Dodaj do ulubionych

W dyby czarnuchów!

04.06.21, 18:09
W środę rząd Kanady wezwał papieża Franciszka do wydania formalnych przeprosin za rolę, jaką Kościół katolicki odegrał w kanadyjskim systemie szkół z internatem (residential schools), po tym jak na terenie byłej placówki w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej odkryto zbiorową mogiłę z ciałami 215 dzieci. Najmłodsze z nich miało 3 lata.
"Niestety, nie jest to odosobniony przypadek. Nie będziemy uciekać od prawdy" – komentował premier Justin Trudeau. Prawda o tym, co działo się w przymusowych szkołach z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców, wychodzi na jaw powoli i przyprawia o dreszcze. I choć Komisja Prawdy i Pojednania działa od 2015 r. daleko do zakończenia jej działalności.
Miejsce pochówku dzieci w Kamloops zidentyfikowano dzięki badaniom georadarem. Eksperci cytowani w kanadyjskich mediach podkreślają, że użycie nowoczesnej technologii badania gruntu w innych szkołach może ujawnić więcej takich miejsc. Internetową petycję, żądającą przeszukania georadarem terenów wszystkich residential schools, podpisało już kilkadziesiąt tys. osób. Są przekonani, że takich odkryć będzie jeszcze wiele. W prowincji Saskatchewan plemię Cowessess już zapowiedziało użycie georadaru do przeszukania terenów byłej szkoły Merieval, która działała w latach 1899 – 1997."...

Z netu
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka