkim marzeniem. Byłoby także wielką radością dla mojej Mamy i Babci, które zawsze wierzyły, że można pokonać tę trudną drogę z małego, prowincjonalnego miasta, w którym się wychowałem, do wielkiego Pałacu, w którym mieszka Prezydent. Ta radość nie będzie nam jednak dana, i to nie z naszej winy. Szczególnie teraz jestem zobowiązany pozostać wierny wartościom, które są bliskie każdemu prawnikowi: wierności Konstytucji i szacunkowi dla prawa. Pana działania w ostatnich latach były, niestety, zaprzeczeniem tych wartości. Nie jest to moja prywatna opinia, ale zdanie podzielane przez ogromną większość polskich prawników, a także potwierdzone przez niezależny, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie mogę pozwolić na to, aby uściśnięcie Pana dłoni zostało odebrane jako choćby cień akceptacji dla tych działań. To są sprawy absolutnie najważniejsze i mam nadzieję, że jako człowiek i prawnik Pan to rozumie, nawet jeśli jako polityk poszedł Pan na nieakceptowalne kompromisy.

Liczę na Pana zrozumienie w jeszcze jednej kwestii: także po tej nominacji jakiekolwiek dalsze działania polityczne zmierzające do łamania wartości konstytucyjnych, czy to z Pana strony, czy ze strony kogokolwiek innego, spotkają się z moją jednoznaczną krytyką. Nie dlatego, że Pana czy kogokolwiek innego nie lubię, ale dlatego, że tak po prostu trzeba.

Pozostaję z głębokim szacunkiem dla urzędu Prezydenta RP i z nadzieją, że wykorzysta Pan pozostałe lata Pana kadencji, aby wypełnić ten urząd treścią moralną i prawną, na który bezsprzecznie zasługuje.


Z życzeniami zdrowia w tym trudnym czasie,


Marcin Matczak
Obserwuj wątek
   • sorel.lina Re: Naukowiec władzy się nie kłania... 19.02.21, 12:30
    https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/151984979_171224348102265_6287036748016966408_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=0mZGedw9BskAX8IkqJW&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=2dfbf7f89e17d6678a2818afd648733e&oe=60570CB6

    „Opozycyjne elity gardzą Polakami”
    „Pseudoelity zazdroszczą Polakom sylwestra”
    Proszę zwrócić uwagę, cały czas oni i my Polacy, czyli te opozycyjne elity to nie Polacy, pseudoelity to też nie Polacy, My – ostoja wartości i Oni - ci źli. Dlaczego tego typu opozycja tak często pojawia się w przestrzeni publicznej? Dlaczego opozycja, która jest charakterystyczna dla myślenia faszystowskiego, pojawia się w przestrzeni publicznej? Chodzi o to, że ona świetnie się nadaje, żeby wmówić komuś, że jest ofiarą, że jest w sytuacji zagrożenia. Świetnie się nadaje, żeby dokonać czegoś co się nazywa wiktymizacją. Jesteś ofiarą, powinieneś się uzbroić, bo ktoś na ciebie dybie. Taka sytuacja pokazuje, że ta opozycja prowadzi do tego, ażeby generować nienawiść, żeby pokazać, oni tobą gardzą, wykorzystać poczucie niższości, która u części ludzi oczywiście występuje, ażeby zbudować złe emocje, żeby skanalizować nienawiść. To bardzo groźne zjawisko, które rozwijane przez wiele, wiele, lat może doprowadzić do bardzo złych skutków o czym wiemy z historii. Przestrzegam przed faszystowskim myśleniem. Przestrzegam także przed upraszczaniem, że jeżeli ktoś mówi o faszystowskim myśleniu to przesadza. Nie przesadzamy. FASZYZM, NACJONALIZM, TOTALITARYZM, pojawia się w różnych twarzach. Nie możemy liczyć na to, że pojawi się po raz kolejny w postaci pana z wąsikiem czesanego na lewo. Nie, to będzie zupełnie inna postać. Na pewno będzie myślała po faszystowsku. Strzeżmy się faszystowskiego myślenia.
    Prof. Marcin Matczak
  • sorel.lina Re: Naukowiec władzy się nie kłania... 20.02.21, 10:11
   Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu: skargi na reformę sądownictwa PiS priorytetowe

   https://bi.im-g.pl/im/4d/90/19/z26807629V,Protest---Europo-nie-odpuszczaj---Bronmy-polskich-.jpg

   Trybunał w Strasburgu poinformował, że takie sprawy przypisano do „kategorii pierwszej”. Wszystkie obecne i przyszłe skargi dotyczące różnych aspektów reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce powinny być traktowane priorytetowo - zdecydował Europejski Trybunał Praw Człowieka.
   „Ten poziom jest przypisany sprawom pilnym” –
   podkreślił.

   Chodzi w sumie o 27 skarg na Polskę, które wpłynęły do Strasburga od 2018 r. Wszystkie dotyczą skutków „reform” wprowadzonych przez PiS i prezydenta Dudę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka